1. উদ্য়ানশস্য়

মাটি অবিহনে কৰিব পাৰিব খেতি; জানক Hydroponics কৌশল কি?

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Hydroponics Farming Technique
Hydroponics Farming Technique

সময় সলনি হৈছে, পৰিস্থিতি সলনি হৈছে আৰু এইবোৰৰ সৈতেকৃষিৰ পদ্ধতি সলনি হৈছে। বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিয়ে পৰম্পৰাগত কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত এনে বহুতো পৰিৱৰ্তন কৰিছে যিয়ে কৃষিৰ কাৰ্য সহজ আৰু উন্নত কৰি তুলিছে। এই পৰিৱৰ্তন কৌশলবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে হাইড্ৰ'পনিক্স (Hydroponics)।

হাইড্ৰ'পনিক্স কৌশল কি? (What is Hydroponics Technic)

নিয়ন্ত্ৰিত জলবায়ুত মাটি অবিহনে উদ্ভিদ গজাৰ কৌশলক হাইড্ৰপনিক বুলি কোৱা হয়। পানী, বালি বা শিলগুটিত হাইড্ৰ'পনিক কৃষি কৰা হয়। এই পদ্ধতিৰ জৰিয়তে, শস্য পানী আৰু ইয়াৰ পুষ্টিৰ স্তৰৰ জৰিয়তে বৃদ্ধি হয়। ই হৈছে কৃষিৰ এক পদ্ধতি য'ত এটা অট্টালিকা, চহৰ আৰু ভূমি-দুৰ্লভ এলেকাৰ চালত সহজে কৃষি কৰিব পাৰি। পৰম্পৰাগত কৃষিৰ তুলনাত এই ধৰণৰ কৃষিৰ বাবে মাত্ৰ 10% পানীৰ প্ৰয়োজন। এই পদ্ধতিত, উদ্ভিদটোক কেৱল তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তুৰ প্ৰয়োজন- পানী, পোহৰ আৰু পুষ্টি।

এই পদ্ধতিৰে মাটিত খেতি কৰা হয়, যাৰ বাবে শুকান নাৰিকলৰ বাকলিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা বিশেষ সামগ্ৰী মাটিৰ ঠাইত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাক কোকোপেট  (Cocopeat) বুলি কোৱা হয়।

এই পদ্ধতিৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা শস্য-(Crop produces from Hydroponics)

এই পদ্ধতিটো খেতি কৰি আপুনি কেপচিকাম, বন্ধাকবি, আলু, গোলাপ, তিতা গাৰ্ড, তিয়ঁহ, পালেং শাক, বিলাহী, ধনিয়া, জলকীয়া, তুলসী আৰু আন বহুতো প্ৰকাৰৰ ফল আৰু পাচলি খেতি কৰিব পাৰে।

চৰকাৰৰ পৰা ৰাজসাহায্য-(Subsidy from Government)

কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে হাইড্ৰ'পনিকত বিনিয়োগ কৰিবলৈ ইচ্ছুক কৃষকসকলৰ বাবে মূলধন ব্যয়ত ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিছে। ৰাজসাহায্য ৰাজ্য ভেদে পৃথক হয়। শেহতীয়াকৈ, মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে পশুখাদ্য উৎপাদনৰ বাবে হাইড্ৰ'পনিক গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে কৃষকসকলক 50% ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিছে। একেদৰে, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান শস্য পৰিষদৰ (NHB) দ্বাৰা প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ বাবে পৃথক ৰাজসাহায্য উপলব্ধ। তেওঁলোকৰ নিজ নিজ ৰাজ্যৰ বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, কৃষকজনে এনএইচবি ৱেবছাইট দৰ্শন কৰি তেওঁলোকৰ ৰাজ্যত উপলব্ধ ৰাজসাহায্য আৰু আঁচনি বিলাক বিচাৰিব লাগিব। এনেদৰে, কৃষকসকলে ইয়াৰ সুবিধা ল'ব পাৰে।

ৰাজসাহায্যত সহায়  (Help in Subsidy)

চিটি গ্ৰীণছ হৈছে ভাৰতৰ হাইড্ৰ'পনিক্সৰ এটা ডাঙৰ কোম্পানী যি তেওঁলোকক কৃষকসকলক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দিয়া হাইড্ৰপনিক্স ৰাজসাহায্য প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে। এই ৰাজসাহায্য সেই কৃষকসকলৰ বাবে উপলব্ধ যিসকলে পলিহাউচত ফল আৰু পাচলি যেনে কেপচিকাম, বিলাহী বা তিয়ঁহ খেতি কৰিবলৈ ইচ্ছুক। এই ৰাজসাহায্যৰ অধীনত, চৰকাৰে কৃষকক ব্যয়ৰ 50% প্ৰদান কৰে। এই ৰাজসাহায্যৰ বাবে বেঙ্ক ঋণ লোৱাটো প্ৰয়োজনীয় আৰু ইয়াৰ বাহিৰেও, যথেষ্ট কাগজপত্ৰ আছে। চিটি গ্ৰীণছে এই প্ৰক্ৰিয়াবোৰ সম্পূৰ্ণ কৰাত সহায় কৰে।

হৰিদ্বাৰত চিটি গ্ৰীণছৰ আগন্তুক প্ৰকল্প- (City Greens next Project at Haridwar)

অতি সোনকালেই হৰিদ্বাৰত চিটি গ্ৰীণছৰ এটা প্ৰকল্প আৰম্ভ হ'ব, যিটো এই অঞ্চলৰ আটাইতকৈ বিকশিত হাইড্ৰ'পনিক প্ৰকল্প হ'ব। এই প্ৰকল্পটো এক একৰ এলেকাত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াত, শীতকালত কেপচিকাম আৰু গ্ৰীষ্মকালত ইংৰাজী তিয়ঁহ খেতি কৰা হ'ব। কাৰিকৰীভাৱে, এইটো এটা উচ্চ বিকশিত প্ৰকল্প য'ত যন্ত্ৰৰ দ্বাৰা যথেষ্ট কাম কৰা হ'ব। কেতিয়া উদ্ভিদবোৰত পানী দিব লাগে, কিমান সাৰ দিব লাগে, কিমান পৰিমাণৰ সাৰ পাব লাগে, কেতিয়া ফগৰ চলাব লাগে, কেতিয়া পলিহাউচৰ পৰ্দা দাঙিব লাগে আৰু কেতিয়া কৰিব লাগে আৰু এনে বহুতো সিদ্ধান্ত যিবোৰ মানুহে সাধাৰণ ফাৰ্মত লয়, এই ফাৰ্মত সেই সকলো বোৰ সিদ্ধান্ত চিটি গ্ৰীণছৰ দ্বাৰা বিকশিত স্বয়ংক্ৰিয়প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা লোৱা হ'ব। ই শস্য বৃদ্ধি কৰিব আৰু কৃষকসকলে অধিক লাভালাভ লাভ কৰিব। কেৱল এয়াই নহয়, এই ফাৰ্মত উৎপাদিত সকলো শস্য চহৰৰ সেউজীয়াৰ দ্বাৰা ক্ৰয় কৰা হ'ব, যাতে কৃষকসকলে শস্যৰ বাবে সঠিক মূল্য পাব।

চিটি গ্ৰীণচ কুৱেৰী প্ৰপত্ৰ -

যদি আপুনি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে পৰিকল্পনা কৰা ৰাজসাহায্য আঁচনিৰ সুবিধা ল'ব বিচাৰে আৰু হাইড্ৰপেনিক ফাৰ্ম স্থাপন কৰিব বিচাৰে-

9380642472 ফোন কৰি সবিশেষ জানিব পাৰে অথবা

https://forms.zohopublic.com/gaurav4/form/SetupEnquiry/formperma/xKeVfnDgt8sTPNKG5b2N6veYJv3G3asQk852TnUGrGU

আপুনি এই লিংকৰ জৰিয়তে কুৱেৰী প্ৰপত্ৰৰ জৰিয়তে চিটি গ্ৰীণছ দলৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-Soyabean Cultivation: অসমত চয়াবিন খেতিৰ সম্ভাৱনীয়তা

English Summary: Hydroponics Farming Technique

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.