MFOI 2024 Road Show
  1. News

মাখানা খেতি কৰিবলৈ কৃষকক উৎসাহিত! ৭২,৭৫০ টকাৰ ৰাজসাহায্য প্ৰদান চৰকাৰৰ

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Subsidy on Makhana Cultivation by Bihar Government
Subsidy on Makhana Cultivation by Bihar Government

কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিবলৈ চৰকাৰে বিভিন্ন প্ৰকাৰে সহায় কৰি আহিছে। খেতিৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰাৰ সমান্তৰালভাৱে উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে বহুতো আঁচনি আৰু পদক্ষেপ ইতিমধ্যে চৰকাৰে হাতত লৈছে।

এই ক্ষেত্ৰত শেহতীয়াকৈ GI Tag  লাভ কৰা বিহাৰৰ মিথিলা মাখানাৰ কথা উল্লেখ কৰিব লাগিব। ৰাজ্যখনৰ কৃষি আৰু উদ্যানপালন বিভাগে অধিকসংখ্যক কৃষকক মিথিলা মাখানাৰ খেতি কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ লগতে ৰাজ্যখনত মাখানাৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ মাখনা খেতি কৰা কৃষকসকলক ৭২,৭৫০ টকাৰ ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰাৰ বিবেচনা কৰিছে।

উচ্চ মানদণ্ডৰ বীজৰ জৰিয়তে মাখনাৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে বিহাৰত মাখানা বিকাশ যোজনা ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। এই ৰাজসাহায্য আঁচনিৰ সুবিধা ৰাজ্যখনৰ ১১ খন জিলাৰ কৃষকসকলক প্ৰদান কৰা হ'ব অৰ্থাৎ কাটিহাৰ, পূৰ্ণিয়া, মধুবনী, কিষাণগঞ্জ, সুপল, আৰাৰিয়া, মাধেপুৰা, চাহাৰচা, পশ্চিম চম্পাৰণ, দৰভাঙ্গা আৰু সীতামাঢ়ী।

ৰাজ্য চৰকাৰৰ মতে, ৰাজ্যখনত উচ্চ প্ৰকাৰৰ মাখনাৰ খেতিৰ ব্যয় প্ৰতি হেক্টৰত ৯৭,০০০ টকা। ইয়াৰ ওপৰত, উৎপাদকসকলক ৭৫ শতাংশ ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰা হৈছে। ৰাজ্যখনৰ ওপৰোক্ত জিলাৰ কৃষকসকলে মাখানাৰ উন্নত বীজৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে।

বৰ্তমান, মাখনাৰ উৎপাদন প্ৰতি হেক্টৰত ১৬ কুইণ্টল, কিন্তু নতুন প্ৰকাৰৰ সৈতে, ইয়াৰ উৎপাদন ২৮ কুইন্টাল/হেক্টৰলৈ বৃদ্ধি হৈছে। বিহাৰত স্বৰ্ণ বৈদেহী আৰু চাবৌৰ মাখানা-ভানৰ দৰে উচ্চ উৎপাদনশীল প্ৰকাৰৰ বাবে ইয়াৰ উৎপাদনশীলতা প্ৰতি হেক্টৰত ১৬ টনৰ পৰা ২৮  টনলৈ বৃদ্ধি হৈছে।

মাখানা ৰাজসাহায্যৰ বাবে কৃষকসকলে বিহাৰ উদ্যান পালন বিভাগৰ অনলাইন পৰ্টেলত অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে। পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া ৫ ছেপ্টেম্বৰত আৰম্ভ হৈছিল আৰু আবেদন কৰাৰ অন্তিম তাৰিখ হৈছে ২০ ছেপ্টেম্বৰ ২০২২। ইয়াৰ উপৰিও, কৃষকসকলে নিকটতম চিএছচি লৈ গৈ ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব।

ৰাজসাহায্যৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ

এই ক্ষেত্ৰত কৃষকসকলক নিম্নলিখিত ধৰণৰ নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব

  • কৃষকৰ আধাৰ কাৰ্ড

  • কৃষকৰ ভূমিৰ নথিপত্ৰ

  • বেংক পাছবুকৰ প্ৰথম পৃষ্ঠাৰ প্ৰতিলিপি

  • আবেদনকাৰী কৃষকৰ মোবাইল নম্বৰ ইত্যাদি

 লগতে পঢ়ক-বটদ্ৰৱাৰ কৃষিপথাৰত বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ কৃষকৰ মৃত্যু

English Summary: Subsidy on Makhana Cultivation by Bihar Government

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.