MFOI 2024 Road Show
  1. অন্যান্য

আপুনি ডিজিটেল হেল্থ আইডি কাৰ্ড ঘৰত বহি মিনিটতে বনাব বিচাৰে নেকি? এনেদৰে কৰক অনলাইন আবেদন

KJ Staff
KJ Staff
Digital Health Card
Digital Health Card

ডিজিটেল স্বাস্থ্য কাৰ্ডঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে সোমবাৰে লোকসকলক ডিজিটেল হেল্থ আইডি প্ৰদান কৰাৰ বাবে আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছন (Ayushman Bharat Digital Mission) মুকলি কৰে, য'ত তেঁওলোকৰ স্বাস্থ্যৰ ৰেকৰ্ড থাকিব। ডিজিটেল হেল্থ আইডি (Digital Health ID Card)ৰ দেশজুৰি আৰম্ভণি ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য কৰ্তৃপক্ষই আয়ুষ্মান ভাৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী জন আৰোগ্য যোজনাৰ (ABPM-JAY) তৃতীয় বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰাৰ সৈতে মিলিত হয়। বৰ্তমান, ৰাষ্ট্ৰীয় ডিজিটেল স্বাস্থ্য মিছনৰ (NDHM) অধীনত এক লাখতকৈও অধিক ইউনিক হেল্থ আইডি সৃষ্টি কৰা হৈছে, যাক আৰম্ভণিতে ছয়খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত 15 আগষ্টত পাইলট ভিত্তিত মুকলি কৰা হৈছিল।

ডিজিটেল হেল্থ আইডি কাৰ্ড কি?

ডিজিটেল হেল্থ আইডি কাৰ্ড আধাৰ কাৰ্ডৰ দৰে এক অনন্য আইডি কাৰ্ড যি আপোনাৰ স্বাস্থ্য ৰেকৰ্ড বজাই ৰখাত সহায় কৰিব। ইয়াক আপোনাৰ ব্যক্তিগত বিৱৰণ লিপিবদ্ধ কৰা হ'ব। আধাৰ কাৰ্ড বা নাগৰিকৰ ম'বাইল নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰি আইডি সৃষ্টি কৰা হ'ব আৰু স্বাস্থ্যকৰ ৰেকৰ্ড (Health Record) বজাই ৰাখিবলৈ চিনাক্তকৰ্তা হিচাপে কাম কৰিব। প্ৰণালীটোৱে জনগাঁথনি আৰু অৱস্থান, পৰিয়াল/সম্পৰ্ক আৰু যোগাযোগৰ বিৱৰণসহ কিছুমান প্ৰয়োজনীয় তথ্যসংগ্ৰহ কৰিব। তাৰ পিছত নাগৰিকৰ সন্মতি প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত তথ্যবোৰ স্বাস্থ্য আইডিৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হ'ব। NDHM-ৰ ৱেবছাইট অনুসৰি, 'ব্যক্তিগত স্বাস্থ্য ৰেকৰ্ড প্ৰণালী (PHR) নামৰ তথ্যই এজন ব্যক্তিক তেওঁৰ স্বাস্থ্য সেৱা সম্পৰ্কে তথ্য পৰিচালনা কৰিবলৈ সক্ষম কৰে।

ইউনিক ডিজিটেল হেল্থ আইডি কাৰ্ডে কেনেদৰে কাম কৰে?

আঁচনিখনত চাৰিটা অত্যাৱশ্যকীয় খণ্ড অন্তৰ্ভুক্ত আছে - ইউনিক ডিজিটেল হেল্থ আইডি, পেছাদাৰী পঞ্জীয়ন, স্বাস্থ্য সুবিধা পঞ্জীয়ন আৰু ইলেক্ট্ৰনিক স্বাস্থ্য ৰেকৰ্ড। আঁচনিখনৰ প্ৰথম উদ্দেশ্য হৈছে এই চাৰিটা খণ্ডৰ জৰিয়তে স্বাস্থ্যসেৱাৰ বাবে এক ডিজিটেল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰা। এই অভিযানে 'ইলেক্ট্ৰনিক মেডিকেল ৰেকৰ্ড (EMR) সৃষ্টি কৰিব, যিটো ইতিমধ্যে চৰকাৰে ব্যাখ্যা কৰিছে। ইয়াত ৰোগীৰ চিকিৎসা আৰু চিকিৎসাৰ (Medical History) বিৱৰণ অন্তর্ভুক্ত থাকিব।

যদি আপুনি ঘৰত বহি আপোনাৰ নিজা অনন্য ডিজিটেল হেল্থ কাৰ্ড বনাব বিচাৰে, তেন্তে নিম্নলিখিত নির্দেশাৱালী অনুসৰণ কৰি বনাব পাৰিব।

প্ৰক্ৰিয়া (Process)

পদক্ষেপ 1: প্ৰথমতে, আপুনি ৰাষ্ট্ৰীয় ডিজিটেল স্বাস্থ্য মিছনৰ ndhm.gov.in ৱেবছাইটোত যাব লাগিব।

পদক্ষেপ 2: এক অনন্য ডিজিটেল স্বাস্থ্য কাৰ্ড (Create Unique Digital Health Card) সৃষ্টি কৰাৰ বিকল্পটো ওলাব।

পদক্ষেপ 3: এই বিকল্পত ক্লিক কৰিলে আপোনাৰ কাৰ্ড বনোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হ'ব।

পদক্ষেপ 4: প্ৰথমতে, আপোনাক আধাৰ কাৰ্ডৰ তথ্য বিচাৰিব।

পদক্ষেপ 5: আপুনি আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত ওটিপি প্ৰমাণিত কৰিব লাগিব।

পদক্ষেপ 6: আপুনি বিচাৰিলে আধাৰ অবিহনে হেল্থ কাৰ্ড এখন সৃষ্টি কৰিবলৈ বাছনি কৰিব পাৰে।

পদক্ষেপ 7: আপুনি বিচাৰিলে কেৱল আপোনাৰ ম'বাইল নম্বৰ উল্লেখ কৰি হেল্থ কাৰ্ড এখন সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

পদক্ষেপ 8: ম'বাইল নম্বৰ দিয়াৰ পিছত, আপুনি ইয়াক ওটিপিৰ জৰিয়তে প্ৰমাণিত কৰিব লাগিব।

পদক্ষেপ 9: আপুনি আপোনাৰ প্ৰ'ফাইলৰ বাবে ফটো, আপোনাৰ জন্ম তাৰিখ, ঠিকনা সহ কিছু তথ্য প্ৰদান কৰিব লাগিব।

পদক্ষেপ 10: আপুনি এখন প্ৰপত্ৰ খুলিব যি তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব। আপুনি সকলো তথ্য পূৰণ কৰাৰ লগে লগে, আপুনি আপোনাৰ তথ্য, ফটো আৰু লগতে কিউআৰ কোড থকা স্বাস্থ্য আইডি কাৰ্ড এখন লাভ কৰিব।

English Summary: digital health id card launch know how to apply online registration benefits check all details

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.