MFOI 2024 Road Show
  1. News

৩ শীতকালীন বাজৰা, পুষ্টিবিদসকলে আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে

Pranita Chutia
Pranita Chutia
Winter is a rough season when the body requires insulation and improved blood flow.
Winter is a rough season when the body requires insulation and improved blood flow.

গ্ৰীষ্মকালৰ ফল আৰু পাচলিত পানী, খনিজ আৰু ভিটামিন যথেষ্ট পৰিমাণে থাকে যি তীব্ৰ গৰম আৰু অৱসাদৰ ফলত হোৱা ডিহাইড্ৰেচনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ শৰীৰৰ সামৰ্থ্য সমৰ্থন কৰে। বাৰিষা ঋতুত উপলব্ধ খাদ্যই শৰীৰক বৰ্ধিত ঘাম আৰু আৰ্দ্ৰতাৰ সৈতে খাপ খোৱাত সহায় কৰে।

গ্ৰীষ্মকালৰ দৰে, শীতকাল হৈছে এক কঠিন ঋতু যেতিয়া শৰীৰক ইনচুলেচন আৰু উন্নত তেজৰ প্ৰবাহৰ প্ৰয়োজন হয়। নিষ্ক্ৰিয়তা আৰু উন্নত ইনচুলেচনৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ফলত মানুহে অধিক খাদ্য গ্ৰহণ কৰে, যাৰ ফলত শৰীৰত তাপ এৰি যায়।

অৱশ্যে, ইয়াৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হয়, যাক শৰীৰে ওজন হ্ৰাস কৰা আহাৰৰ সৈতে যুঁজিব লাগিব। গ্লুটেন-মুক্ত বাজৰা আৰু শস্য যেনে মাকৈ, জোৱাৰ, আৰু বাজৰাই কেইবাটাও স্বাস্থ্যসুবিধা প্ৰদান কৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত তিনিটা বাজৰা আছে যিবোৰ শীতকালৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে উপযুক্ত।

 বাজৰা

প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ খাদ্য যেনে বাজৰা বা মুক্তাই শৰীৰক পেশীৰ ভৰ বিকশিত কৰাত সহায় কৰে। ক্ষীণ পেশীৰ ভৰ হৈছে এক স্বাস্থ্যকৰ শাৰীৰিক গঠনৰ লক্ষণ আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। বাজৰাৰ আঁহ পানীত দ্ৰৱীভূত হৈ জেলসদৃশ পদাৰ্থ এটা সৃষ্টি কৰে যি পাকস্থলীত স্থিৰ হয় আৰু তৃপ্তি দীঘলীয়া কৰে।

বিপাক আৰু পাচন কাৰ্যৰ ফাইবাৰ সমৰ্থনৰ দ্বাৰা ওজন হ্ৰাস সহজ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, বাজৰাই কলেষ্টেৰল আৰু ৰক্ত শৰ্কৰা হ্ৰাস কৰে। বজৰা ইয়াৰ বহুতো স্বাস্থ্যৰ সুবিধা আৰু গৰম কৰাৰ গুণাগুণৰ বাবে শীতকালত আলিঙ্গন কৰাৰ বাবে এটা ভাল বিকল্প।

ৰাগি

ৰাগিত কেলচিয়াম আৰু প্ৰ'টিন প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। এইটো নিৰামিষভোজীসকলৰ বাবে এক অতি ভাল বিকল্প যিয়ে মাংস বা অন্যান্য মাংসৰ সামগ্ৰী খাব নিবিচাৰে কেৱল তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ কেলচিয়ামৰ স্তৰ স্থিৰ ৰাখিবলৈ।

এজন ব্যক্তিৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ সহায় ৰখাৰ বাবে আৰু ৰক্তহীনতাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ ৰাগীৰ পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ ভিটামিন আৰু খনিজ আছে। ৰাগি গোটেই শীতকালত ব্যৱহাৰৰ বাবে এক পুষ্টিকৰ বিকল্প কিয়নো ই ছাল আৰু চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ ভাল প্ৰচাৰ কৰে।

জোৱাৰ

জোৱাৰ হৈছে আঁহ, ভিটামিন বি, কেলচিয়াম, লো আৰু অন্যান্য খনিজ পদাৰ্থৰ এক সমৃদ্ধ উৎস যি সুস্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে। জোৱাৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে যি শৰীৰক কৰ্কট ৰোগৰ দৰে ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। ই গ্লুটেন-মুক্ত, হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য, আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে, আৰু ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

লগতে পঢ়কঃ আজিয়েই এই অভ্যাস ত্যাগ কৰক, নহ’লে সমস্যা দুগুণে বৃদ্ধি পাব

English Summary: Winter diet

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.