Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

2021 বর্ষত আৰম্ভ কৰিব পৰা 10 টা লাভজনক ব্যৱসায়

Thursday, 10 December 2020 02:04 PM
10 profitable businesses

TOP 10 Profitable Businesses Idea

এই কৰোনা সংকট আৰু বিশ্বব্যাপী চলি থকা মহামাৰীৰ মাজত, কৃষি এক আটাইতকৈ লাভজনক ব্যৱসায় খণ্ড হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। তদুপৰি, এই খণ্ডটো সমগ্ৰ দেশত ক্ৰমান্বয়ে বিকশিত হৈ আহিছে আৰু এই টা ক্ষেত্রত আমি বহি নাথাকি কৃষিৰ লগত জড়িত কিছুমান ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰো।

কিছুমান কৃষি ব্যৱসায়ৰ বাবে কম বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন, কিছুমানক বৃহৎ বিনিয়োগৰ মাধ্যমৰ প্ৰয়োজন হ'ব পাৰে। আপুনিও কৃষি সম্পৰ্কীয় ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু ইয়াৰ পৰা ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰেসেয়েহে আমি শীৰ্ষ 10 টা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ক্ষুদ্ৰ কৃষি ব্যৱসায়ৰ ধাৰণা আলোচনা কৰিম যিবোৰ আপুনি পৰৱৰ্তী বছৰলৈ কম বিনিয়োগত ঘৰতে আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

কৃষি হৈছে দেশৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ লোকসকলৰ বাবে জীৱিকাৰ এক মুখ্য উৎস। আগতে এই খণ্ডটো ইয়াৰ বিকাশৰ বাবে জলবায়ুৰ ওপৰত যথেষ্ট নিৰ্ভৰ কৰিছিল কিন্তু প্ৰযুক্তি আৰু বিজ্ঞানৰ প্ৰৱৰ্তনৰ লগে লগে এই ক্ষেত্ৰখনেও বিশাল বিকাশ সাধন কৰিছে। তাৰোপৰি, কৃষি হৈছে এক অতি সুদৃষ্ট ক্ষেত্ৰ যাৰ ভিতৰত আছে বন, পশুপালন, আৰু মৎসপালন। কৃষিসম্পৰ্কীয় ব্যৱসায়বোৰ যথেষ্ট লাভজনক আৰু চাহিদা পূর্ণ কিন্তু ধৈৰ্য্য আৰু নিষ্ঠাৰ প্ৰয়োজন।

ইয়াত 10 কৃষি সম্পৰ্কীয় ব্যৱসায়িক ধাৰণাবোৰ তালিকা দিয়া হৈছে। আপুনি আপোনাৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু  উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

1. গেলামাল বস্তুৰ Online মাধ্যমত বিক্রী-

প্ৰযুক্তি আৰু ই-কমাৰ্চৰ উদ্ভাৱনৰ সৈতে, মানুহে দৈনন্দিন প্রয়োজনীয় গেলামাল বস্তু ক্রয় কৰাত বহু সময় নষ্ট কৰিব নিবিচাৰে। মানুহে তেওঁলোকৰ দুৱাৰ মুখতে সামগ্রী সমূহ বিচাৰে যিদৰে Amazon বা Fip Kart ত কাপোৰ, বা আন বস্তু অর্ডাৰ দিয়ে। আপুনি ই-কমার্চ ৰ পোৰ্টেল আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু উদ্যোগী হ'ব পাৰে।

2. শুকান ফুলৰ ব্যৱসায়

শুকান ফুলৰ ব্যৱসায় টো  যোৱা 10 বছৰত যথেষ্ট  বিকাশ হৈছে। যদি আপোনাৰ খালী ভূমি আছে, আপুনি ফুলৰ বাগান কৰিব পাৰে, সেইবোৰ শুকাই বজাৰত বা ক্ৰাফ্ট দোকানত বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

3. কাঠ ফুলা খেতি

বাঢ়ি অহা কাঠফুলা ব্যৱসায়ে কম সময়ৰ ভিতৰতে আপোনাক ধনী কৰিব পাৰে। ইয়াক কম বিনিয়োগেৰে আৰম্ভ কৰিব পৰা যায় আৰু ইয়াক অতি কম স্থানৰ প্ৰয়োজন। হোটেল, ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু পৰিয়ালত ইয়াৰ  যথেষ্ট চাহিদা আছে।

4. ব্ৰয়লাৰ পোৱালী ৰ ফার্ম

পোৱালি কৃষিব্যৱসায় এক প্ৰকাৰ-বাণিজ্যিক উদ্যোগলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে। যোৱা কেইটামান বছৰত, ই হৈছে আটাইতকৈ দ্ৰুত গতিত বিকশিত উদ্যোগবোৰৰ এটা।  যদি আপুনি সৰু কৃষি উপাৰ্জনৰ উপদেশ  বিচাৰিছে, ই আপোনাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হ'ব পাৰে।

5. জৈৱিক সাৰ

জৈৱিক সাৰৰ ব্যৱসায় বৃদ্ধি হোৱাৰ ভাল সম্ভাৱনা আছে কিয়নো জৈৱিকভাৱে বিকশিত সামগ্ৰীৰ চাহিদা নিৰন্তৰভাৱে বৃদ্ধি হৈ আহিছে। আগতে, এই ব্যৱসায়সৰু পৰিয়াল চাৰিসীমাৰ খেতিত আবদ্ধ আছিল, কিন্তু জৈৱিক ভাৱে উৎপাদিত সামগ্রীৰ চাহিদাৰ সমান্তৰালকৈ জৈৱিক সাৰৰ চাহিদা ও বৃদ্ধি পাইছে।

6.ফল-মূল আৰু পাচলিৰ ৰপ্তানি 

আপুনি ফল আৰু পাচলি ৰপ্তানি কৰাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে য'ত আপুনি স্থানীয় কৃষকৰ পৰা সতেজ ফল আৰু পাচলি সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব আৰু সেইবোৰ আন্তৰ্জাতিক ভাৱে বিক্ৰী কৰিব লাগিব। এই ব্যৱসায়ৰ বাবে, আপুনি আমদানি আৰু ৰপ্তানি নীতিৰ লগতে স্থানীয় বজাৰবোৰ জানিব লাগিব। ই আৰম্ভ কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কৃষি ৰপ্তানি ব্যৱসায়ৰ এটা।

7.তা চৰাইৰ ফার্ম

বতা চৰাই পালন হৈছে লাভজনক ব্যৱসায়। বিশ্বব্যাপী স্তৰত, বতা চৰাই ব্যৱসায়ৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি হৈ আছে কিয়নো ই দৈনন্দিন পাৰিবাৰিক পুষ্টিৰ চাহিদা পূৰণ কৰে।

8.হাইড্ৰপোনিক খুচুৰা ব্যৱসায়

হাইড্ৰপোনিক প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰ এইকেইদিন অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈ আছে। Hydroponics কৃষি প্ৰণালী এটাত, মাটি অবিহনে উদ্ভিদ/শস্যৰ খেতি কৰা হয়। এই ব্যৱসায়ত, আপুনি এটা স্থানত বহুতো হাইড্ৰপোনিক সঁজুলি বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

9.মৌ পালন

স্বাস্থ্যৰ বাবে বৰ্ধিত সজাগতাৰ সৈতে, মৌৰ চাহিদা দিনক দিনে বাঢ়ি আহিছে। এনেদৰে, মৌপালন  এক মহান ব্যৱসায়িক সুযোগত পৰিণত হৈছে। এই ব্যৱসায়েৰে কম সময়তে লাভ পাব পাৰি

10.চাহৰ ৰোপণ 

চাহৰ পাতৰ চাহিদা দিনক দিনে  বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত , এই ব্যৱসায়ৰ বিশাল সম্ভাৱনা আছে। চাহ গছৰ বাগানৰ বাবে সাধাৰণতে এচিডিক মাটি আৰু প্ৰবল বৰষুণৰ প্ৰয়োজন হয়, যদিও সেইবোৰ সাগৰৰ স্তৰৰ পৰা উচ্চ উচ্চতালৈ খেতি কৰিব পাৰি। গতিকে, যদি আপোনাৰ ভৈগোলিক পৰিস্থিতি চাহ বাগানৰ বাবে উপযুক্ত হয়, আপুনি এই ব্যৱসায়ত যাব পাৰে। ই হৈছে ভাৰতৰ এক ভাল কৃষি খণ্ড  যাৰ বাবে উচ্চ পুঁজিৰ প্ৰয়োজন আছে উপার্জন ও যথেষ্ট ৷

profitable bussiness idea businesses to start in 2021

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.