MFOI 2024 Road Show
  1. News

পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দামী পাচলিবিধৰ বজাৰমূল্য কিমান হ’ব পাৰে বাৰু?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Hopshoot, The most expensive herbs in the world
Hopshoot, The most expensive herbs in the world

হপশ্বুট উদ্ভিদটো সাধাৰণতে বিয়েৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিয়নো ইয়াৰ ফুলবোৰ সুৰাযুক্ত পানীয় তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, ফুল চপোৱাৰ পিছত হপ শ্বুট উদ্ভিদ আঁতৰ কৰা নহয়। যাৰ বাবে বজাৰত এটা বেলেগ ঠাই দখল কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

আন্তৰ্জাতিক বজাৰত, এক কিলোগ্ৰাম হপ শ্বুটৰ মূল্য 1,000 জিবিপি লৈকে হ'ব পাৰে অৰ্থাৎ 85,000 টকাৰ পৰা 1 লাখ টকাৰ ভিতৰত। এই পাচলিটো ব্যয়বহুল কিয়নো ইয়াক খেতি কৰা আৰু কটাটো এক শ্ৰম-নিবিড় কাম।

হপশ্বুট নাতিশীতোষ্ণ উত্তৰ আমেৰিকা, ইউৰেছিয়া আৰু দক্ষিণ আমেৰিকাত খেতি কৰা হয়। হপ গ্ৰীষ্মমণ্ডলীয় জলবায়ুত ভালদৰে বৃদ্ধি হয়, কিন্তু ভাৰতত ইয়াৰ খেতি লাভজনক নহয়।

হপ শ্বুটৰ লাভালাভ

হপ শ্বুটবোৰ বিভিন্ন ৰূপত ঔষধিভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কেইবাটাও অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে হপ শ্বুটে এণ্টিবডী প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে যি শৰীৰত থকা বহুতো ৰোগৰ সৈতে যুঁজিবলৈ সহায় কৰে। উদ্বেগ, অনিদ্ৰা, অস্থিৰতা, চাপ, উত্তেজনা, মনোযোগ হীনতা-অতিসক্ৰিয়তা বিকাৰ (এডিএইচডি), উদ্বিগ্নতা আৰু খজুৱতি নিৰাময় কৰাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এক গৱেষণা অনুসৰি, এই এচিডে কৰ্কট ৰোগৰ কোষবোৰ ধ্বংস কৰিবলৈ আৰু লিউকেমিয়া কোষপ্ৰতিৰোধ কৰিবলৈও সক্ষম হ'ব পাৰে। ইয়াত থকা গুণাগুণবোৰ কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰকাৰৰ দৰে বহুতো মাৰাত্মক ৰোগৰ সৈতে যুঁজিবলৈ শক্তিশালী। হপ শ্বুটবোৰত ষ্ট্ৰোবাইল নামৰ শঙ্কু আকৃতিৰ ফুল থাকে, যি বিয়েৰৰ মিঠাই সন্তুলিত কৰাত সহায় কৰিবলৈ ষ্টেবিলাইজাৰ হিচাপে কাম কৰে।

হপ শ্বুট উদ্ভিদবোৰ একেশাৰীত বৃদ্ধি নহয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে সেইবোৰ চপোৱাৰ বাবে যথেষ্ট পৰিশ্ৰম কৰিব লগা হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও, ইয়াৰ ডালবোৰো সৰু। এইবোৰক অপতৃণ বা "বনৌষধি"ৰ দৰে গণ্য কৰা হয়। এক কিলোগ্ৰাম তৈয়াৰ কৰিবলৈ শ শ হপ শ্বুট লাগে, যি ইয়াৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাৰ এক মুখ্য কাৰণ।

লগতে পঢ়ক-Soyabean Cultivation: অসমত চয়াবিন খেতিৰ সম্ভাৱনীয়তা

English Summary: Hopshoot, The most expensive herbs in the world

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.