1. সফল কাহিনী

থলুৱা বীজৰ সৈতে ১৫০০ কৃষকৰ জীৱন সলনি কৰিলে কৃষক সুদাম চাহুৱে

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Farmer Sudam Sahu
Farmer Sudam Sahu

সমগ্ৰ দেশতে এনে বহু কৃষক আছে যিয়ে তেওঁলোকৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ বলত সপোন পূৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। আজিৰ এই প্ৰবন্ধত আমি আপোনাক তেনে এজন কৃষকৰ বিষয়ে ক'ম। যিয়ে তেওঁৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু উচ্চ আত্মাৰ বলত খেতি কৰাৰ সপোন পূৰণ কৰিছিল। সম্প্ৰতি তেওঁ হ’ল উৰিষ্যাৰ এগৰাকী সফল কৃষক, নাম সুদাম চাহু।

সুদাম চাহুৱে ২০০১ চনৰ পৰা দেশী বীজ সংগ্ৰহৰ কাম কৰি আহিছে। তেওঁলোকৰ থলুৱা বীজ সংগ্ৰহৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য হ'ল কৃষক ভাতৃসকলে তেওঁলোকৰ পথাৰত অধিকতৰ অধিক থলুৱা বীজ ব্যৱহাৰেৰে উৎপাদন বৃদ্ধি কৰা। সুদাম চাহুৱে কয় যে- তেওঁ তেওঁৰ গাঁৱৰ প্ৰতিজন কৃষকক থলুৱা বীজ প্ৰদান কৰে আৰু একে সময়তে তেওঁ সমগ্ৰ দেশৰ বাকী কৃষকসকলক থলুৱা বীজ প্ৰদান কৰাৰ বাবে যথাসাধ্য চেষ্টা কৰি আছে।

১৫০০ ৰো অধিক কৃষক কৰ্মৰত

কৃষক সুদাম চাহুৱে কয় যে বৰ্তমান তেওঁ সমগ্ৰ দেশৰ পৰা প্ৰায় ৪০০০ কুইণ্টল থলুৱা ধানৰ বীজৰ অৰ্ডাৰ লাভ কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও, উৰিষ্যাকে ধৰি হাৰিয়ানা, বংগ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ দৰে বহুতো ৰাজ্যৰ কৃষকসকলে চাহুৰ বীজৰ প্ৰতি আগ্ৰহ দেখুৱাইছে। ইয়াৰ উপৰিও, সুদাম চাহুৱে কয় যে আজিৰ সময়ত, তেওঁ ১৫০০ ৰো অধিক কৃষকক কাম দিছে। এই সকলো কৃষকে চাহুক ৪০০০ কুইন্টাল দেশী বীজ খেতি কৰাত সহায় কৰে।

কৃষক চাহুৱে কয়-“আগতে মই জৈৱিক কৃষি আৰু থলুৱা বীজ ব্যৱহাৰ কৰি লাভ অৰ্জন কৰি আছিলো, এতিয়া দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ কৃষকসকলে মোক ফোন কৰে আৰু জৈৱিক কৃষি আৰু থলুৱা বীজ সম্পৰ্কে প্ৰশিক্ষণ লয়। মোৰ ২৫ ৰ পৰা ৩০ টা কৰ্মশালাৰ বাবে বুকিং আছে”। কেৱল এয়াই নহয়, চাহুৱে কৃষকসকলক সামাজিক মাধ্যমৰ সহায়ত সহায় কৰে। তেওঁ কয়, শেহতীয়াকৈ তেওঁ কৃষকসকলক সামাজিক মাধ্যমৰ সহায়ত প্ৰায় ২২০০  কিলোগ্ৰাম পাচলি বিক্ৰী কৰাত সহায় কৰিছিল। দৰাচলতে, এই কৃষকসকলে প্ৰতি কিলোগ্ৰামত প্ৰায় ১০ বা ২০ টকা মূল্যত বজাৰত তেওঁলোকৰ পাচলিৰ মূল্য লাভ কৰিছিল, কিন্তু চাহুৰ সহায়ত এই কৃষকসকলৰ পাচলিপ্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৫০ টকাৰ মূল্যত বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

চৰকাৰী চাকৰি এৰি খেতি আৰম্ভ

কৃষক সুদাম চাহুৱে ২০০১ চনত চৰকাৰী চাকৰিৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ নকৰি কৃষিকাৰ্য বাছনি কৰাটো উচিত বুলি ভাবিছিল। কিন্তু চাহুৱে কৈছিল যে মোৰ ঘৰৰ আৰ্থিক অৱস্থা ভাল নাছিল। গতিকে মোৰ দেউতাই বিচাৰিছিল যে মই চৰকাৰী চাকৰিৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰি চাকৰিটো গ্ৰহণ কৰোঁ। কিন্তু মই মোৰ দেউতাৰ বিৰুদ্ধে গৈ খেতি আৰম্ভ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো আৰু থলুৱা বীজ আৰু জৈৱিক কৃষি কৰা আৰম্ভ কৰিছিলো। সুদামে তেওঁৰ সফলতাৰ সকলো কৃতিত্ব তেওঁৰ ককাকক দিয়ে।

জৈৱিক কৃষিৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ

২০০১ চনত, কৃষক সুদাম চাহু ৱাৰ্ধা (মহাৰাষ্ট্ৰ)ৰ গান্ধী আশ্ৰমলৈ গৈছিল আৰু জৈৱিক কৃষিৰ প্ৰশিক্ষণ লৈছিল। প্ৰশিক্ষণৰ সময়তে চাহুৱে দেশী বীজৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানিব পাৰিছিল আৰু তাৰ পিছত বিভিন্ন ঠাইত দেশী বীজ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। এনেদৰে, 2012 চনলৈ, তেওঁলোকে প্ৰায় ১১০০ প্ৰকাৰৰ দেশী ধানৰ বীজ সংগ্ৰহ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ অন্যান্য শস্য আৰু পাচলিৰ বীজৰ বিষয়েও জানিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

লগতে পঢ়ক-ষ্ট্ৰ'ব্ৰেৰী খেতিৰে স্বাৱলম্বী ছয়গাঁৱৰ অনুপমা বড়ো, দৈনিক ২০০০ টকা উপাৰ্জন!

English Summary: Story of Farmer Sudam Sahu

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.