MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

লোকেল কুকুৰা পালনৰ পদ্ধতি সম্পৰ্কে জানো আহঁক

RAHUL ALI
RAHUL ALI
লোকেল কুকুৰা পালন
লোকেল কুকুৰা পালন

যদি আপুনি লোকেল কুকুৰা পালন কৰিব বিছাৰে তেন্তে আপুনি কুকুৰা পালন পদ্ধতি সম্পৰ্কে জানিব লাগিব। যদি আপুনি নাজানে, আপুনি ব্যৱসায়ত ভুগিব। গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ প্ৰায়সংখ্যক মানুহৰ ঘৰতে ক’ম বেছি পৰিমাণে থলুৱা কুকুৰা কুকুৰা পালন কৰা দেখা যায়। কৃষকসকলে খাদ্যৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ ৰখাৰ বাবে অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰে। অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক বিকাশত কুকুৰাৰ গুৰুত্ব অপৰিসীম।

থলুৱা কুকুৰা পালন নিবনুৱা যুৱক-যুৱতী, ভূমিহীন কৃষক আৰু দৰিদ্ৰ গ্ৰাম্য মহিলাৰ বাবে স্ব-নিযুক্তিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মাধ্যম। দেশৰ ভালেসংখ্যক লোক পুষ্টিৰ সমস্যাত ভুগি আছে। কুকুৰা আৰু কণী হৈছে উচ্চ মানদণ্ডৰ মাংসৰ উৎস। মাংস আৰু কণীৰ জৰিয়তে মাংসৰ অভাৱ পূৰণ কৰি এই সমস্যাটো সমাধান কৰিব পাৰি।

থলুৱা কুকুৰা প্ৰতিপালন পদ্ধতি

প্ৰাচীন কালৰ পৰা অসমৰ মহিলাসকলে অতিৰিক্ত উপাৰ্জনৰ উৎস হিচাপে কুকুৰা পালন কৰি আহিছে। কুকুৰাৰ মল হৈছে উচ্চ মানদণ্ডৰ জৈৱিক সাৰ যাক কৃষিজাত শস্য উৎপাদনৰ পৰা লাভান্বিত হ'বলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কুকুৰাৰ আৱৰ্জনা আৰু আৱৰ্জনা ব্যৱহাৰ কৰি জৈৱ গেছ উৎপাদন কৰা সম্ভৱ, যি ব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে ইন্ধন ৰাহি কৰি ৰাজ্যৰ অৰ্থনীতিত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে।

থলুৱা কুকুৰাৰ যত্ন:

প্ৰতিপালন প্ৰণালীত কুকুৰাৰ যত্ন লোৱাৰ বাবে সময় বা মানুহৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। যদি থলুৱা কুকুৰা কুকুৰানি নিম্নলিখিত ধৰণে পালন কৰা হয় তেন্তে কোনো খৰচ অবিহনে ভাল লাভ আশা কৰিব পাৰি।

কুকুৰা পালনত কি কৰিব লাগে

  • ৰাতিপুৱা, আপুনি কুকুৰাৰ গঁৰাল খুলি কিছু খাদ্য দিব লাগিব

  • সন্ধিয়া, কুকুৰাটো গৰাঁলত সোমোৱাৰ আগতে কিছু খাদ্য পুনৰ দিব লাগে

  • গৰাঁলত মোমোৱাৰ পিছত দুৱাৰখন বন্ধ কৰিব লালে

  • যাতে কুকুৰাৰ শৌচালয়টো ঘৰৰ মজিয়াত প্ৰলেপ নাপায়, চাউলৰ ব্ৰাণ বা চৰাইৰ গুৰি (1 ইঞ্চি) মজিয়াত ডাঠকৈ বিয়পাই দিব লাগে।

  • যাতে কুকুৰাৰ শৌচালয়টো ঘৰৰ মজিয়াত প্ৰলেপ নাপায় ধানৰ তুঁহ গুৰি (1 ইঞ্চি) মজিয়াত ডাঠকৈ বিয়পাই দিব লাগে।

  • কেইদিনমানৰ পিছত, শৌচাগাৰ বা আৱৰ্জনা পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে।

থলুৱা কুকুৰাৰ বিশেষত্ব:

থলুৱা মুৰ্গীৰ মাংস আৰু কণী আন প্ৰকাৰতকৈ অধিক সুস্বাদু বুলি দাবী কৰা হয়। নিম্ন বিকাশ আৰু সৰু আকাৰ স্বত্বেও, স্থানীয় কুকুৰাবোৰ ব্যয়বহুল। স্থানীয় কুকুৰাটোৱে এবছৰত 30-40 টা কণী দিয়ে। সিহঁতৰ কণী বোৰ আন কুকুৰাৰ কণীতকৈ সৰু। তথাপিও ইয়াৰ কণী আৰু মাংসৰ মূল্য অধিক। আপুনি কম টকা বিনিয়োগ কৰি অধিক উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। স্থানীয় কুকুৰাৰ ৰোগ কম, সেয়েহে ইয়াক ৰখাৰ কোনো বিপদাশংকা নাই। যদি আপোনাৰ অলপ ধাৰণা থাকে তেন্তে সমস্যা বা ৰোগবোৰ দমন কৰিব পাৰি।

স্থানীয় কুকুৰা খাদ্য:

ঘৰৰ দৈনিক খাদ্য যেনে পেলাই দিয়া চাউল, তৰকাৰী,  চাউল, পোক-পতংগ, পাচলিৰ পেলাই দিয়া অংশ, ঘাঁহ, লতা পাত, শিলৰ গুৰি ইত্যাদি। কাৰণ ই কুকুৰাৰ বিভিন্ন পুষ্টি পূৰণ কৰে আৰু স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকে।

পৰিচৰ্যা

স্থানীয় কুকুৰাৰ যত্ন লোৱাৰ বাবে সময় বা মানুহৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। তথাপিও, কিছুমান কথা মনত ৰাখিব লাগিব। ৰাতিপুৱা, আপুনি কুকুৰাৰ কোঠাটো খুলি কিছু খাদ্য দিব লাগিব। সন্ধিয়া, কুকুৰাটো ঘৰলৈ যোৱাৰ আগতে, কিছু খাদ্য পুনৰ দিব লাগে। যেতিয়া আপুনি ঘৰলৈ আহে, আপুনি দুৱাৰখন বন্ধ কৰিব লাগিব। ঘৰৰ মজিয়াত ধানৰ তুহঁ কাঠৰ গুৰি 2.5 চেমি যাতে কুকুৰাৰ শৌচালয়টো ঘৰৰ মজিয়াত প্ৰলেপ নাপায়। যদি কুকুৰাৰ বিস্তাৰ এক গোটা গোট হয়  ইয়াক বাৰে বাৰে ওলোটা কৰি কেইদিনমানৰ পিছত পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে। যদি এই পদ্ধতিত থলুৱা কুকুৰা পালন কৰা হয়, প্ৰায় কোনো ব্যয় অবিহনে ভাল লাভ উপলব্ধ হ'ব।

লগতে পঢ়কঃ কদকনাথ কুকুৰা পালন আপোনাৰ বাবে হ’ব পাৰে এক লোভনীয় ব্যৱসায়!

English Summary: Local Chicken Farming (1)

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.