MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

Business Ideas: বৰষুণৰ বতৰত আৰম্ভ কৰক এইসমূহ ব্যৱসায়!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Business Ideas
Business Ideas

যদি আপুনি ঋতু অনুসৰি আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ পৰা লাভ কৰিব বিচাৰে, তেনেহ'লে এই প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। আপুনি সকলোৱে জানে যে এতিয়া বৰষুণৰ সময়, সেয়েহে এই সময়ত আপুনি বৰষুণৰ বতৰৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰি ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

আপোনালোক সকলোৱে ছাতি আৰু বৰষুণৰ কোটৰ ব্যৱসায়ৰ বিষয়ে জানে। বৰষুণৰ বেছিভাগ বতৰত এই ব্যৱসায়ৰ পৰা লাভ হয়। আজি আমি আপোনাক এই প্ৰবন্ধটোত এনে ব্যৱসায়ৰ বিষয়ে ক'ম, যিটো আপুনি বৰষুণৰ বতৰত আপোনাৰ বাজেট অনুসৰি সহজে আৰম্ভ কৰি ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

ৱাটাৰপ্ৰুফ বেগৰ ব্যৱসায় (Waterproof Bag Business)

ৱাটাৰপ্ৰুফ মোনাৰ চাহিদা বজাৰত গোটেই বছৰটো থাকে যদিও মোনাটোৰ চাহিদা বৰষুণৰ বতৰত সৰ্বাধিক হয়। মানুহে বৰষুণৰ দ্বাৰা ভিজি যোৱাৰ পৰা তেওঁলোকৰ লাগেজ বচাবলৈ এই মোনাটো কিনিবলৈ ভাল পায়। এই মোনাটো প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ পছন্দ। কাৰ্যালয়লৈ যোৱা লোক হওঁক বা স্কুলীয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰী হওঁক, মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থী হওঁক, সকলোৱে ৱাটাৰপ্ৰুফ মোনা কঢ়িয়াই আনে যাতে তেওঁলোকৰ সামগ্ৰী পানীৰ পৰা সুৰক্ষিত থাকিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি ইয়াৰ ব্যৱসায় কৰে, তেন্তে ই আপোনাৰ বাবে লাভজনক ব্যৱসায় হ'ব। এই ব্যৱসায়টো আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি আনকি বেছি কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ দোকানখন বজাৰৰ এনে এখন ঠাইত হ'ব লাগে য'ত মোনাৰ চাহিদা থাকে আৰু একে সময়তে মানুহ আহে আৰু যায়।

তিৰপালৰ ব্যৱসায় (Tirpal Business)

এই ব্যৱসায়টো বৰষুণৰ বতৰত আটাইতকৈ বেছি চলে। আপুনি সকলোৱে প্ৰায়ে দেখিছে যে বৰষুণৰ বতৰত, মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰ আৰু দোকানৰ সন্মুখত বা ছাদত তাম্বু ৰাখে, যাতে তেওঁলোকে বৰষুণ এৰাই চলিব পাৰে। তিৰপাল ঠিক তেনেধৰণৰ। গতিকে যেতিয়াই বৰষুণ হয়, ইয়াক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সকলোকে তিৰপালৰ প্ৰয়োজন হয়। গাওঁ অঞ্চলত বহু লোকে বৰষুণৰ বতৰত তিৰপাল ব্যৱহাৰ কৰে। সেয়েহে যদি আপুনি বৰষুণৰ বতৰত তিৰপালৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰে, তেন্তে আপুনি ভাল উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

চিঙৰা, পাকোৰাৰ ব্যৱসায় (Samosas, Pakoras Business)

বৰষুণৰ সময়ত, যদি আপুনি চিঙৰা, পকোৰা খাবলৈ পায়, তেন্তে বৰষুণৰ আনন্দ আৰু অধিক বৃদ্ধি পায়। যি কি নহওক, সেইবোৰ খোৱাৰ প্ৰকৃত মজা হৈছে বৰষুণৰ বতৰত। গতিকে আপুনি বৰষুণৰ বতৰত চিঙৰা, পকোড়াৰ ব্যৱসায়ো আৰম্ভ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি এই ব্যৱসায়টো সৰু আকাৰত আৰম্ভ কৰে, বাজেট অনুসৰি, আপুনি যিকোনো ভাল বজাৰত ৰিডিত আপোনাৰ দোকান খুলিব পাৰে। যদি আপুনি ইয়াৰ সৈতে চাহ বনায় আৰু বিক্ৰী কৰে, ই আপোনাৰ লাভ আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব, কিয়নো বৰষুণৰ বতৰত, পকোৰা-চিংৰাৰে চাহ খোৱাটো সঁচাকৈয়ে আনন্দদায়ক। ইয়াৰ ব্যৱসায়ৰ সৈতে, আপুনি প্ৰতি মাহে কমেও 15 ৰ পৰা 20 হাজাৰ টকা সহজে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

গাড়ী পৰিষ্কাৰ কৰাৰ ব্যৱসায় (Car Cleaning Business)

বৰষুণৰ বতৰত, এই ব্যৱসায়টো আটাইতকৈ লাভজনক ব্যৱসায়, কিয়নো এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ, আপুনি আনকি বেছি খৰচ কৰাৰ আৰু কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। আপোনাক কেৱল এটা মটৰ আৰু এটা প্ৰেচাৰ পাইপৰ প্ৰয়োজন। যাতে আপুনি গাড়ীবোৰ সহজে পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে। বৰষুণৰ বতৰত, মানুহৰ গাড়ীবোৰ সোনকালে লেতেৰা হৈ পৰে, কিন্তু সময় বচাবলৈ, মানুহে সেইবোৰ গাড়ীৰ ক্লিনাৰেৰে ভালদৰে ধুয়। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি গাড়ী পৰিষ্কাৰ কৰাৰ ব্যৱসায় কৰে, তেন্তে আপুনি ভাল উপাৰ্জন কৰিব। ইয়াৰ বাবে, আপুনি মাত্ৰ 5 ৰ পৰা 10 হাজাৰ টকা খৰচ কৰিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত আপুনি প্ৰতি মাহে কমেও 15 হাজাৰ টকা বা অধিক উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

মাকৈ ব্যৱসায় (Corn Business)

বৰষুণৰ বতৰৰ দৰে, মানুহে চাহ পকোড়া খাবলৈ ভাল পায়। একেদৰে, বেছিভাগ লোকে বৰষুণৰ বতৰত ভজা মাকৈ খাবলৈ ভাল পায়। এই ঋতুত, ভজা মাকৈবোৰ বজাৰত আটাইতকৈ বেছি বিক্ৰী হয়। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি মাকৈৰ ব্যৱসায় ভাল বিকল্প। গতিকে ই আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত লাভজনক প্ৰমাণিত হ'ব। এই ব্যৱসায়ৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বৈশিষ্ট্যটো হ'ল ইয়াৰ বিপদাশংকা কম আৰু অধিক লাভ আছে।

লগতে পঢ়ক-তামোল, কল, নাৰিকলৰ খেতিৰে লাখ টকা উপাৰ্জন কাকীৰ দুলাল বৰাৰ!

English Summary: Rural Business Ideas specially rainy season

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.