MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

তৰমুজ (Watermelon) খেতি কৰিবলৈ আল্টিমেট গাইড! সবিশেষ জানিবলৈ পঢ়ক

KJ Staff
KJ Staff
Watermelon
Watermelon

তৰমুজ খেতি অত্যন্ত লাভজনক হ'ব পাৰে যদিহে কৃষকসকলে ইয়াক ব্যৱসায়িক ভিত্তিত কৰে । যেতিয়া আপুনি ইয়াক তিয়ঁহৰ দৰে অন্যান্য গ্ৰীষ্মকালীন শস্যৰ সৈতে তুলনা কৰে তেতিয়া তৰমুজ খেতি কৰাটো তুলনামূলকভাৱে সহজ । গতিকে আহক প্ৰবন্ধটোত ৰসাল বিশাল আৰু সুস্বাদু তৰমুজ উৎপাদনৰ কিছু কথা আলোচনা কৰো-

আপুনি কোনটো সময়ত তৰমুজ খেতি কৰা উচিত?

তৰমুজ বীজৰ পৰা বিকশিত হ'বলৈ প্ৰায় ৮০-৯০ সময় লয় আৰু ঠাণ্ডা বতৰ একেবাৰে ভাল নাপায় । তৰমুজ কেৱল তেতিয়াহে ৰোপণ কৰিব লাগে যেতিয়া মাটি ৭০ ডিগ্ৰী ফাৰেনহাইট লৈকে গৰম হয়, আৰু ৰাতিবোৰ আৰু ঠাণ্ডা নহয় ।

তৰমুজ সম্পূৰ্ণ আকাৰলৈ বৃদ্ধি হ'বলৈ কিমান সময় লাগে?

সম্পূৰ্ণ আকাৰৰ তৰমুজ গজাবলৈ প্ৰায় ৮০-৯০ দিন লাগে । সৰু আকাৰৰ তৰমুজ যেনে চেনী কেঁচুৱা প্ৰায় ৭০ দিনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ পৰিপক্কতা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে ।

আপুনি তৰমুজ খেতি কেনেদৰে কৰা উচিত?

তৰমুজ খেতি কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতি হৈছে বীজটো পোনপটীয়াকৈ গৰম মাটিত ৰোপণ কৰা । তৰমুজৰ বীজ ৰোপণ কৰাৰ আগতে, কমেও ১-২ ইঞ্চি পচন সাৰৰ সৈতে মাটি সংশোধন কৰিব লাগে । মাটিত ১/২ ইঞ্চি গভীৰতাত বীজবোৰ সৰু শাৰী বা পাহাৰত ২৬ ইঞ্চি দূৰত্বত ৰোপণ কৰক ।

তৰমুজৰ বাবে মাটি কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব?

তৰমুজ ৰোপণ কৰোঁতে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল বীজবোৰ বিকশিত হোৱাৰ বাবে মাটি অতি গৰম হ'ব লাগে । তৰমুজ গজাৰ আগতে মাটি কমেও ৭০ ডিগ্ৰী ফাৰেনহাইট হ'ব লাগে ।

তৰমুজৰ বাব ৬-৭.৫ পি.এইচ. থকা মাটি অনুকূল । সিঁচিবলৈ যোৱাৰ আগতে মাটিত কমেও ১-২ ইঞ্চি ভালদৰে পচা আৰু সমৃদ্ধ পচন সাৰ বা সাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব ।

উদ্ভিদৰ যত্নৰ পৰামৰ্শ:

  • সূৰ্যৰ পোহৰ তৰমুজৰ বাবে ভাল, সেয়েহে নিশ্চিত কৰিব যে প্ৰতিদিনে কমেও ৮-৯ ঘণ্টা সূৰ্যৰ পোহৰ পাইছে।

  • তৰমুজ প্ৰতি সপ্তাহত ১-২ ইঞ্চি পানীৰ সৈতে পৰ্যাপ্ত ভাৱে বৃদ্ধি হয় । তৰমুজত ৯২% পানী থাকে সেয়েহে নিশ্চিত কৰিব যে সেইবোৰ ভাল উৎপাদনৰ বাবে ভালদৰে পানী দিয়া হয়

  • এটা স্বাস্থ্যকৰ বাগিচাত প্ৰতি টোলত এটা বা দুটা তৰমুজ আশা কৰিব পাৰে

  • তৰমুজটো চপোৱাৰ বাবে, ইয়াক লতাটোৰ পৰা বিচ্ছিন্ন নোহোৱালৈকে লাহেকৈ পাক দিয়ক

লগতে পঢ়কঃ ঘৰত কুঁহিয়াৰ খেতি; পাত্ৰ বা বাল্টিত কুঁহিয়াৰ গজাবলৈ নিৰ্দেশনা!

English Summary: Watermelon farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.