Krishi Jagran Assam
Menu Close Menu

জৈৱিক চাহ খেতিৰে স্বাৱলমম্বী হৈছে তিনিচুকীয়াৰ ধীৰেন মৰাণ

Friday, 05 July 2019 02:30 PM

      ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিৰে শিক্ষিত-অশিক্ষিত নিবনুৱালৈ আশাৰ বতৰা কঢ়িয়াই আনিছে যদিও কেঁচাপাতৰ উঠা-নমা দৰ, ঔষধৰ মূল্য বৃদ্ধি, শ্ৰ্মিকৰ হাজিৰা বৃদ্ধিয়ে ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কসকলক মাধমাৰ শোধোৱাৰ সময়তে জৈৱিক পদ্ধতিৰে চাহ খেতি কৰাৰ উপৰি পকা পাতো তৈয়াৰ কৰি এগৰাকী খেতিয়ক লাভৱান হ’বলৈ সক্ষম হৈছে । তিনিচুকীয়া জিলাৰ শদিয়া সমষ্টিৰ গাখীৰভেটি গাঁও পঞ্চায়তৰ অন্তৰ্গত ধূলিজদান গাঁওৰ ধীৰেন মৰাণ নামৰ ক্ষুদ্ৰ চাহ খেতিয়কগৰাকীয়ে ২০১০ চনৰ পৰা জৈৱিক পদ্ধতিৰে চাহ খেতি কৰিবলৈ ধৰে।

     জৈৱিকভাৱে চাহ খেতি কৰিবলৈ ধৰাত বাগিচাৰ বাবে ঔষধ-পাতি, ৰাসয়নিক সাৰ ক্ৰয় কৰি থলুৱাভাৱে পোৱা গছ-লতিকা, পাত, গো-মূত্ৰ আদিৰে ঔষধ,ৰাসয়নিক সাৰৰ পৰিৱৰ্তে কেঁচু সাৰ নিজে তৈয়াৰ কৰি প্ৰয়োগ কৰাত প্ৰথমেই বাহিৰলৈ ওলাই যোৱা টকা ৰাহি হয় । কেঁচা পাত উৎপাদন কিছু হ্ৰাস পালে যদিও ঔষধ, সাৰৰ নামত ওলাই যোৱা ধনৰ ৰাহিয়ে আয়ত কোনো প্ৰভাৱ নেপেলালে। তথাপি জৈৱিক কেঁচা পাতেৰে ২০১৬ চনৰ পৰা পকা পাতো তৈয়াৰ কৰিব ধৰে। পকা পাত তৈয়াৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় চাহৰ গ্ৰীণ টী বনাই প্ৰতিকিলোত এহাজাৰ টকাকৈ বিক্ৰী কৰে । ২০১৬ চনৰ পৰা দুবিঘা বাগিচাৰ উৎপাদিত পাতেৰে গ্ৰীণ টী বনাই প্ৰতিকিলোত ঘৰতে এহাজাৰ টকাকৈ বিক্ৰীৰে লাভ্ৰ মুখ দেখিবলৈ সক্ষম হৈছে ।

                                                                                 লেখক : নৱজ্যোতি মৰাণ (নিয়মীয়া বাৰ্তা)

Farmer become Self-dependent by organic tea farming

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2019 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.