MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰৰ বহুমুখী যাত্ৰাঃ কৃষি জাগৰণৰ সৈতে বাৰ্তালাপ স্বৰাজৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হৰিশ চৱনৰ

KJ Staff
KJ Staff
স্বৰাজৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হৰিশ চৱন
স্বৰাজৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হৰিশ চৱন

স্বৰাজ ১৯৭৪ চনত আত্মনিৰ্ভৰশীল হোৱাৰ লক্ষ্যৰে প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল আৰু বৰ্তমান ভাৰতৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ ট্ৰেক্টৰ ব্ৰেণ্ড । স্বৰাজৰ  নতুন বহুমুখী কৃষি যন্ত্ৰত কোডকে ধৰি বিভিন্ন কৃষি প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে ১১.১৮ কিলোৱাটৰ পৰা ৪৮.৪৭ কিলোৱাট(15এইচপি-65এইচপি) লৈকে বিভিন্ন ট্ৰেক্টৰ আছে । অৱশ্যে, এই বহু কোটি টকাৰ ব্ৰেণ্ডটো আন যিকোনো সাধাৰণ কোম্পানীৰ দৰে আৰম্ভ হৈছিল ।

স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰৰ জন্ম ১৯৬০ ৰ দশকত সেউজ বিপ্লৱৰ সময়ত হৈছিল, যেতিয়া চৰকাৰে দ্ৰুতগতিত বৰ্ধিত ভাৰতীয় জনসংখ্যাৰ খাদ্যৰ চাহিদা পূৰণ কৰিবলৈ বৃহৎ যান্ত্ৰিককৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিছিল । চৰকাৰে যান্ত্ৰিককৰণৰ বাবে ভাৰতীয় কোম্পানীবোৰলৈ চাই আছিল কিয়নো ট্ৰেক্টৰ শ্ৰেণীৰ বেছিভাগ বিদেশী আছিল যিটো ভাৰতীয় বজাৰৰ বাবে ব্যয়বহুল আছিল । স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰ হৈছে একমাত্ৰ স্বদেশী ভাৱে বিকশিত ট্ৰেক্টৰ যাক ভাৰতীয় কৃষকসকলৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ কথা চিন্তা কৰি প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল । ই উচ্চ মূল্যৰ আমদানি কৰা ট্ৰেক্টৰ ব্ৰেণ্ডতকৈ অধিক সুলভ ।

কৃষি জাগৰণ আৰু কৃষি জগতৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য সম্পাদক এম.চি ডমিনি কে স্বৰাজ ডিভিজন-মহিন্দ্ৰা এণ্ড মহিন্দ্ৰা লিমিটেডৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হৰিশ চৱনৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে । কৃষি জাগৰণ দুটা দশক ধৰি মহিন্দ্ৰা এণ্ড মহিন্দ্ৰাৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে আৰু কৃষকসকলৰ উন্নতিৰ বাবে কৃষক আৰু মহিন্দ্ৰা কোম্পানীৰ মাজত এক সমন্বয়কাৰী হিচাপে কাম কৰি আহিছে ।

বাৰ্তালাপৰ সময়ত চৱনে স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰৰ কাহিনী, ভাৰতত কৃষি যান্ত্ৰিককৰণৰ বৰ্তমানৰ অৱস্থা আৰু ভাৰতত কৃষিৰ আধুনিকীকৰণ আৰু বাণিজ্যিকীকৰণত ইয়াৰ ভূমিকাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে কয় ।

স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰব্যয়বহুল ট্ৰেক্টৰ আমদানিৰ পৰা মুক্ত লাখ লাখ কৃষক

চৱনে আঙুলিয়াই দিছিল যে প্ৰথম খন দেশীয় ভাৱে বিকশিত ট্ৰেক্টৰৰ নাম আছিল স্বৰাজ, যি অৰ্থনৈতিক স্বাধীনতা প্ৰতিফলিত কৰে, কিয়নো ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে ভাৰতৰ লাখ লাখ কৃষকক ব্যয়বহুল ট্ৰেক্টৰ আমদানিৰ পৰা মুক্ত কৰা।

আলোচনাটো আগুৱাই লৈ চৱনে কয়- ২০০৭ চনত স্বৰাজ মহিন্দ্ৰা গোটৰ অংশ হৈ পৰিছিল । কেৱল সেয়াই নহয়, স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰে লাখ লাখ কৃষকৰ মন জয় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল । এইটো আজিৰ সময়ত দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ ট্ৰেক্টৰ ব্ৰেণ্ড আৰু সেয়েহে ই এটা ব্ৰেণ্ড হিচাপে যথেষ্ট স্বীকৃত ।

কৃষকসকলৰ বাবে, কৃষকসকলে ইয়াক প্ৰস্তুত কৰিছে

স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰৰ শক্তি সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰি চৱনে কয়, "আমি পঞ্জাৱত অৱস্থিত যি কৃষিৰ এক দুৰ্গ, সেয়েহে এক প্ৰকাৰে আমাৰ বেছিভাগ অভিযন্তা কোনো না কোনো প্ৰকাৰে কৃষিৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে । সেয়েহে, তেওঁলোকে কৃষিৰ বাস্তৱ জীৱনৰ সমস্যাবোৰ ভালদৰে বুজি পায় আৰু সম্ভৱতঃ সেইটোৱেই আমাক শক্তি আৰু স্বকীয়তা প্ৰদান কৰে।"

স্বৰাজ ব্ৰেণ্ডৰ নিৰন্তৰ বিকাশৰ ৰহস্যৰ বিষয়ে সোধাত চৱনে কয়, "আমাক আগুৱাই নিয়া একমাত্ৰ বস্তু হৈছে ভাৰতৰ কৃষকসকলৰ অটল বিশ্বাস, যিটো তেওঁলোকে আমাৰ প্ৰতি দেখুৱাইছে । লগতে মহিন্দ্ৰা গোটৰ অংশ হোৱাৰ পিছত, আমি সামগ্ৰী বিকাশ আৰু প্ৰযুক্তিৰ দিশত যথেষ্ট বিনিয়োগ কৰি আছোঁ যি আমাক উন্নত হোৱাত সহায় কৰে । একে সময়তে, সৰলতা আৰু মিতব্যয়িতা সদায় স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰৰ শক্তি হৈ আহিছে।"

ত্মনিৰ্ভৰ ভাৰতৰ গৌৰৱান্বিত সমৰ্থক

স্বৰাজ ট্ৰেক্টৰ এইটো ক'বলৈ গৌৰৱান্বিত যে তেওঁলোকৰ ট্ৰেক্টৰবোৰ ১০০% ভাৰতীয় সামগ্ৰীৰে নিৰ্মিত । আনকি তেওঁৰ নিজা ফাউণ্ড্ৰী আছে যি লো নিৰ্মাণ কৰে । ভাৰতত আন কোনো ট্ৰেক্টৰ নিৰ্মাতা নাই যিয়ে ইয়াৰ ধাতু কাষ্ট কৰিছে!

স্বৰাজৰ নতুন বহুমুখী যন্ত্ৰ "কোড":

ভাৰতীয় কৃষিৰ বাবে যান্ত্ৰিককৰণৰ গুৰুত্বৰ কথা উল্লেখ কৰি হৰিশ চৱনে মন্তব্য কৰে, "কৃষি যান্ত্ৰিককৰণৰ ক্ষেত্ৰত পশ্চিমীয়া দেশসমূহ আগবাঢ়ি আছে, যদিও ভাৰত চৰকাৰে সঠিক দিশত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে আৰু আমি বছৰে বছৰে উন্নতি কৰি আছো । আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে এতিয়াও বহুদূৰ বাকী আছে । যদি আপুনি দেখে যে ভাৰতৰ কৃষি জিডিপিৰ ৩০% উদ্যানশস্যৰ দ্বাৰা অৰিহণা যোগোৱা হয় তেনেহ'লে ই অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈ আছে, কিন্তু কৃষিৰ ক্ষেত্ৰমাত্ৰ ১৭%; যিয়ে দেখুৱায় যে ভাৰতীয় উদ্যানপালন খণ্ডৰ বিকাশৰ এক বৃহৎ সম্ভাৱনা আছে আৰু কৃষি যান্ত্ৰিককৰণহৈছে আমাৰ আকাংক্ষা প্ৰাপ্ত কৰাৰ একমাত্ৰ উপায়।

স্বৰাজে উদ্যানশস্যৰ গুৰুত্ব উপলব্ধি কৰিছিল আৰু ইয়াৰ বিকাশৰ বাবে নতুন সমাধান আনিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে । যোৱা বছৰ নৱেম্বৰ মাহত, স্বৰাজে তেওঁৰ বহুমুখী যন্ত্ৰ, কোড মুকলি কৰিছিল – এক স্বদেশী ভাৱে ডিজাইন কৰা কৃষি যান্ত্ৰিককৰণ সমাধান, যাক উদ্যানপালন কৃষিৰ সৈতে জড়িত শ্ৰমিকৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম দূৰ কৰাৰ ধাৰণাৰে প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল।

হৰিশ চৱনে কয়, "উদ্যানশস্য খণ্ডৰ কৃষকসকলৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে কোনো যন্ত্ৰ নাই, আনকি সৰু ট্ৰেক্টৰটো ইয়াৰ আকাৰ আৰু সৰু শাৰীৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি । য'ত তিয়ঁহ আৰু ফল যেনে পেঁপা খেতি কৰা হয়, এক অৰ্থত ই আমাৰ অভিযন্তাসকলৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা এক উদ্ভাৱন  আৰু যেতিয়া ভাৰত চৰকাৰে আমাৰ উদ্ভাৱন দেখিছিল, তেওঁলোকে আমাৰ বাবে এক বিশেষ শ্ৰেণী সৃষ্টি কৰিছিল আৰু এতিয়া সোনকালেই এই যন্ত্ৰটোৰ বাবে ৰাজসাহায্যৰ দৰে সুবিধা উপলব্ধ হ'ব”।

স্বৰাজ কোড হৈছে বিশেষকৈ উদ্যানশস্য খেতিৰ ঠেক শাৰীৰ মাজেৰে খাপ খোৱা এক সংকীৰ্ণ আৰু পাতল যন্ত্ৰ যাতে কৃষকসকলে পাচলি আৰু ফল উৎখাত হোৱাৰ সংকোচ নোহোৱাকৈ তেওঁলোকৰ কাৰ্যকলাপ পৰিচালনা কৰিব পাৰে । এই কোড শীঘ্ৰেই গুজৰাট, কৰ্ণাটক, অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ আৰু তেলেংগানাৰ স্বৰাজ ডিলাৰশ্বিপত উপলব্ধ হোৱাৰ লগতে পৰ্যায়ক্ৰমে আন ৰাজ্যসমূহতো আৰম্ভ কৰা হ'ব।

ইয়াত ১১.১ অশ্বশক্তিৰ পেট্ৰ'ল ইঞ্জিন আছে; ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ চুটি টাৰ্ণিং ব্যাসাৰ্ধ আৰু দ্বিমুখী ড্ৰাইভিংৰ বাবে, ইয়াৰ এক ডাঙৰ গতিশীলতা আছে যি কৃষকসকলক পথাৰৰ শাৰীবোৰৰ মাজত সহজে খোজ কাঢ়িবলৈ সহায় কৰে।

শস্য চপোৱা/চপোৱা, পুখুৰী ছটিয়াই দিয়া আদিৰ বহুকাৰ্যকৰী ক্ষমতাৰ বাবে, ভাৰত চৰকাৰে ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে কৃষি সঁজুলিৰ এক পৃথক শ্ৰেণী হিচাপে চিনাক্ত কৰিছে । শীঘ্ৰেই, ইয়াৰ বাবে ৰাজসাহায্যও দিয়া হ'ব।

অধিক তথ্যৰ বাবে আপুনি চাব পাৰে: https://codebyswaraj.com/en

লগতে পঢ়কঃ বিশ্ব জল দিৱস: 'ভূগৰ্ভস্থ পানী- অদৃশ্য দৃশ্যমান কৰা'

English Summary: Swaraj Tractors- Freedom of Millions of Farmers

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.