MFOI 2024 Road Show
  1. News

জম্মুৰ মহিলা কৃষকক প্ৰশংসা কৃষি আৰু কল্যাণ বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাস চৌধুৰীৰ

PANKAJ KHANIKAR
PANKAJ KHANIKAR
KAILASH CHOUDHARI VISSIT  JAMMU
KAILASH CHOUDHARI VISSIT JAMMU

শনিবাৰে এদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ বিভাগৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধৰী জম্মু কাশ্মীৰত উপস্থিত হয়। ভ্ৰমণকালত কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰীয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু কৃষি মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে জড়িত বিভিন্ন কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে। প্ৰথমতে কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধৰীয়ে শ্বেৰ-ই-কাশ্মীৰ কৃষি বিজ্ঞান আৰু কাৰিকৰী বিশ্ববিদ্যালয়, ২০১৯ত আজাদীৰ অমৃত মহোৎসৱৰ অধীনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত ১০ লাখ যুৱকক চৰকাৰী চাকৰি দিয়াৰ বাবে নিয়োগ মেলাৰ উন্মোচন কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে। জম্মু। অনুষ্ঠানতে প্ৰথম পৰ্যায়ত ৭৫ হাজাৰ নৱ নিৰ্বাচিত যুৱকক নিযুক্তি পত্ৰ বিতৰণ কৰে।

নিয়োগ মেলাত কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে কয় যে বৰ্তমান ৰে’লৱে, গৃহ, ডাক, বিত্ত, প্ৰতিৰক্ষা, চিকিৎসা, বেংক, শিক্ষাকে ধৰি বিভিন্ন খণ্ডত কৰ্মসংস্থাপন প্ৰদান কৰা হৈছে। ৭৭ হাজাৰৰো অধিক ষ্টাৰ্টআপ আৰু ১৮.৬০ লাখ কোটিৰো অধিক মুদ্ৰা ঋণ প্ৰদান কৰাটোৱে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দায়বদ্ধতা প্ৰকাশ কৰিছে। এই কাৰ্যসূচীত কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ড০ জিতেন্দ্ৰ সিং, স্থানীয় সাংসদ যুগল কিশোৰ শৰ্মা, প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী কবিন্দৰ গুপ্ত কিষাণ মৰ্চাৰ ৰাজ্যিক সভাপতি ওমি খাজুৰীয়া আৰু স্থানীয় জনপ্ৰতিনিধি আৰু বিষয়াসকল উপস্থিত থাকে।

লগতে পঢ়ক-

নেমু গছৰ ডাল ধৰি কেনেদৰে উৎপাদন কৰিব পুলি

পৰৱৰ্তীসময়তে জম্মুত মহিলা কৃষক গোট এফ পি অ’ই কৰি থকা উন্নত হলুদ খেতি পৰিদৰ্শন কৰে কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধুৰীয়ে। কৈলাশ চৌধুৰীয়ে কয়- কৃষি খণ্ডত মহিলাৰ সবলীকৰণৰ সৈতে জড়িত আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যি সুবিধা প্ৰদান কৰি আছে, সেয়া এতিয়া ভূমিত উপনীত হৈছে বুলি জানি সুখী হৈছো।

তেওঁ কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিভিন্ন আঁচনি আৰু কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে কৃষিক প্ৰসাৰৰ বাবে কাম কৰি আছে, যাৰ ফলত কৃষি খণ্ডৰ পৰিস্থিতি সলনি হৈছে। সমান্তৰালভাৱে কৃষকৰ উপার্জনো বৃদ্ধি পাইছে৷ যোৱা ৮ বছৰৰ ভিতৰত দেশৰ কৃষি খণ্ডত অভূতপূৰ্ব কাম-কাজ কৰা হৈছে। কৃষিক বহনক্ষম কৰি তোলাৰ সমান্তৰালভাৱে বৰ্তমানৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহ অগ্ৰাধিকাৰৰ ভিত্তিত মোকাবিলা কৰা হৈছে।

লগতে পঢ়ক- 

দেশৰ কোটি কোটি কৃষকৰ বাবে সুখবৰঃ এতিয়া এই বেংকৰ পৰা ৫০ হাজাৰ টকা পোনপটীয়াকৈ কৃষকৰ একাউণ্টলৈ যাব

English Summary: JAMMU VISSIT KAILASH CHOUDHARI

Like this article?

Hey! I am PANKAJ KHANIKAR. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.