MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

ব্যৱসায়িক ভিত্তিত তুলসী খেতিঃ কম সময়ত উপাৰ্জন কৰক অধিক মুনাফা?

KJ Staff
KJ Staff
Tusli Farmimg
Tusli Farmimg

যদি আপুনি কম বিনিয়োগেৰে ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে আৰু ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব বিচাৰে তেনেহ'লে এই প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে। আমি আপোনাক এটা ব্যৱসায়িক ধাৰণা  প্ৰদান কৰিম যিটো আপুনি অন্য কাম কৰিও আৰম্ভ কৰিব পাৰিব। হয় আমি আপোনাক কব খুজিছো তুলসী খেতিৰ কথা, আপুনি এই ব্যৱসায়িক ধাৰণাটোৰ সৈতে কম সময়ৰ ভিতৰতে যথেষ্ট ধন উপাৰ্জন কৰিব পাৰে ।

মাত্ৰ ১৫,০০০ টকা বিনিয়োগ কৰক

এই ব্যৱসায়টোৰ আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ'ল যে আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাক যথেষ্ট ধনৰ প্ৰয়োজন নহ'ব আৰু এইটো কৰিবলৈ আপোনাক বহুতো ভূমিৰ প্ৰয়োজন নহ'ব । আপুনি এই ব্যৱসায়টো ১৫,০০০ টকাৰ কম মূল্যত আৰম্ভ কৰিব পাৰে ।

 মাহত  লাখ উপাৰ্জন কৰক

বীজ ৰোপণ কৰাৰ পিছত  আপুনি এই ব্যৱসায়ত শস্য চপোৱাৰ বাবে বেছি সময় অপেক্ষা কৰিব নালাগে । এই প্ৰকল্পটো মাত্ৰ ৩  মাহত সাজু হ'ব, আৰু তুলসী শস্য প্ৰায় ৩ লাখত বিক্ৰী কৰা হ'ব । বহুতো আয়ুৰ্বেদিক সামগ্ৰী নিৰ্মাতাৰ বাবে তুলসী উদ্ভিদৰ প্ৰয়োজন হয় । তেওঁলোকে ঠিকা কৃষিৰ জৰিয়তে সেইবোৰ ক্ৰয় কৰে । দাৱৰ, বৈদ্যনাথ আৰু পতঞ্জলিকে ধৰি বহুতো কোম্পানীয়ে তুলসী খেতিত জড়িত ।

তুলসী কেনেকৈ আৰু ক'ত বিক্ৰী কৰিব?

এতিয়া প্ৰশ্ন হৈছে, এই শস্যটো ক'ত বিক্ৰী কৰা হ'ব? এই উদ্ভিদবোৰ বিক্ৰী কৰিবলৈ আপুনি বজাৰৰ এজেণ্টৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পাৰে বা পোনপটীয়াকৈ বজাৰলৈ যাব পাৰে আৰু গ্ৰাহকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পাৰে । ইয়াৰ বাহিৰেও, আপুনি আপোনাৰ উদ্ভিদবোৰ চুক্তিৰ ভিত্তিত ফাৰ্মাচিউটিকেল ফাৰ্ম বা আন একে ধৰণৰ সংগঠনক বিক্ৰী কৰিব পাৰে । এই কোম্পানীবোৰত তুলসীৰ উচ্চ চাহিদা আছে, ইয়াক বিক্ৰী কৰোঁতে আপোনাৰ কোনো সমস্যা নহ'ব।

সঠিক সময়ত শস্য চপোৱা

যেতিয়া তুলসী গছৰ পাত ডাঙৰ হয়, সেইবোৰ বাছনি কৰা হয় । যিহেতু এই উদ্ভিদবোৰত তেলৰ পৰিমাণ ফুলাৰ লগে লগে হ্ৰাস হয়, সেইবোৰ ফুলাৰ আৰম্ভণিতে সংগ্ৰহ কৰাই ভাল । এই উদ্ভিদবোৰ ১৫ ৰ পৰা ২০ মিটাৰ উচ্চতাত কাটি দিয়াটো ভাল যাতে নতুন শাখাবোৰ সোনকালে ওলাই আহিব পাৰে ।

তুলসী খেতি কেনেদৰে কৰিব?

তুলসী খেতি জুলাই মাহত কৰা হয় । সাধাৰণ প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদবোৰ 45*45 চেমি ব্যৱধানত থাকিব লাগিব, কিন্তু আৰআৰএলঅ'চি ১২ আৰু আৰআৰএলঅ'চি ১৪ প্ৰজাতিৰ ব্যৱধান ৫০*৫০ 50 চেমি হ'ব লাগিব ।এই উদ্ভিদ ৰোপণৰ পিছত সামান্য পৰিমাণৰ জলসিঞ্চনৰ প্ৰয়োজন । তুলসী বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে,  শস্য চপোৱাৰ ১০ দিন আগতে জলসিঞ্চন বন্ধ কৰিব লাগে ।

তুলসীৰ চাহিদা

তুলসী বজাৰত বহুত জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে । আজিকালি, লোকসকলৰ মাজত তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব লাগে সেই বিষয়ে যথেষ্ট সজাগতা আছে, আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আয়ুৰ্বেদিক আৰু প্ৰাকৃতিক চিকিৎসাও যথেষ্ট ধুমধামেৰে সৃষ্টি কৰা হৈছে, এই ক্ষেত্ৰত তুলসীক সঘনাই ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে । ফলস্বৰূপে, তুলসীৰ চাহিদা আকাশচুম্বী হৈছে । কেৱল সেয়াই নহয় আজিকালি ঘৰতো তুলসী বহুলভাৱে ব্যৱহৃত হয়।

লগতে পঢ়কঃ মুকুতা খেতিৰ পৰা জিলিকিব কৃষকসকলৰ ভাগ্য, কেনেকৈ সবিশেষ জানিবলৈ পঢ়ক

English Summary: Tulsi Farming a profitable business for Farmers

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.