MFOI 2024 Road Show
  1. News

"পাঠ্যপুথিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ বন্যপ্ৰাণী আৰু বন সংৰক্ষণ পাঠ”: বনমন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰী

Pranita Chutia
Pranita Chutia
"পাঠ্যপুথিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ বন্যপ্ৰাণী আৰু বন সংৰক্ষণ পাঠ”: বনমন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰী
"পাঠ্যপুথিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ বন্যপ্ৰাণী আৰু বন সংৰক্ষণ পাঠ”: বনমন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰী

"বন্যপ্ৰাণী আৰু বন সংৰক্ষণ পাঠ পাঠ্যপুথিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হৈছে”: অসমৰ বন বিভাগে শনিবাৰে গুৱাহাটীৰ নেডফি প্ৰেক্ষাগৃহত আয়োজন কৰা ৬৮ সংখ্যক বন্যপ্ৰাণী সপ্তাহৰ ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ অনুষ্ঠানত ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰিৱেশ আৰু বন বিভাগৰ মন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰীয়ে উল্লেখ কৰে এই কথা। তেওঁ কয় যে,  '' অসম সদায় প্ৰচুৰ বন্যপ্ৰাণী, অৰণ্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰে আশীৰ্বাদ প্ৰাপ্ত হৈ আহিছে। কিন্তু আধুনিক সময়বোৰে আমাৰ সেউজীয়া আৰু বন্যপ্ৰাণীক কাৰ্যকৰীভাৱে সুৰক্ষিত কৰিবলৈ এক প্ৰত্যাহ্বানৰ সৃষ্টি কৰিছে। তাৰ বাবে, বন বিভাগে মানুহৰ বাসস্থানৰ বাবে আমি হেৰুওৱা এলেকাবোৰ পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ অনুশাসন আৰু উচ্চ কৰ্মনীতি গঢ়ি তুলিব লাগিব যাতে মানুহ-জন্তুৰ সংঘাত হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়।"

বন বিভাগৰ পৰা উদ্ভাৱন আৰু গৱেষণা আধাৰিত পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ আহ্বান জনাই মন্ত্ৰী পাটোৱাৰীয়ে বিষয়াসকলক ৰাজ্যখনত বনাঞ্চল বৃদ্ধিৰ দিশত কাম কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। তেওঁ লগতে বন্যভূমিৰ ভিতৰত হাতীয়ে খাব বিচৰা কলৰ দৰে ফলৰ গছ ৰোপণৰ পোষকতা কৰে যাতে এই জন্তুবোৰে খাদ্যৰ সন্ধানত ওলাই অহাৰ প্ৰয়োজন নহয় আৰু মানুহ-জন্তুৰ সংঘৰ্ষৰ ঘটনা হ্ৰাস হয়।

তেওঁ মানৱ বাসিন্দাসকলৰ বাবে হেৰুওৱা বনাঞ্চল পৰ্যাপ্ত ক্ষতিপূৰণৰ সৈতে তাৰ পৰা আন অঞ্চললৈ পুনৰ সংস্থাপন কৰি পুনৰ স্থাপনৰ বাবে পৰিকল্পনা কৰা শৃংখলাবদ্ধ কাৰ্যকলাপৰ বিষয়েও অৱগত কৰে। তদুপৰি, তেওঁ কয় যে নিম্ন আৰু উচ্চ প্ৰাথমিক শ্ৰেণীৰ পাঠ্যপুথিত বন আৰু বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষাৰ পাঠ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে শিক্ষা বিভাগৰ সৈতে আলোচনা কৰি পদক্ষেপ লোৱা হৈছে।


অসমৰ বনাঞ্চল বৰ্তমানৰ ৩৬%ৰ পৰা ৩৮% লৈ বৃদ্ধি কৰাৰ ৰাজ্যিক বাজেটৰ লক্ষ্যৰ কথা দোহাৰি মন্ত্ৰী পাটোৱাৰীয়ে বন বিভাগৰ সকলো স্তৰৰ বিষয়াক এই দিশত সমৰ্পিতভাৱে কাম কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। তেওঁ লগতে মন্তব্য কৰে যে মানুহৰ কাৰ্যৰ বাবে বৃহত্তৰ এডজুটেণ্ট ষ্টৰ্ক, শকুন আদি প্ৰজাতি বিলুপ্তিৰ পথত আছে আৰু তেওঁ এই সন্দৰ্ভত জনসজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে সমন্বিত প্ৰচেষ্টাৰো আহ্বান জনায়।

উল্লেখ্য যে, উক্ত অনুষ্ঠানতেই বনমন্ত্ৰীয়ে ৬৮ সংখ্যক বন্যপ্ৰাণী সপ্তাহত বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত আয়োজিত ফটোগ্ৰাফী, চিত্ৰাংকন আৰু কুইজ প্ৰতিযোগিতাৰ বিজয়ীসকলক পুৰস্কাৰ বিতৰণ কৰে। তেওঁ অনুষ্ঠানটোত কেইবাজনো বন বিষয়াক তেওঁলোকৰ সমৰ্পিত সেৱাৰ বাবে সম্বৰ্ধনাও জনায়।

মন কৰিবলগীয়া কথা যে, এই অনুষ্ঠানটোত প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক আৰু বন বাহিনীৰ মুৰব্বী এম. কে. যাদৱ, প্ৰধান মুখ্য বন সংৰক্ষক (বন্যপ্ৰাণী) অলিন্দিয়া স্বৰ্গীয়াৰীকে প্ৰমুখ্য কৰি জ্যেষ্ঠ বিষয়াৰ লগতে বিভিন্ন পদবীৰ বন বিষয়াসকল উপস্থিত থাকে।

লগতে পঢ়কঃ দুগ্ধপাম খুলি লাখ টকা উপাৰ্জনৰ সুযোগ, জানক ইয়াৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ট উপায়

English Summary: Save Forest, Save Animals

Like this article?

Hey! I am Pranita Chutia. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.