MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

পুৰুষৰ Diet Chart: খাদ্যৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক এইসমূহ

KJ Staff
KJ Staff
Onions, garlic, cruciferous vegetables, leeks, peaches, apples, melons, cherries, blackberries, beans, lentils, wheat, rye, dairy, nuts, sweeteners, artificial sweeteners, and alcohol are among the foods that fall into this category.
Onions, garlic, cruciferous vegetables, leeks, peaches, apples, melons, cherries, blackberries, beans, lentils, wheat, rye, dairy, nuts, sweeteners, artificial sweeteners, and alcohol are among the foods that fall into this category.

অত্যাধিক ওজন, মেদবহুলতাই স্বাস্থ্যৰ অৱমনতি ঘটাইছে নেকি আপোনাৰ? সময়ৰ অভাৱ বা এলাহৰ ফলত স্বাস্থ্যৰ যতন লব নোৱাৰা হৈছে নেকি আপুনি? চিন্তা নকৰিব, আপোনাৰ খাদ্যৰ তালিকাত অন্তৰ্ভূক্ত কৰক এই লেখাটোত উল্ল্খ কৰা খাদ্যসমূহ।  

মানুহে সাধাৰণতে সোৱাদ উপভোগ কৰা বস্তুবোৰ খায়, আৰু সেয়ে অত্যাধিক খোৱা, পুষ্টিৰ ভাৰসাম্যহীনতা আৰু অসুস্থ অনুভৱ ইত্যাদি হয়।

কিন্তু, আমি সকলোৱে স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিব বিচাৰো আৰু আমাৰ সৰ্বোত্তম শৰীৰৰ গঠন আৰু ওজন নিযন্ত্ৰণ কৰি ৰাখিব বিচাৰো। আপোনাৰ খোৱাৰ উপৰত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ মানি চলক এইসমূহ নিম্নলিখিত বিষয়সমূহ।

ওজন হ্ৰাসৰ বাবেঃ (For weight loss)

গৱেষণা অনুসৰি, ডব্লিউডব্লিউ ডায়েট, যাক পূৰ্বতে ওজন নিৰীক্ষণকাৰী বুলি জনা যায়, হৈছে ওজন হ্ৰাস, বিশেষকৈ দীৰ্ঘম্যাদী ওজন হ্ৰাসৰ বাবে এক উন্নত আহাৰ। যদিও আহাৰত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য যেনে পাচলি, সম্পূৰ্ণ শস্য, চৰ্বিহীন মাংস, আৰু মাহজাতীয় শস্যৰ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হয়, ই কোনো নিৰ্দিষ্ট খাদ্য খোৱা নিষিদ্ধ নকৰে, যি ইয়াৰ দীৰ্ঘম্যাদী কাৰ্যকৰীতাৰ অন্যতম কাৰণ হ'ব পাৰে। বঞ্চনা বা কিছুমান আহাৰ "সীমাৰ বাহিৰত" বনোৱাটোৱে প্ৰায়ে এজন ব্যক্তিৰ সেইবোৰ খোৱাৰ আকাংক্ষা বৃদ্ধি কৰিব।

উচ্চ ৰক্তচাপৰ বাবেঃ (For High blood pressure)

ডি.এ.এছ. আহাৰ, যাৰ অৰ্থ হৈছে উচ্চ ৰক্তচাপ বন্ধ কৰাৰ বাবে আহাৰৰ পদ্ধতি, হৈছে এক ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰা আহাৰ। অধ্যয়ন অনুসৰি, যিসকলে আহাৰ অনুসৰণ কৰে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। আহাৰত নিম্নতম ছডিয়াম ব্যৱহাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হয়, সৰ্বাধিক দৈনিক ভাট্টা ২৩০০০ মিলিগ্ৰাম নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। অধিক গুৰুতৰ উচ্চ ৰক্তচাপ থকা ৰোগীৰ বাবে, আহাৰৰ নিমখৰ প্ৰকাৰও হ্ৰাস হয়।

এই সংস্কৰণত দৈনিক নিমখ ব্যৱহাৰ ১,৫০০ মিলিগ্ৰামৰ ভিতৰত সীমিত। ইয়াৰ বাহিৰেও, ডি.এ.এছ.ই. আহাৰে যথেষ্ট স্বাভাৱিক স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যাভ্যাস অনুসৰণ কৰে, পাচলি, ফল, সম্পূৰ্ণ শস্য, আৰু কম চৰ্বিযুক্ত দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে, কিছুমান চৰ্বিযুক্ত মাংস, কণী, কুকুৰা, মাহজাতীয় শস্য, বাদাম, আৰু ভাল পৰিমাণৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি নিক্ষেপ কৰা হয়।

লগতে পঢ়কঃ কলডিল খাই ভাল পাই নেকি আপুনি? কলডিলৰ বহুমুখী গুণৰ বিষয়ে অৱগতনে?

English Summary: Diet Chart for Men

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.