1. উদ্য়ানশস্য়

Coconut Farming: নাৰিকল খেতি এক লাভজনক ব্যৱসায়!

KJ Staff
KJ Staff
Coconut Farming
Coconut Farming

লাভজনক ব্যৱসায়িক ধাৰণা: উত্তৰৰ পৰা দক্ষিণলৈ নাৰিকল সমগ্ৰ ভাৰততে বিক্ৰী কৰা হয় । ধৰ্মীয় কাৰ্যৰ পৰা ঔষধ আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰীলৈকে  ইয়াৰ বিভিন্ন ব্যৱহাৰ আছে । নাৰিকল গছে ৮০ বছৰলৈকে ফল দি থাকে । সেয়েহে, নাৰিকল খেতি কৰাটো অতি লাভজনক হ'ব পাৰে ।

নাৰিকল গছক ‘কল্পবৃক্ষ’ বা 'স্বৰ্গৰ উদ্ভিদ' বুলিও কোৱা হয় । ইয়াৰ উচ্চতা ১০ মিটাৰতকৈ ওখ । নাৰিকল উৎপাদনত ভাৰত বিশ্বৰ প্ৰথম স্থানত আছে । নাৰিকলৰ খেতিৰ বাবে বেছি পৰিশ্ৰম কৰিব নালাগে । আপুনি নাৰিকল খেতিৰ সৈতে অতি কম বিনিয়োগেৰে লাখত উপাৰ্জন কৰিব পাৰে ।  ইয়াৰ খেতিৰ বাবে কীটনাশক আৰু ব্যয়বহুল সাৰৰ প্ৰয়োজন নাই । অৱশ্যে, বগা ফ্লাইচে নাৰিকল গছৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে । সেইকাৰণে কৃষকসকলে এই ক্ষেত্ৰত সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব।

নাৰিকল ব্যৱহাৰ

নাৰিকলৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে । সেউজীয়া নাৰিকল বা নাৰিকল পানীত পোৱা তৰল অতি পুষ্টিকৰ । একে সময়তে  ইয়াৰ মণ্ড খোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় । নাৰিকল গছৰ প্ৰতিটো অংশ কোনো না কোনো ৰূপত ব্যৱহাৰ কৰা হয় যি ইয়াৰ বাণিজ্যিক মূল্য বৃদ্ধি কৰে । নাৰিকল গছৰ বিভিন্ন অংশৰ ব্যৱহাৰ তলত দিয়া হৈছে:

Coconut Farming
Coconut Farming
  • মণ্ডঃ খাদ্য, গাখীৰ আৰু ময়দা

  • পানীঃ স্বাস্থ্যকৰ আৰু সতেজ পানীয়

  • অইল: ৰন্ধন, ছাল আৰু চুলিৰ বাবে

  • বাকলিঃ টু ষ্টীম ফুড আৰু ক্ৰাফ্ট

  • হাস্কচ: প্ৰাকৃতিক স্ক্ৰাবাৰ আৰু ক্ৰাফ্ট মেটেৰিয়েল, ৰছী

  • গছৰ পাত: খটখটী

  • উডঃ পৰম্পৰাগত পাকঘৰত জুই

  • ফ্লাৱাৰ্ছঃ মেডিচিন

নাৰিকল গছ ৰোপনৰ সময়:

নাৰিকল গছ গজাৰ সঠিক সময় হৈছে বৰষুণৰ বতৰৰ পিছত । নাৰিকল গছ ৪ বছৰত ফল দিয়া আৰম্ভ হয়। যেতিয়া ইয়াৰ ফলৰ ৰং সেউজীয়া হয় ইয়াক প্লাক কৰা হয় । ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ ফল শুকাবলৈ ১৫ মাহতকৈ অধিক সময় লাগে। 

নাৰিকল খেতিৰ বাবে মাটি আৰু বতৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা 

নাৰিকল খেতিৰ বাবে বালিময় মাটিৰ প্ৰয়োজন । ইয়াক ক'লা আৰু শিলাময় মাটিত খেতি কৰিব নোৱাৰি । ইয়াৰ খেতিৰ বাবে পথাৰত ভাল নিষ্কাশন থাকিব লাগে । ফলবোৰ পূৰঠ হবলৈ স্বাভাৱিক উষ্ণতা আৰু গৰম বতৰৰ প্ৰয়োজন । একে সময়তে, ইয়াক বেছি পানীৰ প্ৰয়োজন নহয় । পানী যোগান বৰষুণৰ পানীৰ দ্বাৰা সম্পূৰ্ণ হয় ।

লগতে পঢ়কঃ প্ৰতি কিলো ৬০০ টকাত বিক্ৰী হয় এইবিধ বিলাহী

English Summary: Coconut Farming a frofitable business

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.