MFOI 2024 Road Show
  1. News

কৃষি সাংবাদিক হ’বলৈ বিচাৰে নেকি আপুনি? FTJ ৰ জৰিয়তে পূৰণ হ’ব সপোন!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Join with FTJ
Join with FTJ

কৃষি জাগৰণে আৰম্ভ কৰিছে ‘ফাৰ্মাৰ দা জাৰনেলিষ্ট’ নামৰ এক বিশেষ কাৰ্যসূচী। ইয়াৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক Farmer the Journalist চমুকৈ FTJ হিচাপে কৃষি জাগৰণৰ সৈতে কাম কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিছে। কৃষি জাগৰণৰ উদ্যোগত সময়ে সয়য়ে উক্ত FTJ সকলক প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে। 20 জুলাই, 2022 তাৰিখে, ফাৰ্মাৰ দ্য জাৰ্নেলিষ্টৰ এক অনলাইন প্ৰশিক্ষণ ৱেবিনাৰ আয়োজন কৰা হৈছিল যাৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক কৃষিৰ লগতে সাংবাদিক হিচাপে কেনেদৰে কাম কৰিব পাৰি তাৰ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হয়। প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে দেশৰ ভিন্ন প্ৰান্তৰ ২৫ জনৰো অধিক কৃষকক প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছিল।

কৃষক সাংবাদিকৰ এই অধিৱেশনত কৃষি জাগৰণৰ হৈ শ্ৰুতি যোশীয়ে কৃষকসকলক উষ্ম আদৰণি জনায়, তেওঁ তেওঁলোকক কৃষক সাংবাদিক হ'বলৈ প্ৰশিক্ষণ দিয়ে লগতে কৃষকসকলক ভিডিঅ' বনোৱাৰ ধাৰণা শ্বেয়াৰ কৰে।

অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰি কৃষি জাগৰণৰ কণ্টেন হেড সঞ্জয় কুমাৰে কয়, "৩-৪ বছৰ ধৰি গণ যোগাযোগৰ এটা পাঠ্যক্ৰম কৰাৰ পিছত মানুহ সাংবাদিক হৈ পৰে, কিন্তু কৃষি জাগৰণৰ জৰিয়তে আপুনি এজন কৃষক কেনেদৰে সাংবাদিক হ'ব পাৰে তাৰ প্ৰশিক্ষণ লাভ কৰিছে। এইটো আপোনালোক সকলোৰে বাবে এক উত্তম সুযোগ।" তেওঁ লগতে কয়, "আপোনালোকৰ এটা যোগাত্মক দিশ হৈছে যে আপুনি এজন কৃষক আৰু আপোনাৰ ওচৰত ইতিমধ্যে কৃষি আৰু শস্য সম্পৰ্কীয় তথ্য আছে, সেয়েহে এই অভিযানৰ জৰিয়তে আপুনি সংশ্লিষ্ট ক্ষেত্ৰত অধিক জ্ঞান লাভ কৰিব পাৰে।"

ফাৰ্মাৰ দ্য জাৰ্নেলিষ্টৰ উদ্দেশ্য

  • ফাৰ্মাৰ দ্য জাৰ্নেলিষ্টৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ নিজা কৃষি ক্ষেত্ৰৰ খবৰ জনসাধাৰণৰ ওচৰলৈ লৈ যোৱা।

  • কৃষি জাগৰণে সেই কৃষকসকলৰ বাবে এক কণ্ঠস্বৰ হিচাপে কাম কৰি আছে যিসকলে তেওঁলোকৰ সমস্যা আৰু সমস্যাবোৰ সকলো লোকৰ ওচৰলৈ যাব বিচাৰে।

  • এই কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে কৃষকসকলে কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ পৰা প্ৰয়োজনীয় তথ্য লাভ কৰিছে নে নাই ক'ব পাৰে।

  • কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ উন্নত কাম আৰু প্ৰগতিশীল কৃষকসকলৰ ভিডিঅ' বনাই প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে,  পিছত ভিডিঅ'টো কৃষি জাগৰণৰ মঞ্চৰ পৰা ইউটিউব, ফেচবুক আৰু অন্যান্য ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত শ্বেয়াৰ কৰা হ'ব।

  • কৃষি জাগৰণ মঞ্চৰ জৰিয়তে কৃষকসকলৰ সমস্যা উচ্চ কৰ্তৃপক্ষৰ ওচৰলৈ যাব, যাতে ইয়াক অতি সোনকালে সমাধান কৰিব পৰা যায়।

ভিডিঅ' বনাবলৈ এই বস্তুবোৰ মনত ৰাখিব

  • ভিডিঅ' বনোৱাৰ সময়ত মোবাইলটো পথালিকৈ লওঁক।

  • নিশ্চিত কৰিব যে ভিডিঅ'টো নিৰ্মাণৰ সময়ত কোনো শব্দ বা সংগীত বজোৱা নহয়।

  • ভিডিঅ'টোৰ মানদণ্ড ভাল হ'ব লাগে।

  • আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভিডিঅ' বনোৱাৰ সময়ত ম'বাইল ফোনটো বেছি লৰচৰ নকৰিব।

  • ভিডিঅ'টোত প্ৰথমে নিজকে পৰিচয় দিয়ক, যাৰ পিছত আপুনি সম্পৰ্কিত বিষয়টোৰ বিষয়ে তথ্য দিব।

আপুনি কি বিষয়ত ভিডিঅ' বনাব পাৰে

  • কৃষকসকলে কৃষি সম্পৰ্কীয় যিকোনো বিষয়ৰ ওপৰত ভিডিঅ' বনাব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে কৃষি, পশুপালন, উদ্যানপালন, কুকুৰা পালন, মীন পালন, একত্ৰিত কৃষি, প্ৰকৃতি ইত্যাদি।

  • কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ নিকটতম কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ বিজ্ঞানীৰ সৈতে কথা পাতিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ সাক্ষাৎকাৰ ল'ব পাৰে আৰু কৃষি জাগৰণলৈ প্ৰেৰণ কৰিব পাৰে।

আমি জনাওঁ যে ‘ফাৰ্মাৰ দা জাৰনেলিষ্ট’ অভিযানৰ অধীনত, কৃষি জাগৰণলৈ ভিডিঅ' বনোৱা কৃষকসকলৰ  ভিডিঅ'  যদিহে কৃষি জাগৰণৰ যিকোনো ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত পোষ্ট কৰা হয়, তেন্তে তেওঁলোকক প্ৰতিটো ভিডিঅ'ৰ বাবে 100 টকা দিয়া হ'ব। যদি আপুনি কৃষি জাগৰণৰ কৃষক সাংবাদিকৰ এই অভিযানৰ অংশ হ'ব বিচাৰে ৭৬৭৮৫৩৪১০ নম্বৰত যোগাযোগ কৰক।

লগতে পঢ়ক-জিএছটি পাৰ্শ্বক্ৰিয়া: আমুল গাখীৰৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি, ব্যয়বহুল জনজীৱন!

English Summary: Want to be a Agri Journalist? Join with FTJ

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.