MFOI 2024 Road Show
  1. News

7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে গৃহ ঋণৰ সূতৰ হাৰ হ্ৰাস

RAHUL ALI
RAHUL ALI
7th Pay Commission Big Update
7th Pay Commission Big Update

ভাৰত চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক সকাহ দিয়াৰ খবৰ দিছে। চৰকাৰৰ এই ঘোষণাৰ পৰা, কৰ্মচাৰীসকলে সহজে তেওঁলোকৰ নিজৰ ঘৰ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে। শেহতীয়াকৈ চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এইচ.বি.এ. সম্পৰ্কে এটা নতুন ঘোষণা কৰিছে।

দৰাচলতে, চৰকাৰে ঘোষণা কৰিছিল যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অতি সোনকালে ইয়াৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ডিএ প্ৰাপ্য পৰিশোধ কৰিব পাৰে। কৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত ভাৰত চৰকাৰে প্ৰায় 18 মাহে ৰখা ডিএ এতিয়া সম্পূৰ্ণ হ'ব। ইয়াৰ মাজতে, চৰকাৰেও HBA সম্পৰ্কে এটা নতুন ঘোষণা কৰিছে। চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে বেংকে দিয়া গৃহ ঋণ সুবিধাৰ সূতৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিছে। পূৰ্বতে, কৰ্মচাৰীসকলে ঘৰৰ বাবে অধিক সূতৰ হাৰত বেঙ্কৰ পৰা ঋণ ল'ব লগা হৈছিল, কিন্তু এতিয়া এনে নহ'ব। 

গৃহ ঋণৰ বাবে সূতৰ হাৰ হ্ৰাস কৰা হৈছে

এতিয়া কৰ্মচাৰীসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ বেঙ্কৰ পৰা গৃহ ঋণ নিৰ্মাণৰ ওপৰত 7.1 শতাংশ সূত পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এই সূতৰ হাৰ আগতে ৭.৯ শতাংশলৈকে আছিল। যদি আপুনি কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীৰ তালিকাত আহে,  তেন্তে আপুনি 31 মাৰ্চ 2023 লৈকে সহজে এই সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। বেংকৰ কৰ্মচাৰীসকলে তেওঁলোকৰ ঘৰ নিৰ্মাণ আৰু ফ্লেট কিনিবলৈ বাৰ্ষিক সূতৰ হাৰত আগতীয়াকৈ ল'ব পাৰে।

এতিয়া কৰ্মচাৰীসকলৰ মনত প্ৰশ্ন আহিব যে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ঘৰৰ বাবে কিমান সোনকালে লাভ কৰিব। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী সকলক দুটা ধৰণে আগবঢ়োৱা হ'ব। প্ৰথমতে, আপুনি আপোনাৰ দৰমহা অনুসৰি 34 মাহৰ বাবে অগ্ৰিম লাভ কৰিব পাৰে, য'ত আপোনাক প্ৰায় 25 লাখ টকালৈকে দিয়া হ'ব।  দ্বিতীয়টোত, আপুনি আপোনাৰ ক্ৰয় কৰা ঘৰৰ মূল্য অনুসৰি আগতীয়া পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। কিন্তু মনত ৰাখিব যে ঘৰৰ মূল্য আৰু আপোনাৰ দৰমহাৰ কথা মনত ৰাখি, বেঙ্কে আপোনাক পৰামৰ্শ দিব।

HBA কি?

এইচ.বি.এ.-ৰ অৰ্থ হৈছে হাউচ বিল্ডিং এডভান্স। ইয়াত, ভাৰত চৰকাৰে ইয়াৰ সকলো কৰ্মচাৰীক তেওঁলোকৰ নিজৰ ঘৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। যাতে তেওঁলোকে ঘৰৰ বাবে দুৱাৰে দুৱাৰে যাব নালাগে।

লগতে পঢ়ক-মাখনা খেতিৰে আপুনিওঁ হ’ব পাৰে লাখপতি! জানক কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব ইয়াৰ খেতি

English Summary: 7th Pay Commission Big Update

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.