MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

ইনচুলিন উদ্ভিদৰ পাত সেৱন কৰি ডায়েবেটিছক বিদায় দিয়ক!

RAHUL ALI
RAHUL ALI

ডায়েবেটিছ ৰোগীসকলে তেওঁলোকৰ আহাৰৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিব লাগে। তেওঁলোকৰ শৰ্কৰা অনিয়ন্ত্ৰিত হলেই ৰোগীয়ে চিকিৎসালয়ত ইনচুলিন বেজী ল'বলৈ বাধ্য হয়।নিয়মীয়া ব্যায়াম আৰু কঠোৰ ডায়েটিংৰ উপৰিও, ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আন বহুতো পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

আজি আমি আপোনাক এনে এবিধ উদ্ভিদৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যাক ইনচুলিন উদ্ভিদ (Insulin Plant) বুলি কোৱা হয়। ইনচুলিন উদ্ভিদৰ পাতবোৰে ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

ইনচুলিন উদ্ভিদ

ইনচুলিন উদ্ভিদৰ পাতত প্ৰ'টিন, এণ্টি-অক্সিডেণ্ট, লো, বি কেৰাটিন আৰু কোৰোচোলিক এচিড থাকে, যি বহুতো ৰোগত কাৰ্যকৰী হয়। ই কাহ, চৰ্দি, সংক্ৰমণ, হাঁওফাঁওৰ ৰোগ আৰু হাপানীৰ দৰে আন বহুতো ৰোগৰ বাবে এক ৰামবাণ।

ইয়াৰ লগতে, ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে দিনত 6 ৰ পৰা 7 বাৰ ইনচুলিন উদ্ভিদৰ পাত গ্ৰহণ কৰিব লাগে, যি ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। যদি ৰোগীয়ে পাতবোৰ খাব নোৱাৰে, তেন্তে ইয়াক ৰস হিচাপে পিহি খাব পাৰি। অন্যথা, আপুনি পাউডাৰ প্ৰস্তুত কৰিও ইয়াক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ লগতে, ডায়েবেটিছ ৰোগীসকলে তেওঁলোকৰ আহাৰত সম্পূৰ্ণ শস্য, ওটচ, টোনড গাখীৰ, দৈ, বাটাৰমিল্ক আৰু তন্তুযুক্ত পাচলি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। আপুনি আপোনাৰ ঘৰত ইনচুলিনৰ এই উদ্ভিদবিধ লগাব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি ইয়াৰ ব্যৱসায় বৃহৎ পৰিমাণত বৃদ্ধি কৰিও আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-Lemon: স্বাস্থ্য ৰক্ষা আৰু সৌন্দৰ্য চর্চাত নেমু

English Summary: Insulin Plant for Diabetic Patient

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.