MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

গাৱঁত থাকি আৰম্ভ কৰিব পাৰে এই ৩ কৃষি ব্যৱসায়, কম সময়ত হ’ব অধিক উপাৰ্জন

KJ Staff
KJ Staff
Village Business idea
Village Business idea

গাৱঁত বাস কৰা লোকসকলে প্ৰায়ে ভাবে যে চহৰলৈ গৈ চাকৰি বা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব লাগে, তেতিয়াহে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পৰিয়াল প্ৰতিপালন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব লগতে অধিক লাভ অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। কিন্তু সেয়া একেবাৰে নহয়! সম্ভৱতঃ আপুনি নাজানে যে বৰ্তমান গাওঁখনত বাস কৰা লোকসকলৰ অগণন ব্যৱসায়িক ধাৰণা আছে যাৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে ভাল নিযুক্তি লাভ কৰিব পাৰে

যদি আপুনি এখন গাঁৱত বাস কৰে আৰু কোনো চাকৰি নাই, লগতে আপুনি নিযুক্তি বিচাৰি আছে, তেনেহ'লে আমি কৃষি খণ্ডৰ সৈতে সম্পৰ্কিত 3 টা মুখ্য ব্যৱসায়ৰ বিষয়ে আপোনাৰ ওচৰলৈ তথ্য আনিছো । বিশ্বাস কৰক, আপুনি এই 3 টা কৃষি ব্যৱসায়িক ধাৰণাৰ পৰা চাকৰিতকৈ অধিক লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে । গতিকে আজি এনে কৃষি ব্যৱসায়িক ধাৰণাবোৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম-

  1. ট্ৰি ফাৰ্ম (Tree Farm)

  2. মাটিৰ তথ্যৰ বাবে পৰীক্ষাগাৰ

  3. পশুখাদ্য উৎপাদন

ট্ৰি ফাৰ্ম

আজি আমি প্ৰথমে গছৰ ফাৰ্মৰ বিষয়ে কথা পাতিম । যদি আপোনাৰ ভাল টকা আছে, আপুনি গছৰ খেতি  কৰিও টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । কিন্তু এই ব্যৱসায়টো অলপ সাৱধান হ'ব লাগিব, কিয়নো গছবোৰ বিকশিত হ'বলৈ দীঘলীয়া সময় লাগে । এই ব্যৱসায়টো সঠিক ধৰণে আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত, আপুনি এই ব্যৱসায়ৰ পৰা যথেষ্ট ভাল ধন উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

মাটিৰ তথ্যৰ বাবে পৰীক্ষাগাৰ

গাৱঁত বাস কৰা লোকসকলৰ বাবে দ্বিতীয় ব্যৱসায়িক ধাৰণাটো হ'ল মাটিৰ তথ্যৰ বাবে এটা পৰীক্ষাগাৰ খোলা । আপুনি মাটিৰ পুষ্টিৰ বিষয়ে তথ্য দিবলৈ এটা পৰীক্ষাগাৰ খুলিব পাৰে । চৰকাৰেও আপোনাক ইয়াত সহায় কৰে । ইয়াৰ জৰিয়তে, আপুনি বিভিন্ন শস্য আৰু সেইবোৰৰ বাবে সঠিক সাৰৰ বিষয়ে তথ্য দিব লাগিব । এইটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কৃষিজীৱী ব্যৱসায়িক ধাৰণা ।

পশুখাদ্য উৎপাদন

গাৱঁত বাস কৰা লোকসকলৰ বাবে দ্বিতীয় ব্যৱসায়িক ধাৰণাটো হৈছে এক ক্ষুদ্ৰ পৰিমাণৰ উৎপাদন । যদি আপুনি বিতৰণ প্ৰণালীত বিশ্বাস কৰে, আপুনি পশু খাদ্য উৎপাদনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

কৃষি ব্যৱসায়ৰ পৰা লাভ

আপুনি সকলোৱে ভালদৰে অৱগত হ'ব লাগিব যে ভাৰতৰ অৰ্থনীতিত কৃষি খণ্ডৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে । অৰ্থাৎ, বৰ্তমান, কৃষিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো ব্যৱসায় আছে, যাৰ জৰিয়তে অতি সহজে ভাল ধন উপাৰ্জন কৰিব পাৰি । আপুনি আনকি গাওঁৰ বাহিৰলৈও যাব নালাগে । অৰ্থাৎ, আপুনি গাওঁখনত থাকি এটা ব্যৱসায় (গাওঁ ব্যৱসায়ৰ ধাৰণা) আৰম্ভ কৰিব পাৰে ।

লগতে পঢ়কঃ অসমৰ কৃষিখণ্ড আৰু ইয়াৰ উন্নয়নত স্থবিৰতা

English Summary: Village Business idea

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.