MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

ঘৰত বহি থকাতকৈ, বহিঃৰাজ্যলৈ যোৱাতকৈ গাঁৱতে এই কামবোৰ আৰম্ভ কৰক

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
গাঁৱতে কিদৰে উপাৰ্জ কৰিব
গাঁৱতে কিদৰে উপাৰ্জ কৰিব

সুপৰিকল্পনা লৈ কাম কৰিলে গ্ৰামাঞ্চলতো উপাৰ্জন কৰিব পাৰি। তাৰবাবে উপাৰ্জন কৰিব বিচৰাসকল কষ্ট কৰিবলৈ আৰু কামটোত সময় দিবলৈ সংকল্পবদ্ধ হ’ব লাগিব। খন্তেকীয়া ব্যৱসায়ৰ পৰা কোনো লাভ নহয়। গতিকে দীৰ্ঘদিনীয়া পৰিকল্পনাৰে এই কামবোৰ আগবঢ়াই নিব লাগিব। তলত গ্ৰামাঞ্চলত কৃষিৰ সৈতে জড়িত কেইটামান কামৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিলো।

পশুপালনঃ গৰু, ছাগলী, ভেড়া, গাহৰি আদি জীৱ-জন্তু পালন কৰি মাংস, গাখীৰ আৰু অন্যান্য সামগ্ৰীৰ বাবে বিক্ৰী কৰিব পাৰি।

জৈৱিক কৃষিঃ আপুনি জৈৱিক কৃষি পদ্ধতিৰ অভ্যাস কৰিব পাৰে আৰু জৈৱিক সামগ্ৰী প্ৰিমিয়াম মূল্যত বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

কৃষিভিত্তিক উদ্যোগ: আপুনি তেল নিষ্কাশন, আটা মিলিং, বা মৌ উৎপাদনৰ দৰে ক্ষুদ্ৰ কৃষিভিত্তিক উদ্যোগ আৰম্ভ কৰি স্থানীয় বজাৰত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

হাঁহ-কুকুৰা পালনঃ কণী বা মাংসৰ বাবে কুকুৰা, হাঁহ বা অন্যান্য হাঁহ-কুকুৰা পালন কৰি স্থানীয় বজাৰত বিক্ৰী কৰিব পাৰি।

লগতে পঢ়ক- 

নামঘৰ, গীৰ্জাৰ বাবে লাখ টকা খৰচ কৰাতকৈ গাঁওবোৰত শীতল ঘৰ একোটাকৈ বনোৱা হ’লে!

মাছ পালনঃ ওচৰৰ জলভাগত মীন পালন আৰম্ভ কৰি স্থানীয় বজাৰত মাছ বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

মৌপালনঃ মৌপালন আৰম্ভ কৰি স্থানীয় বজাৰত মৌ আৰু মোম বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

কৃষি পৰ্যটনঃ আপুনি আপোনাৰ ফাৰ্মখন দৰ্শনাৰ্থীৰ বাবে মুকলি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে গ্ৰাম্য জীৱনৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰাৰ লগতে খেতিৰ বিষয়ে জানিব পাৰে।

গছপুলি বিক্ৰী: গাঁৱৰ আন কৃষকক উন্নত মানৰ পুলি যোগান ধৰি আপুনি গছপুলিৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

শস্য খেতিঃ বিভিন্ন ধৰণৰ শস্য যেনে ধান, শাক-পাচলি, ফলমূল আদি খেতি কৰি স্থানীয় বজাৰত বিক্ৰী কৰিব পাৰে বা আন অঞ্চললৈ ৰপ্তানি কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক- 

Shade net farming কি! শ্বেড নেটে কি কি দিশত লাভান্বিত কৰিব কৃষকসকলক

English Summary: How to make money in village

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.