1. অন্যান্য

মহাৰাষ্ট্ৰত এছিয়াৰ সৰ্ববৃহৎ ইথানল উৎপাদন প্ৰকল্প স্থাপন

KJ Staff
KJ Staff

স্বৰাজ গ্ৰীণ পাৱাৰ এণ্ড ফুৱেল লিমিটেডে (Swaraj)  মহাৰাষ্ট্ৰত দুটা পৰ্যায়ত সৰ্ববৃহৎ ইথানল প্ৰকল্প (1100 KLPD) স্থাপন কৰাৰ পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰিছে । প্ৰথম পৰ্যায়ৰ ক্ষমতা 500 কিলো লিটাৰ/দিন কেএলপিডি আৰু দ্বিতীয় পৰ্যায়ত কুঁহিয়াৰৰ ৰস আৰু বায়োচিৰাপৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি 1100 কেএলপিডি ক্ষমতা হ'ব । ভৱিষ্যতে ইয়াৰ ক্ষমতা 1100 কেএলপিডিলৈকে সম্প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ প্ৰতিষ্ঠানটোৱে প্ৰয়োজনীয় অনুমতি লাভ কৰিছে ।

ইয়াৰ সৈতে স্বৰাজ ভাৰতৰ লগতে এছিয়াত ইথানল উৎপাদনৰ বাবে সৰ্ববৃহৎ ক্ষমতাসম্পন্ন প্ৰকল্প হ'ব । স্বৰাজে মহাৰাষ্ট্ৰৰ ফ্লটানত এই প্ৰস্তাৱিত সম্প্ৰসাৰণ প্ৰকল্পৰ বাবে প্ৰজ(Praj) ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডৰ সৈতে প্ৰযুক্তি অংশীদাৰ হিচাপে কাম কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় ।

২০১০ চনত স্থাপিত স্বৰাজ ভাৰতৰ আটাইতকৈ প্ৰগতিশীল চেনী কল আৰু ইথানল উৎপাদক হিচাপে স্বীকৃত । স্বৰাজৰ ইতিমধ্যে ফিডষ্টক হিচাপে গুড়ৰ ওপৰত আধাৰিত ইথানল উৎপাদনৰ বাবে ৬০ টা কেএলপিডি ক্ষমতা প্ৰকল্প আছে। ২০১৮ চনত প্ৰজৰ দ্বাৰা স্থাপিত প্ৰকল্পটোত পানীৰ পদচিহ্ন হ্ৰাস কৰি স্থিৰতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে উন্নত প্ৰযুক্তিৰে সজ্জিত    ।

স্বৰাজ আৰু প্ৰজে ৫০০ কেএলপিডি ক্ষমতা লৈকে সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে যি ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষৰ তৃতীয় তিনিমাহৰ ভিতৰত কাৰ্যকৰী হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। প্ৰজে প্ৰকল্পটোৰ ডিজাইনিং, অভিযান্ত্ৰিক, যোগান আৰু কমিছনিং চোৱাচিতা কৰাৰ লগতে ইয়াৰ উন্নত কুঁহিয়াৰৰ ৰস আৰু বায়োচিৰাপ ইথানল প্ৰযুক্তিত প্ৰয়োগ কৰিব। কুঁহিয়াৰৰ ৰস এক নতুন বহনক্ষম ফিডষ্টক বায়োচিৰাপলৈ প্ৰক্ৰিয়া কৰাৰ বাবে প্ৰজৰ অভিনৱ সমাধানে স্বৰাজক বছৰ জুৰি ইথানল উৎপাদন সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব ।

Asia's Largest Ethanol Project in Maharastra
Asia's Largest Ethanol Project in Maharastra

চুক্তিস্বাক্ষৰ কৰাৰ সময়ত স্বৰাজৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু প্ৰচাৰক ৰণজিৎ সিংহ নায়ক নিম্ভালকাৰে কয়, "পৰিৱেশ সংৰক্ষণত সহায় কৰাৰ সময়ত শক্তি ৰক্ষাৰ লক্ষ্যৰে শক্তি আত্ম নিৰ্ভৰশীলতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ লক্ষ্যৰে ভাৰত চৰকাৰৰ ইথানল মিশ্ৰণ কাৰ্যসূচীৰ সৈতে সংগতি ৰাখি আমি আনন্দিত । ই বৃহৎ বিদেশী মুদ্ৰা সঞ্চয় কৰাত সহায় কৰিব । আমি মূল্য শৃংখলাত প্ৰজৰ দক্ষতা আৰু প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিক প্ৰশংসা কৰো । আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে এই প্ৰকল্পটোৱে চাকৰি আৰু উদ্যোগৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰি সাতাৰা আৰু চোলাপুৰ জিলাৰ কৃষক সম্প্ৰদায়ক উন্নত কৰাত সহায় কৰিব।"

প্ৰজৰ প্ৰতিষ্ঠাপক অধ্যক্ষ ড০ প্ৰমোদ চৌধুৰীয়ে কয়, "আমি স্বৰাজক প্ৰযুক্তি-জ্ঞানী গ্ৰাহক হিচাপে স্বীকৃতি দিওঁ যি সদায় দক্ষ কাৰ্যকলাপ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে উদ্ভাৱনী প্ৰযুক্তি গ্ৰহণ কৰিবলৈ ইচ্ছুক। আমি কৃতজ্ঞ যে তেওঁলোকে এই সন্মানীয় সম্প্ৰসাৰণ প্ৰকল্পটোৰ বাবে প্ৰজৰ প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত আকৌ এবাৰ বিশ্বাস প্ৰদান কৰিছে । আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ এই যুগান্তকাৰী প্ৰকল্পটো ভাৰতৰ ইংৰাজী ২০২০ মিশ্ৰণ আদেশৰ চৰকাৰৰ সৈতে মিলিত হোৱাৰ দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ । ইয়ে পৰিবহন খণ্ডক কাৰ্বনমুক্ত কৰাত সহায় কৰিব।"

লগতে পঢ়কঃ ‘Fisheries Startup Grand Challenge: ৩০ লাখ টকা জিকাৰ সুযোগ, কেনেকৈ কৰিব আবেদন?

English Summary: Asias Largest Ethanol Project in Maharastra

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.