MFOI 2024 Road Show
  1. উদ্য়ানশস্য়

বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ডালিম উৎপাদনকাৰী দেশ কোনখন জানেনে আপুনি?

KJ Staff
KJ Staff
Pomegranate Farming
Pomegranate Farming

বহুতো কৃষকে ডালিম খেতি কৰিব বিচাৰে আৰু ইয়াৰ পৰা ভাল লাভ কৰিব বিচাৰে, কিন্তু সঠিক তথ্যৰ অভাৱৰ বাবে, তেওঁলোকে ইয়াত বিফল হয়, যাৰ বাবে তেওঁলোকে লোকচানৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়। এনে পৰিস্থিতিত আজি আমি আপোনাক ডালিম খেতিৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ তথ্য দিবলৈ গৈ আছোঁ-

ডালিম হৈছে ভাৰতত উৎপন্ন হোৱা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ফলৰ শস্য। ইয়াৰ উৎপত্তি ইৰাণত হৈছিল আৰু ভূমধ্যসাগৰীয় দেশ যেনে স্পেইন, মৰক্কো, ইজিপ্ত, ইৰাণ, আফগানিস্তান আৰু বালুচিস্তানত বৃহৎ পৰিমাণৰ ডালিম খেতি কৰা হয়। বিশেষ কথাটো হ'ল ডালিমৰ খেতিত (সৰ্ববৃহৎ খেতি কৰা দেশ) ভাৰত বিশ্বত প্ৰথম স্থানত আছে। ভাৰতৰ মুখ্য ডালিম উৎপাদক ৰাজ্যবোৰ হৈছে মহাৰাষ্ট্ৰ, কৰ্ণাটক, গুজৰাট, অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, মধ্য প্ৰদেশ, তামিলনাডু, ৰাজস্থান।

আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে ডালিম খেতিৰ ক্ষেত্ৰত মহাৰাষ্ট্ৰ ৰ স্থান প্ৰথম, বাৰ্ষিক 9.45 লাখ টন উৎপাদনৰ সৈতে 90 হাজাৰ হেক্টৰ এলেকা আৰু উৎপাদনশীলতা 10.5 নিযুত টন/হেক্টৰ। মহাৰাষ্ট্ৰ ৰাজ্য ভাৰতৰ মুঠ এলেকাৰ 78% আৰু মুঠ উৎপাদনৰ 84%।

ডালিম খেতিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় জলবায়ু

সাধাৰণতে, ডালিমে বিকাশৰ বাবে শুকান জলবায়ু পছন্দ কৰে। ফলৰ বিকাশ আৰু পকা পৰ্যায়ত ইয়াক গৰম আৰু শুকান বতৰৰ পৰিস্থিতিৰ প্ৰয়োজন হয়। ইয়াক গ্ৰীষ্মকালত গৰম আৰু শুকান বতৰ আৰু শীতকালত ঠাণ্ডা আৰু শুকান বতৰৰ প্ৰয়োজন।

অৱশ্যে, ই ঠাণ্ডা সহ্য কৰিব নোৱাৰে। যদি ইয়াক ঠাণ্ডা এলেকাত খেতি কৰা হয়, ই ভালদৰে বিকশিত নহয় বা ফুল অহাৰ লগে লগে নষ্ট হয়।

ডালিম খেতি বাবে প্ৰয়োজনীয় সময়

ফেব্ৰুৱাৰী-মাৰ্চ মাহত উপ-ক্ৰান্তীয় অঞ্চলত ডালিম ৰোপণ কৰা হয়। গ্ৰীষ্মমণ্ডলীয় অঞ্চলত, জুলাই-আগষ্ট মাহত ডালিমৰো খেতি কৰা হয়। ইয়াৰ বায়ু স্তৰ সাধাৰণতে বৰষুণৰ বতৰত আৰু নৱেম্বৰ-ডিচেম্বৰ মাহত কৰা হয়।

ডালিম খেতিৰ বাবে মাটি

যদিও ডালিম বিভিন্ন মাটিত বিকশিত হ'ব পাৰে, সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাটি হৈছে গভীৰ, গধুৰ ৰুটি মাটি আৰু ভাল নিষ্কাশন ক্ষমতা থকা মাটি। ই কিছু পৰিমাণে ক্ষাৰীয়তা আৰু লৱণতা সহ্য কৰিব পাৰে। একে সময়তে, মাটিত আৰ্দ্ৰতাৰ উপস্থিতিৰ ফলত ফলবোৰ ফাট পৰে আৰু উৎপাদন হ্ৰাস হয়।

ডালিম খেতিৰ বাবে জলসিঞ্চন

ডালিমৰ ক্ষেত্ৰত, জলবায়ু আৰু উদ্ভিদৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ কথা মনত ৰাখি পানী দিয়া হয়। এইবোৰ বাৰিষাৰ আগমনলৈকে নিয়মীয়াকৈ জলসিঞ্চন কৰা হয়। শীতকালত 2 সপ্তাহত এবাৰ কৈ আৰু গ্ৰীষ্মকালত সাপ্তাহিক ভিত্তিত জলসিঞ্চন কৰিব লাগে।

ড্ৰিপ জলসিঞ্চন প্ৰযুক্তিৰ সৈতে ডালিম খেতি কৰক

ড্ৰিপ জলসিঞ্চন হৈছে কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত জলসিঞ্চনৰ আটাইতকৈ পছন্দৰ পদ্ধতি, কিয়নো ই 44% পানী ৰাহি কৰাত সহায় কৰে। ড্ৰিপ জলসিঞ্চনৰ জৰিয়তে বাৰ্ষিক গড় পানীৰ প্ৰয়োজনীয়তা হৈছে ২০ চেমি। ইয়াৰ উপৰিও, উৎপাদন 30-35% বৃদ্ধি হয়।

লগতে পঢ়ক-লাখ টকা উপাৰ্জন কৰক অমিতাৰ খেতিৰ পৰা ! জানক অমিতা খেতি কৰাৰ উপযুক্ত সময়...

English Summary: Largest Pomegranate Producer Country

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.