MFOI 2024 Road Show
  1. News

ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিঙেৰে ক্ষেত্ৰ পঞ্চায়তী ৰাজ পৰিষদক সম্বোধন প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
Regional Panchayati Raj Parishad Conference
Regional Panchayati Raj Parishad Conference

আজি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিঙৰ জৰিয়তে হাৰিয়ানাৰ ক্ষেত্ৰ পঞ্চায়তী ৰাজ পৰিষদক সম্বোধন কৰে। সভাত ভাষণ দি প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, ‘অমৃত কালৰ সংকল্প পূৰণৰ বাবে আৰু উন্নত ভাৰত গঢ়াৰ বাবে আজি দেশখন সম্পূৰ্ণ উৎসাহেৰে আগবাঢ়িছে। প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, "জিলা পঞ্চায়তসমূহে বিভিন্ন খণ্ডত উল্লেখযোগ্য পৰিৱৰ্তন আনিবলৈ প্ৰচণ্ড সম্ভাৱনা আছে। এই প্ৰেক্ষাপটত বিজেপিৰ প্ৰতিনিধি হিচাপে আপোনালোকৰ ভূমিকা ব্যতিক্ৰমীভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে।"

কংগ্ৰেছক সমালোচনা কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় যে স্বাধীনতাৰ পিছৰ চাৰিটা দশক ধৰি কংগ্ৰেছে গাঁৱে-ভূঞে পঞ্চায়তীৰাজ ব্যৱস্থা ৰূপায়ণৰ গুৰুত্ব বুজিব পৰা নাছিল। ফলস্বৰূপে কংগ্ৰেছৰ শাসনকালত পিছলৈ প্ৰতিষ্ঠা হোৱা জিলা পঞ্চায়ত ব্যৱস্থা অৱহেলিত হৈ পৰিল। “ফলত গাঁৱত বাস কৰা দেশৰ দুই তৃতীয়াংশ জনসাধাৰণে পথ, বিদ্যুৎ, পানী, পাৰ, ঘৰ আদি মৌলিক প্ৰয়োজনীয় বস্তুৰ বাবে হাহাকাৰ কৰি থাকিল, তেওঁলোকৰ দুৰ্ভাগ্যজনক ভাগ্যত পৰিণত হ’ল। এই গাফিলতিৰ বাবেই স্বাধীনতাৰ সাত দশকৰ পাছতো দেশৰ প্ৰায় ১৮ হাজাৰ গাঁৱত বিদ্যুতৰ সুবিধা নাছিল।’-তেওঁ লগতে কয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে মন্তব্য কৰে যে ৩৭০ অনুচ্ছেদ বাতিল হোৱাৰ পিছত অঞ্চলটোত প্ৰথমবাৰৰ বাবে গ্ৰাম পঞ্চায়তৰ পৰা জিলা পৰ্যায়লৈ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হয়। এই নিৰ্বাচনৰ সময়ত ৩৩ হাজাৰৰো অধিক স্থানীয় প্ৰতিনিধি সফলতাৰে নিৰ্বাচিত হয়, যাৰ ফলত জে এণ্ড কেত প্ৰথমবাৰৰ বাবে তৃণমূল পৰ্যায়ত গণতন্ত্ৰ প্ৰতিষ্ঠা হয়।

বিজেপিৰ প্ৰতিনিধিৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, ‘বিজেপিৰ প্ৰতিনিধি হিচাপে আপুনি পঞ্চায়ত ব্যৱস্থাৰ সুবিধা সমাজৰ শেষ শাৰীত থিয় হোৱা শেষ ব্যক্তিৰ ওচৰলৈ লৈ যাব লাগিব। আপুনি জানে যে আজি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰতিখন আঁচনিৰ ১০০ শতাংশ চেচুৰেচনৰ লক্ষ্যৰে কাম কৰি আছে। প্ৰতিখন গাঁৱতে এই লক্ষ্যত উপনীত হ’লেহে এয়া সম্ভৱ হ’ব।”

কৃষকৰ কল্যাণমূলক আঁচনিৰ বিষয়ে কওঁতে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে পুনৰ কয়, ‘যোৱা ৯ বছৰত কৃষকৰ বাবে বীজৰ পৰা বজাৰলৈকে এনে ব্যৱস্থাৰ সৃষ্টি হৈছে, যাৰ ফলত খেতিৰ ব্যয় হ্ৰাস পায় আৰু আয় বৃদ্ধি হয়। প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অধীনত কৃষকৰ একাউণ্টত পোনপটীয়াকৈ ২,৬০,০০০ কোটি টকা জমা হৈছে। আমাৰ কৃষকসকলে ৩০০ টকাতকৈ কম মূল্যত যি ইউৰিয়া পাই আছে, তাৰ মূল্য বহু দেশত ৩০০০ টকা পৰ্যন্ত। কৃষকসকলে প্ৰধানমন্ত্ৰী ফছল বীমা যোজনাৰ জৰিয়তেও ১,৩০,০০০ কোটিতকৈ অধিক ক্ষতিপূৰণ লাভ কৰিছে।”

গ্ৰাম্য মহিলাসকলৰ সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক অৱস্থা উন্নত কৰা বহু কেন্দ্ৰীয় আঁচনিৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱৰ বিষয়েও তেওঁ কয়। তেওঁ কয়, ‘যোৱা ৯ বছৰত জন ধন যোজনাৰ অধীনত প্ৰায় ৫০ কোটি লোকৰ বেংক একাউণ্ট খোলা হৈছে। এই আঁচনিৰ অধিকাংশ হিতাধিকাৰী মহিলা। মুদ্ৰা ঋণ, আত্মসহায়ক গোটসমূহক বৰ্ধিত আৰ্থিক সাহায্যই গাঁৱৰ মহিলাসকলক আত্মসংস্থাপনৰ এক নতুন উপায় প্ৰদান কৰিছে।”

‘বিগত দুবছৰত ভাৰত চৰকাৰৰ ই-সঞ্জীৱনী আঁচনিৰ সহায়ত ১৪ কোটিৰো অধিক লোকে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লৈছে। বিজেপিৰ প্ৰতিজন জিলা পঞ্চায়ত সদস্যই ই-সঞ্জীৱনী যোজনাৰ বিষয়ে প্ৰতিখন গাঁও আৰু গাঁৱৰ প্ৰতিটো ঘৰলৈ জনোৱাৰ বাবে এক অভিযান চলাব লাগে।’-তেওঁ লগতে কয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, ‘আজি হাজাৰ হাজাৰ পেকছৰ জৰিয়তে সমবায়সমূহক শক্তিশালী কৰি কৃষক আৰু গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিক শক্তি প্ৰদান কৰা হৈছে। অহা ৫ বছৰত ২ লাখ গাঁৱত বহুমুখী PACS, প্ৰাথমিক মীন সমিতি, দুগ্ধ সমবায় গঠন কৰা হ’ব।”

তদুপৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে বিৰোধী ব্লক ‘INDIA’ৰ বিৰুদ্ধে তীব্ৰ সমালোচনা আৰম্ভ কৰি দৃঢ়তাৰে কয় যে জনসাধাৰণে এতিয়া দেশৰ সকলো ৰোগ, যেনে “দুৰ্নীতি, বংশ আৰু তুষ্টিকৰণ”ৰ প্ৰতি “ভাৰত ত্যাগ” কৰিছে। তেওঁ ২০১৪ চনৰ আগৰ আৰু পিছৰ ভাৰতৰ মাজত থকা তীব্ৰ পাৰ্থক্যৰ ওপৰত বাকপটুতাৰে গুৰুত্ব আৰোপ কৰি বিগত ৯ বছৰত গ্ৰহণ কৰা উল্লেখযোগ্য উন্নয়নমূলক পদক্ষেপসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে সমাৱেশত আহ্বান জনাই কয় যে, "আপোনালোকৰ হয়তো মনত আছে যে যোৱাবাৰৰ ১৫ আগষ্টত সমগ্ৰ জাতিটোৱে 'হৰ ঘৰ তিৰঙা' অভিযানত নামিছিল। আহক আমি এই পৰম্পৰা অব্যাহত ৰাখোঁ আৰু প্ৰতিঘৰ ঘৰত পুনৰ এবাৰ ত্ৰিৰংগ উত্তোলন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰোঁ। মই আপোনালোকক উৎসাহিত কৰিছো।" আপোনাৰ পঞ্চায়ত আৰু অঞ্চলৰ ভিতৰৰ প্ৰতিটো ঘৰতে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰাৰ বাবে সকলো প্ৰচেষ্টা চলাওক।"

বিজেপিৰ প্ৰতিনিধিসকলক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, “আপুনি নম্ৰ হৈ থাকিব লাগিব আৰু সংগঠনৰ ৰাইজ আৰু কৰ্মকৰ্তাসকলৰ সৈতে সমন্বয়ৰে কাম কৰিব লাগিব। আজি সেই দেশত বিজেপিৰ এনে এক ভাবমূর্তিৰ সৃষ্টি হৈছে য’ত দুখীয়াই বিশ্বাস কৰে যে ‘য’ত পদুমৰ ৰাশি থাকে তাতেই দুখীয়াৰ কল্যাণ’৷ ‘য’ত পদুম ৰাশি আছে, তাত নিশ্চিতভাৱে দুখীয়াৰ সহায় হ’ব। য'ত পদুম ৰাশি আছে তাত কোনো দুখীয়া মানুহ বিচৰণ কৰিব নালাগিব। নিজৰ অফিচৰ পৰিচয় এনেকৈ বনাব লাগিব। সেৱা আপোনাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অগ্ৰাধিকাৰ হ’ব লাগে।”

ক্ষেত্ৰীয় পঞ্চায়তী ৰাজ পৰিষদত বিজেপিৰ প্ৰতিনিধিসকলৰ আগত দিয়া ভাষণত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে সংগঠন আৰু কৰ্মকৰ্তা উভয়ৰে সৈতে নম্ৰতা আৰু সহযোগিতাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। 

লগতে পঢ়ক- 

Horticulture : এবিঘা মাটিত মাত্ৰ এবাৰ আৰম্ভ কৰি গোটেই জীৱন পাওঁক ফল

English Summary: Regional Panchayati Raj Parishad Conference

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.