MFOI 2024 Road Show
  1. News

Makhana Development Scheme: মাখনা খেতিৰ ওপৰত ৭৫% লৈকে ৰাজসাহায্য!

RAHUL ALI
RAHUL ALI

মাখানা (Makhana) ইয়াৰ উৎকৃষ্ট সোৱাদ আৰু অনন্য ৰূপৰ বাবে জনাজাত। তথ্যৰ বাবে আমি আপোনাক কওঁ যে বিশ্বব্যাপী ভাৰতত আটাইতকৈ বেছি মাখনা খেতি কৰা হয় আৰু ভাৰতৰ ভিতৰত বিহাৰত সৰ্বাধিক খেতি কৰা হয়।

মাখানা যিমান ধুনীয়া দেখায় আৰু খাদ্যৰ সোৱাদো উত্তম। ই বহুত বেছি পুষ্টিকৰ। এই ফলটো বহু প্ৰকাৰৰ বস্তু তৈয়াৰ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মাখানা খেতি কৰি কৃষকসকলে কম সময়তে অধিক উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। শেহতীয়াভাৱে বিহাৰৰ মিথিলা মাখানাই GI Tag লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। লাভজনক এই খেতিৰ প্ৰচাৰ আৰু প্ৰচাৰৰ লক্ষ্যৰে মাখনাৰ ওপৰত ভাল ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰি আছে।

এই আঁচনিৰ অধীনত উপলব্ধ ৰাজসাহায্য

বিহাৰ চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আৰু কৃষক কৃষকসকলৰ প্ৰতি লোকসকলক সজাগ কৰাৰ বাবে, চৰকাৰে মাখনা উৎপাদনৰ ওপৰত 75 শতাংশলৈকে ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰি আছে। এই ৰাজসাহায্য কৃষক ভাতৃসকলক মাখানা উন্নয়ন আঁচনিৰ (Makhana Development Scheme) অধীনত দিয়া হৈছে। আমি আপোনাক কওঁ যে এই আঁচনিখন বিহাৰ চৰকাৰৰ কৃষি বিভাগৰ উদ্যান শস্য সঞ্চালকালয়ে আৰম্ভ কৰিছে। যাতে ৰাজ্যখনত মাখনাৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব পৰা যায় আৰু কৃষকসকলকো আৰ্থিকভাৱে সহায় কৰিব পাৰি।

মাখনাৰ দুটা বীজৰ অধিক প্ৰাথমিকতা আছে

চৰকাৰৰ এই আঁচনিত, দুটা উন্নত প্ৰকাৰৰ মাখনাৰ বীজৰ প্ৰচাৰ কৰা হৈছে। চাবৌৰ মাখনা ১ আৰু স্বৰ্ণ বীজ।

কৃষি বিভাগে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, এই দুই প্ৰকাৰৰ বীজৰ সৈতে, কৃষকজনে তেওঁৰ মাখনাৰ উৎপাদন দুগুণ কৰিব পাৰে। যদিও সাধাৰণ বীজৰ পৰা প্ৰতি হেক্টৰত 16 কুইন্টাল লৈকে মাখন প্ৰাপ্ত কৰা হয়, কৃষকসকলে এই প্ৰকাৰৰ বীজৰ পৰা প্ৰতি হেক্টৰত 28 কুইন্টাল মাখনা উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

ৰাজসাহায্য 75% লৈকে উপলব্ধ হ'

বিহাৰ চৰকাৰৰ পৰিকল্পনা অনুসৰি, কৃষকসকলে আৰু মাখনাৰ খেতি কৰাত কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব নালাগে। দৰাচলতে, মাখনা খেতিৰ মুঠ ব্যয় প্ৰতি হেক্টৰত প্ৰায় 97 হাজাৰ হয়, যি হৈছে এজন সাধাৰণ কৃষকৰ বাবে আটাইতকৈ কঠিন সমস্যা। কিন্তু কৃষকসকলে এতিয়া মাখনা উন্নয়ন আঁচনিৰ অধীনত মাখনা খেতিৰ বাবে ৭৫ শতাংশ লৈকে ৰাজসাহায্য লাভ কৰিব পাৰে। য'ত তেওঁলোকে প্ৰতি হেক্টৰত প্ৰায় 72,750 টকা লাভ কৰিব।

 লগতে পঢ়ক- Mushroom farming: বৈজ্ঞানিক পদ্ধতিত কেনেদৰে কৰিব কাঠফুলাৰ খেতি?

English Summary: Makhana Development Scheme: 75% subsidy on makhna cultivation

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.