Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কেপচিকামৰ কৃষি প্রণালী (How to grow capcicum in your free land details inside)

Thursday, 20 May 2021 10:12 PM
Capcicum Farming

Capcicum Farming

   উচ্চ বজাৰ মূল্যৰ পাচলিৰ ভিতৰত কেপচিকামো এবিধ । বিশেষকৈ এইবিধ পাচলি অভিজাত শ্রেণীৰ অতি প্রিয় । সচৰাচৰ কেপচিকামৰ খেতি অসমত জাৰকালি হয় ।

মাটি নির্বাচন

   কেপচিকামৰ খেতিৰ বাবে ওখ পানী বন্ধ নোহোৱা , ৰদঘাই বালি চহীয়া পলসুৱা মাটিৰ আৱশ্যক । বাছনি কৰা মাটিডোখৰ যথেষ্ট পৰিমাণে জৈৱিক পদার্থ থকা বা সাৰুৱা হল ভাল ।

জাত নির্বাচন

অধিক উত্পাদনক্ষম জাতবোৰ হৈছে - কেলিফোর্নিয়া ৱাণ্ডাৰ , পুচা দিপ্তী ,আর্কা বসন্ত ,চাইনিজ জায়েন্ট, ভাৰত, বুলন'জ ,আর্কা গৌৰৱ ইত্যাদি ।

বীজৰ পৰিমাণ আৰু ৰোৱা পদ্ধতি

পুলিবিলাক পুলি বাৰীত গজাই লব লাগে । এবিঘা মাটিৰ বাবে বীজৰ পৰিমাণ ৭০-৯০ গ্রাম । খেতিৰ বাবে বীজ সিঁচাৰ সময় ডিচেম্বৰ - জানুৱাৰী অর্থাৎ পুহ - মাঘ মাহ ।

খেতিৰ বাবে আৱশ্যকীয় পুলিবোৰ সাৱধানে পুলিবাৰী তৈযাৰ কৰি পুলি গজাই লব লাগে । পুলিবিলাকৰ বয়স যেতিয়া ৩৫-৪০ দিন হ'ব তেতিয়া স্বাস্থ্যৱান পুলিবিলাক উঘালি মূল পথাৰত ৰোপন কৰিব লাগে ।

কেপচিকামৰ বাবে বাছনি কৰা মাটিডোখৰ যথেষ্ট পৰিমাণে পচন সাৰ বা গোৱৰ প্রয়োগ কৰি হাল - কোৰ মাৰি মৈয়াই সমান কৰি লব লাগে । পথাৰত পুলিবিলাক শাৰী শাৰীকৈ ৰোপন কৰি লব লাগে । দুটা শাৰীৰ মাজত ব্যৱধান ৪৫ ছেন্টিমিটাৰ (ডেৰফুট ) আৰু প্রতিটো পুলিৰ মাজতো ৩০-৪০ চেন্টিমিটাৰ ব্যৱধানত পুলিবিলাক ৰোপন কৰিব লাগে ।

আৰু পঢ়ক- অতি কম খৰচতে ঘৰতে মাস্কমেলনৰ খেতি কৰি উপাৰ্জন কৰক মাহে ৪০ হাজাৰকৈ টকা (A Complete Guide to Grow Muskmelon at Home)

সাৰ প্রয়োগ

কেপচিকাম শস্যত এবিঘা মাটিৰ বাবে প্রয়োজনীয় অনুমোদিত সাৰ হৈছে - ১.৩ টন গোৱৰ বা পচন সাৰ (হেক্টৰত ১০ টন ) , ইউৰিয়া ৩০ কিলোগ্রাম (হেক্টৰত ৩৭৫ কিলোগ্রাম ) আৰু মিউৰিয়েট পটাচ ১৩ কিলোগ্রাম (হেক্টৰত ৯৭.৫ কিলোগ্রাম) । এই সাৰ খিনিৰ আধাভাগ ইউৰিয়া সাৰ (১৫ কিলোগ্রাম ) আৰু সম্পূর্ণ ভাগ চুপাৰ ফচফেট আৰু মিউৰিয়েট অৱ পটাচ সাৰ গোৱৰখিনিৰ লগত পথাৰত শেষৰ বাৰ মাটি চহোৱাৰ আগতে প্রয়োগ কৰি হাল বাই মৈয়াই সমান কৰি লব লাগে । বাকী থকা আধা ভাগ ইউৰীয়া সাৰ পুলি ৰোৱাৰ ৩০-৩৫ দিনৰ পিচত প্রতিটো পুলিৰ গুৰিত বা দুটা শাৰীৰ মাজত পতিলীয়া লোৰ কৰি মাটি জাপি দিব লাগে ।

পৰিচর্য্যা

পুলিৰোৱা ২০-২৫ দিনৰ পিচত শস্যডৰাৰ পৰা অলাগতিয়াল বন-বাতবোৰ আতঁৰাই পেলাব লাগে । ইয়াৰ ৩০-৩৫ দিনৰ পিচত আকৌ এবাৰ বন -বাতবোৰ নিৰাব লাগে ।

পুলি ৰোৱাৰ এমাহৰ পিচত বাকী থকা ইউৰীয়া সাৰ ভাগ মাটিত প্রয়োগ কৰিব লাগে । ইউৰীয়া সাৰ প্রয়োগ কৰাৰ সময়ত মাটিৰ জীপ ৰাখিব লাগে । প্রয়োজন অনুসৰি মাটিৰ জীপ ৰাখিবৰ বাবে মাজে মাজে পাতলীয়াকৈ পানীৰ যোগান ধৰিব লাগে । কাৰণ পানীৰ অভাৱত ভুগিলে গছজোপাৰ বাঢ়ন আৰু ফূল ফুলাত বাধা প্রাপ্ত হয় ।

শস্য ৰক্ষা

কেপচিকামৰ শস্যত কেতিয়াবা পাত খোৱা পোকে বা পলুৱে পাত খোৱা দেখা যায় । তেনে অৱস্থাত ইয়াৰ প্রতিকাৰৰ বাবে এচামুচ (প্রায় ৫ মিলিলিটাৰ ) মালাথিয়ন ৫০ ইঞ্চি দৰৱ পাঁচ লিটাৰ পানীত মিহলাই গছত ছটিয়াব লাগে ।

কেপচিকামৰ খেতিত ফল গেলা বেমাৰ প্রায়ে পৰিলক্ষিত হয় । এই বেমাৰৰ প্রতিকাৰৰ বাবে বীজ সিঁচাৰ আগতে বেভিষ্টিন ঔষধৰ ১গ্রাম প্রতি কেজি বীজ অনুপাতত শোধন কৰি লব লাগে । ইয়াৰ উপৰিও ব্লাইটক্স ৫০ নাইবা ফাইটোলান ঔষধ ২ গ্রাম প্রতি লিটাৰ পানীত মিহলাই ১০-১৫ দিনৰ অন্তৰালত স্প্রে কৰিব লাগে । শস্যচপোৱাৰ পিচত আক্রান্ত জলকীয়াৰ অৱশিষ্ট জাবৰ - জোথৰবোৰ সংগ্রহ কৰি পুৰি পেলোৱা উচিত ।

আৰু পঢ়ক- শৰীৰৰ অক্সিজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ এই দহ বিধ খাদ্য গ্রহণ কৰক (Top 10 foods for increasing oxyzen level in human body)

কেপচিকামত মৰহি যোৱা বেমাৰ সঘনে হোৱা দেখিবলৈ পোৱা যায় । এই বেমাৰ ভেঁকুৰ বা বেক্টৰীয়াৰ দ্বাৰা হ'ব পাৰে । ভেঁকুৰৰ দ্বাৰা আক্রান্ত হলে প্রথমতে গছৰ তলৰ পাতবোৰ লেৰেলিবলৈ ধৰি হালধীয়া পৰি লাহে লাহে ওপৰৰ পাতবিলাকো লেৰেলিবলৈ ধৰে । এই বেমাৰৰ প্রতিকাৰৰ বাবে কেপটান নাইবা বেভিষ্টিন নামৰ ঔষধ ২ গ্রাম প্রতি লিটাৰ পানীত মিলাই গছৰ গুৰি অংশ তিতি যোৱাকৈ প্রয়োগ কৰিব লাগে ।

আনহাতে বেক্টেৰীয়াৰ দ্বাৰা আক্রান্ত গছৰ প্রথমতে ওপৰৰ পাতবোৰ লেৰেলিবলৈ ধৰে আৰু ২/৩ দিনৰ ভিতৰত গোটেই গছজোপাই লেৰেলি যায় । এই বেমাৰৰ পৰা প্রতিকাৰ পাবলৈ হলে 'ষ্টেপ্তোমাইচিন চালফেট ' নতুবা 'এগ্রোমাইচিন ' নামৰ ঔষধ ২০০ মি: গ্রাম প্রতি লিটাৰ পানীত মিহলাই গছৰ গুৰিৰ শিপা অংশ তিতি যোৱাকৈ প্রয়োগ কৰিব লাগে ।নতুবা ১ গ্রাম হিং + ৫ গ্রাম হালধীৰ গুৰি ১০ লিটাৰ পানীত প্রায় ২৫০-৫০০ মি: লি: প্রতিজোপা গছৰ গুৰিৰ শিপা অংশ তিতি যোৱাকৈ পুলিৰোৱাৰ ১৫,৩০ আৰু ৪৫ দিনৰ মূৰত তিনিবাৰ প্রয়োগ কৰিব লাগে । বেছি অম্লযুক্ত মাটিত বেক্টেৰীয়াৰ দ্বাৰা হোৱা বেমাৰ বেছিকৈ হোৱা দেখা যায । সেয়েহে মাটিৰ অম্লতা কমাবৰ বাবে কঠাই প্রতি ২০ কিলোগ্রাম চূণ ৩ বছৰৰ মূৰে মূৰে মাটিত প্রয়োগ কৰিব লাগে ।

ইয়াৰ উপৰিও মাটিত খলিহৈ ,নিম কেক , হাড় সাৰ আদি প্রয়োগ কৰিলে মাটিডৰা সাৰুৱা কৰাৰ উপৰিও মাটিত থকা জীৱাণুৰ পৰিমাণ হ্রাস কৰে । ইযাৰ উপৰিও বায়'ফৰ পি এফৰ ব্যৱহাৰ কৰি জৈৱিক পদ্ধতিৰে নিয়ন্ত্রণ কৰিব পাৰি । তদুপৰি যিবোৰ মাটিত এই বেমাৰ বেছিকৈ হয় তেনে ঠাইত দুবছৰ মান ৰোগে আক্রমণ কৰিব নোৱাৰা শস্য যেনে - লেচেৰা মাহ , গোমধান ,ঘেহুঁ ইত্যাদি শস্যৰ খেতি কৰিব লাগে ।

আৰু পঢ়ক- আপোনাৰ ঘৰৰ নাৰিকল জোপাত ফল নধৰে নেকি বা ধৰিলেও সৰি যায়? তেনেহ'লে অৱলম্বন কৰক এইটো উপায় (Fish Amino Acid is a Good Fertilizer for Coconut Tree)

ভেঁকুৰ বা বেক্টেৰীয়াৰ দ্বাৰা আক্রান্ত হোৱা গছ মাটিৰে সৈতে উভালি দূৰত পুতি বা পুৰি পেলাব লাগে, যাতে তাৰ বীজাণু বিস্তাৰিত হব নোৱাৰে । কেপচিকামৰ খেতিত প্রায় কেপচিকামবোৰৰ মূৰবোৰ কলাপৰি গাতঁৰ দৰে হোৱা দেখা যায় । এই বিসঙ্গতি কেলচিয়ামৰ অভাৱৰ বাবে হয় । এই ক্ষেত্রত ৫ গ্রাম কেলছিয়াম ক্লৰাইড নামৰ ঔষধ ১ লিটাৰ পানীত মিহলাই স্প্রে কৰিলে সুফল পাব পাৰি । কেতিয়াবা মাটিডৰাত পানীৰ পৰিমাণ কম হলে নাইবা নাইট্রজেন সাৰ অধিক হলেও এই বিসঙ্গতিযে দেখা দিয়ে ।

কেপচিকামৰ খেতিত পাত কেকোঁৰা হোৱা বেমাৰ হোৱা দেখা যায় । এবিধ সৰু মাখিয়ে এই ৰোগৰ বীজাণু বিয়পায় । পুলি ৰোৱাৰ এসপ্তাহৰ পিচৰে পৰা ৰগৰ নামৰ কীটনাশক ঔষধ ১.৫ মি: লি: প্রতি লিটাৰ পানীত মিহলাই ১০ দিনৰ মূৰে মূৰে ফুল ফুলাৰ সময়লৈকে স্প্রে কৰিব লাগে । কেপচিকামৰ পুলিবোৰ পুলিবাৰীত থাকোতেও এবাৰ স্প্রে কৰিব লাগে ।

কেতিয়াবা কেপচিকামৰ খেতিত পাতবোৰত মাজে মাজে হালধীয়া দাগ পৰি ফুটুকা ফুটুকী হোৱা দেখা যায় । এই বেমাৰক মোজাইক বেমাৰ বুলি কোৱা হয় । মোৱা পোকে আক্রমণ কৰাৰ বাবে এই বেমাৰ হয় । এই বেমাৰৰ পৰা সাত সাৰিবলৈ হলে ৰগৰ নামৰ ঔষধ ১.৫ মি: লি: প্রতি লিটাৰ পানীত মিহলাই ১০ দিনৰ ব্যৱধানত স্প্রে কৰিব লাগে নাইবা মালাথিয়ন ৫০ ইঞ্চি ১৫ মি: লি: প্রতি লিটাৰ পানীত মিহলাই প্রয়োগ কৰিব লাগে । প্রয়োগৰ আগতে পৈণত ফলবোৰ চিঙিব লাগে । ঔষধ প্রয়োগৰ ১০ দিনৰ ভিতৰত ফল চিঙিব নালাগে ।

উৎপাদন:

জাত ভেদে কেপচিকামৰ উৎপাদন বিঘাই প্রতি ১৬-২০ কুইন্টল পর্য্যন্ত পোৱা যায় ।

আৰু পঢ়ক- অক্সিজেনৰ নাটনি: ক'ৰণাৰ এই সংকট কালত আপোনাৰ দেহৰ অক্সিজেনৰ স্তৰ কেনেদৰে নিয়ন্ত্রনত ৰাখিব
Capcicum Farming assam Farm assam Agriculture assam Farming india

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.