MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

কণী উৎপাদনৰ বাবে মুৰ্গীৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰজাতি

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Know about Best breed of chicken for egg production
Know about Best breed of chicken for egg production

বিগত দুটা দশকত কণী উৎপাদনৰ বাবে কুকুৰা পালনত ভাৰতে বহুদূৰ আগবাঢ়িছে। এই বিকাশত অৰিহণা যোগোৱা কিছুমান কাৰক হৈছে উচ্চ মানদণ্ডৰ পোৱালী, আধুনিক সঁজুলি আৰু টিকাকৰণ। বাৰ্ষিক 41.06 বিলিয়ন কণী উৎপাদনৰ সৈতে, ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ চতুৰ্থ সৰ্ববৃহৎ কণী উৎপাদক। 

কুকুৰা পালনত বিনিয়োগ কৰাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰেৰণা হৈছে ইয়াৰ কণী উৎপাদন। পোৱালি উৎপাদনৰ বাবে দেশী মুর্গী সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাতৃ। অৱশ্যে, ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ হাইব্ৰিড আৰু কুকুৰা পালন কৰাৰ সৈতে, কোনটো প্ৰজাতিয়ে বিনিয়োগৰ ওপৰত সৰ্বাধিক ৰিটাৰ্ণ দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে জনাটো কঠিন।

চিকেনৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰজাতিৰ এখন তালিকা দিয়া হৈছে যিয়ে উচ্চ সংখ্যক কণী উৎপাদন কৰে, যাতে আপোনাক আপোনাৰ ব্ৰুডিং লাভজনক কৰাত সহায়ক হয়-

কদকনাথ (Kadaknath)

কদকনাথৰ কণীৰ ৰং পাতল মুগা। এক মজলীয়া স্তৰ, প্ৰতি বছৰে প্ৰায় 80 টা কণী দিয়ে। চৰাইটো ভালদৰে চোৱাচিতা কৰিলে ৰোগ প্ৰতিৰোধী।

কেৰি নিৰ্ভীক (Cari Nirbheek)

কুকুৰাৰ এক প্ৰকাৰ, এই প্ৰজাতিটো কণী উৎপাদন কৰিবলৈ পালন কৰা হয় কিয়নো ই প্ৰতিটো কণীৰ ওজন 54 গ্ৰামৰ সৈতে বছৰত 200 টালৈকে কণী দিব পাৰে।

গিৰিৰাজা  (Giriraja)

কৰ্ণাটকত বিকশিত, এই কুকুৰাটোৱে প্ৰতি বছৰে প্ৰায় 130-150 টা কণী দিয়ে যাৰ প্ৰতিটোৰ ওজন প্ৰায় 50 গ্ৰাম আৰু মুগা ৰঙৰ।

প্লাইমাউথ ৰক  (Plymouth Rock)

পশ্চিমৰ পৰা অহা এই প্ৰজাতিটো কণী উৎপাদক  কুকুৰা ভাৰতত বিখ্যাত হৈ পৰিছে। এইবোৰ বিভিন্ন ৰঙত আহে যেনে ক'লা ফ্ৰিজল, নীলা, পাৰ্ট্ৰিজ, কলম্বিয়ান আৰু এবছৰত প্ৰায় 250 টা কণী দিব পাৰে।

অৰ্পিংটন (Orpington)

ই হৈছে ভাৰতত উৎপন্ন হোৱা আটাইতকৈ ধুনীয়া কুকুৰাৰ প্ৰজাতিবোৰৰ ভিতৰত এটা  যাৰ শিপা বিদেশত আছে। ইয়াৰ বিভিন্ন ৰঙ যেনে লেভেণ্ডাৰ, বগা, ক'লা আৰু নীলা আৰু এবছৰত প্ৰায় 200 টা কণী দিব পাৰে।

গ্ৰামপ্ৰিয়া (Gramapriya)

এক বহু ৰঙী কণী উৎপাদক প্ৰজাতিটো কণী উৎপাদন ক্ষমতাৰ বাবে জনপ্ৰিয়। ই মুগা কণী দিয়ে যি দেশীয় মুৰ্গীৰ কণীতকৈ গধুৰ, প্ৰতিটোৰ ওজন প্ৰায় 55 ৰ পৰা 60 গ্ৰাম। এই চৰাইটো কঠিন, অভিযোজিত আৰু ইয়াৰ অতি ভাল ইমিউনোকম্বিলিটি আছে, যাৰ ফলত ই সাধাৰণ চৰাইতকৈ জীৱনকাল দীঘল হয়।

ৰামধেনু (Rainbow Rooster)

ৰামধেনু কুকুৰা হৈছে এক দ্বৈত বহুৰঙী কুকুৰা। এইবোৰে মুক্ত-পৰিসৰ বজাই ৰাখিব পাৰে আৰু পিছফালৰ প্ৰতিপালনৰ পৰিস্থিতিৰ বাবে অনুকূল।  বাণিজ্যিক খাদ্যৰ সৈতে, ৰামধেনু কুকুৰাবোৰে 72 সপ্তাহত (16 মাহ) 160-180 টা কণী দিব আৰু গড় কণীৰ ওজন 60 গ্ৰাম হ'ব।

লগতে পঢ়ক-কদকনাথ কুকুৰা পালনেৰে লাখ টকা উপাৰ্জনৰ সুযোগ, জানক কেনেকৈ

English Summary: Best breed of chicken for egg production

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.