1. News

World Soil Day: মাটি সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব আৰু সংৰক্ষণৰ উপায়!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
World Soil Day 2022
World Soil Day 2022

মাটি (Soil) গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই উদ্ভিদ বিকাশৰ মাধ্যম, পতংগ আৰু জীৱকূলৰ বাসস্থান। বিভিন্ন অনুপাতত ই খনিজ, জৈৱিক পদাৰ্থ আৰু বায়ুৰে গঠিত। মাটি হৈছে চাৰিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ 'জীৱিত' কাৰকৰ উৎস, অৰ্থাৎ খাদ্য, কাপোৰ, আশ্ৰয় আৰু ঔষধ। সেয়েহে, মাটি সংৰক্ষণ কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়। সেয়েহে মাটি আৰু ইয়াৰ গুৰুত্ব সম্পৰ্কে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৫ ডিচেম্বৰত বিশ্ব মৃত্তিকা দিৱস (World Soil Day)  হিচাপে পালন কৰা হয়।

বিশ্ব মৃত্তিকা দিৱস 2022 ৰ বিষয়বস্তু

বিশ্ব মৃত্তিকা দিৱস 2022-ৰ বিষয়বস্তু হৈছে "মাটি: য'ত খাদ্য আৰম্ভ হয়"। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে মাটি ব্যৱস্থাপনাত বৰ্ধিত প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰি স্বাস্থ্যকৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু মানুহৰ কল্যাণ বজাই ৰখাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা  আৰু সকলোকে মাটিৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা।

প্ৰতি বছৰে বিশ্ব মৃত্তিকা দিৱসত জীৱকূলৰ ওপৰত মাটিৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে জনোৱাৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচী আৰু অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

৫ ডিচেম্বৰক বিশ্ব মৃত্তিকা দিৱস হিচাপে কিয় বাছনি কৰা হৈছে?

ডিচেম্বৰৰ ৫ তাৰিখটো বাছনি কৰা হৈছিল কিয়নো ই থাইলেণ্ডৰ ৰজা এইচ.এম. ৰজা ভূমিবল আদুলিয়াদেজৰ আনুষ্ঠানিক জন্মদিনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, যি এই প্ৰচেষ্টাৰ অন্যতম মুখ্য কাণ্ডাৰী আছিল।

মাটি সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব

মাটিৰ কথোপকথন মূলতঃ মাটি সংৰক্ষণ বা সংৰক্ষণ কৰাৰ পদ্ধতি। মাটিৰ উৰ্বৰতা হ্ৰাস হোৱাৰ বহুতো কাৰণ আছে যেনে অত্যাধিক ব্যৱহাৰ, খহনীয়া, চেলিনাইজেচন আৰু ৰাসায়নিক দূষিতকৰণ। ওপৰৰ মাটি আঁতৰ হ'লে মাটিখহনীয়া হয়। এই ওপৰৰ মাটি পুষ্টি, অণুজীৱৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়, যিউদ্ভিদৰ বিকাশ আৰু উজ্জ্বলতাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়। মাটি সংৰক্ষণৰ কেইবাটাও উপায় আছে আৰু তলত তাৰে কেইটামান উল্লেখ কৰিছোঁ-

মাটি কেনেদৰে সংৰক্ষণ কৰিব?

ইয়াত কেইটামান উপায় আছে য'ত আমি মাটি সংৰক্ষণ কৰিব পাৰোঁ-

সেউজীয়া সাৰ

সেউজীয়া সাৰ খেতি কৰা হয় যি খেতিপথাৰত ই বৃদ্ধি হয়। এই পদ্ধতিয়ে মাটিৰ গাঁথনি উন্নত কৰিব পাৰে আৰু অপতৃণৰ বিকাশ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।

শস্যৰ ঘূৰ্ণন

পুষ্টিত মাটি মূল্যৱান কৰাৰ বাবে শস্য ঘূৰ্ণন পদ্ধতি অনুসৰণ কৰা হয়। মাটিৰ পুষ্টিৰ মূল্য বজাই ৰাখিবলৈ বিভিন্ন নগদ শস্যৰ সৈতে শস্যৰ ঘূৰ্ণন অত্যাৱশ্যকীয়।

টেৰেচ ফাৰ্মিং

ই হৈছে একাধিক, সমতল এলেকা পাহাৰত খোদাই কৰাৰ এক প্ৰক্ৰিয়া। এইটো বিচনাত মাটিৰ পুষ্টি বোৰ ধৰি ৰখাত সহায় কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক-১৭ নৱেম্বৰৰ পৰা “৭ সংখ্যক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি-উদ্যান শস্য মেলা ২০২২”

English Summary: World Soil Day 2022

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.