MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

গাজৰ সম্পৰ্কে সঘনাই উত্থাপিত হোৱা ৪ টা প্ৰশ্নৰ উত্তৰ

KJ Staff
KJ Staff
Carrot
Carrot

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, গাজৰৰ অত্যাধিক সেৱনৰ ফলত ব্যক্তিসকলৰ ওজন বৃদ্ধিৰ স্থিতি হ'ব পাৰে । ই হৈছে এক স্বাস্থ্যকৰ পাচলি  আৰু সেইবোৰ দৈনন্দিন আহাৰৰ তালিকাত আপুনি যোগ কৰিলে শাৰীৰিক ভাৱে আপুনি উপকৃত হব পাৰে ।

গাজৰে আপোনাক শকত কৰিব পাৰিবনে?

গাজৰৰ ফ্ৰুক্টোজ আৰু গ্লুকোজৰ পৰিমাণ মুখ্যতঃ সেইবোৰত আঁহ বেছি থকাৰ বাবে হয়। গাজৰৰ এটা পৰিৱেশনত ১২ গ্ৰামতকৈ অধিক কাৰ্ব থাকে। একে পৰিমাণৰ গাজৰে তেওঁলোকৰ কাৰ্বোহাইড্ৰেটৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি প্ৰায় ৫০ কেলৰি প্ৰদান কৰে। গাজৰ নিয়মীয়াকৈ খোৱা আৰু সেইবোৰ স্বাস্থ্যকৰ পৰিমাণত ভাগ কৰাৰ ফলত মেদবহুলতাৰ সম্ভাৱনা নাই।

যদি আপুনি গাজৰ দৈনিক সেৱন কৰে তেন্তে কি হ'ব?

আপোনাৰ আহাৰত গাজৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে আপোনাক বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা প্ৰদান কৰিব কিয়নো সেইবোৰত আঁহ, ভিটামিন আৰু খনিজ আছে।  বিটা-কেৰোটিন নামৰ যৌগটোৱে গাজৰৰ ৰঙত অৰিহণা যোগায় আৰু ভিটামিন এ-ৰ পূৰ্বসূৰী হিচাপে কাম কৰে। তেজত বিটা-কেৰোটিনৰ অতিৰিক্ত স্তৰৰ ফলত ৰঞ্জকতা হ'ব।

ওজন হ্ৰাসত গাজৰ

গাজৰে আপোনাক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে কিয়নো সেইবোৰত কেলৰিৰ লগতে অন্যান্য পুষ্টি কম হয়। আপুনি যিমান বিচাৰে সিমান গাজৰ খাব। ডায়েটিং কৰোঁতে ওজন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে গাজৰৰ লাঠি বোৰ এটা ভাল বিকল্প। সেইবোৰ পুষ্টিগতভাৱে ঘন আৰু তেওঁলোকৰ কম কেলৰিৰ পৰিমাণে তেওঁলোকৰ ওজন হ্ৰাস কৰে।

পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত গাজৰ

গাজৰে কোষ্ঠকাঠিন্য উপশম কৰাত সহায় কৰে কিয়নো সেইবোৰ আঁহৰ এক ভাল উৎস। গাজৰৰ একমাত্ৰ সুবিধা নহয়, ই হৃদযন্ত্ৰৰ স্থিতি বিকশিত হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। গাজৰৰ ৰস নিয়মীয়াকৈ সেৱন কৰিলে আপোনাৰ পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে বুলি প্ৰমাণিত হৈছে।

লগতে পঢ়ক-শৰীৰত অক্সিজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ গ্ৰহণ কৰক এনেধৰণৰ খাদ্য!

English Summary: Health Benefit of Carrot

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.