MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনা: একাউণ্ট ধাৰকসকলক চৰকাৰে দিব ১০ হাজাৰ টকা!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
PM Jan Dhan Bima Yojana Big Update
PM Jan Dhan Bima Yojana Big Update

মৌলিক বিত্তীয় সেৱাসমূহৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰদান কৰিবলৈ, উচ্চাভিলাষী পিএমজেডিৱাই (PMJDY) আঁচনি আগষ্ট 2014-ত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। ভাৰতৰ এজন নাগৰিক যাৰ বৰ্তমান আন কোনো একাউণ্ট নাই, তেওঁ যিকোনো বেংক শাখাত আঁচনিখনৰ অধীনত মৌলিক সঞ্চয় বেঙ্ক জমা একাউণ্ট খুলিব পাৰে।

সংগ্ৰহ কৰা তথ্য অনুসৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনাৰ (PMJDY) জৰিয়তে 47 কোটিৰো অধিক একাউণ্ট খোলা হৈছে। চৰকাৰে একাউণ্ট ধাৰকসকলক 10 হাজাৰ টকা দিব । এই একাউণ্টটোৰ আন কেইবাটাও লাভালাভ আছে।

জন ধন একাউণ্টৰ লাভালাভবোৰ কি:

একাউণ্ট ধাৰকৰ বাবে তেওঁলোকৰ একাউণ্টত এক নিৰ্দিষ্ট নিম্নতম বেলেন্স ৰখাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। এজন ব্যক্তিক ৰুপে ডেবিট কাৰ্ড এখন দিয়া হয় আৰু এই একাউণ্টত 10,000 টকাৰ অভাৰড্ৰাফ্ট (অ'ডি)ৰ বাবে বেঙ্কত আবেদন কৰাৰ বিকল্প আছে।

অ'ডিৰ সীমা প্ৰথমে 5,000 টকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল আৰু তাৰ পিছত 10,000 টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। এদিনীয়াত 2,000 টকালৈকে কোনো প্ৰতিবন্ধকতা নাই। এজন ব্যক্তিয়ে কেৱল 2,000 টকালৈকে অ'ডি প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে যদি তেওঁলোকৰ জন ধন একাউণ্টটো অ'ডি সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কমেও ছয় মাহ পুৰণি নহয়।

অ'ডিৰ সৰ্বাধিক বয়সও ৬০ ৰ পৰা ৬৫ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। একাউণ্ট ধাৰকসকলে 1 লাখ টকাৰ দুৰ্ঘটনা বীমা আঁচনি প্ৰাপ্ত কৰে। লগতে 30,000 টকাৰ জীৱন বীমা আঁচনি উপলব্ধ আছে।

দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত, একাউণ্ট ধাৰকৰ পৰিয়ালে বীমা কভাৰেজত 1 লাখ টকা লাভ কৰিব। আনহাতে, যদি সাধাৰণ পৰিস্থিতিত মৃত্যু হয়, 30,000 টকাৰ আগবঢ়োৱা হয়।

প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বীমা যোজনা (PMJJVY), প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনা (PMSVY), অটল পেঞ্চন যোজনা (APY) আৰু মাইক্ৰ' ইউনিট ডেভেলপমেণ্ট এণ্ড ৰিফাইনেন্স এজেন্সি বেংক (MUDRA) আঁচনিসমূহ প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনা একাউণ্টত উপলব্ধ।

PMJDBY একাউণ্ট খুলিবলৈ কোন যোগ্য আৰু কি নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন?

আধাৰ কাৰ্ড আৰু পেন কাৰ্ড দুয়োটাৰ প্ৰয়োজন। যোগ্যতাৰ অন্যান্য প্ৰমাণৰ ভিতৰত আছে চালকৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ, ভোটাৰ চিনাক্তকৰণ, পাছপোৰ্ট  আৰু এন.আৰ.ই.জি.এ. চাকৰি কাৰ্ড যাক ৰাজপত্ৰিত বিষয়া এজনে কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰিছে। যিকোনো লোকে যিকোনো বেংকৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ পৰা আবেদন পত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

বেঙ্ক শাখাএটাত,  10 বছৰৰ অধিক বয়সৰ নাবালকসকলে সঞ্চয় একাউণ্ট খুলিব পাৰে। পি.এম.জে.ডি.ৱাই. অফিচিয়েল ৱেবছাইটত, আঁচনিখনৰ বাবে একাউণ্ট খোলা প্ৰপত্ৰ ইংৰাজী আৰু হিন্দী দুয়োটা সংস্কৰণত উপস্থাপন কৰা হৈছে।

পিএমজেডিৱাই একাউণ্ট বেলেন্স কেনেদৰে পৰীক্ষা কৰিব?

আপোনাৰ পিএমজেডিৱাই একাউণ্টবেলেন্স পৰীক্ষা কৰাৰ দুটা উপায় আছে। আপুনি হয় মিছকলৰ জৰিয়তে বা পিএফএমএছ ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে বেলেন্স পৰীক্ষা কৰিব পাৰে।

PFMS ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে:

পিএফএমএছ পৰ্টেল বেলেন্স পৰীক্ষা কৰিবলৈ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাওঁক। তাৰ পিছত, "আপোনাৰ পৰিশোধ জানক" বাছনি কৰক। আপুনি এতিয়া আপোনাৰ একাউণ্ট নম্বৰ টাইপ কৰা উচিত। তাৰ পিছত আপুনি প্ৰদান কৰা কেপচা কোডপ্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব। আপোনাৰ সন্মুখৰ স্ক্ৰীণখনে এতিয়া আপোনাৰ একাউণ্টৰ বেলেন্স দেখুৱাব।

মিছকলৰ জৰিয়তে:

যদি আপোনাৰ ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ সৈতে জন ধন একাউণ্ট আছে তেনেহ'লে আপুনি মিছকল কৰি আপোনাৰ একাউণ্টবেলেন্স পৰীক্ষা কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ পঞ্জীভুক্ত ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা 18004253800 বা 1800112211 মিছকল এৰি এইটো কৰিব পাৰে।

 লগতে পঢ়ক-শীঘ্ৰেই মুকলি হ’ব পিএম কিষান আচঁনিৰ 13th কিস্তি, সম্পূৰ্ণ কৰক ই-কেৱাইচি!

English Summary: PM Jan Dhan Bima Yojana Big Update

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.