Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

নতুন বছৰৰ আনন্দ লবলৈ আপুনি যাব পাৰে এই কেইটা অঞ্চললৈ : শীতৰ মাজত বৰফৰ আঁৰে আঁৰে

Saturday, 02 January 2021 11:29 PM
Travel this winter with family

Travel this winter with family

  নতুন বছৰ আনন্দৰে উদযাপন কৰাৰ হাবিয়াস এটা সকলোৰে মনত থাকে। বহুত মানুহে ভ্রমণ কৰি নতুন বছৰটিক আদৰি লয় ৷ আপুনিও যদি ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, কিন্তু থিৰাং কৰিব পৰা নাই আচলতে কোন ঠাইত যাব ৷ সেয়েহে আজি আমি আপোনাক কিছুমান স্থানৰ বিষয়ে ক'ম যত আপুনি অতি কম খৰচতে শীতৰ আনন্দ ও নতুন বছৰটি ধুনীয়াকৈ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। গতিকে পলম নকৰি আজি ভাৰতৰে এনে দহখন ঠাইৰ বিষয়ে জানো আহক।

যদিও ভাৰতৰ ভিতৰত যাবলৈ যথেষ্ট স্থান আছে, বেছিভাগ লোকেও শীতকালৰ বাবে পাৰ্বত্য অঞ্চললৈ যাব আৰু বৰফ উপভোগ কৰাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থাকে। কিয়নো বৰফাবৃত পথৰ মাজে মাজে যোৱাৰ আমোদেই বেলেগ । উত্তৰ ভাৰতত বহুতো স্থান আছে য'ত আপুনি বৰফ উপভোগ কৰিব পাৰে। শীতকালত, যেতিয়া এই পৰ্যটক স্থানবোৰ বৰফেৰে আৱৰি থাকে, দৃশ্যবোৰ অতি আকৰ্ষণীয় হৈ পৰে।

   দেশ-বিদেশৰ পৰ্যটকসকলে কেৱল শীতৰ আমেজ লবই ইয়াত নাহে , বহুতে দুঃসাহসিক কার্য বিলাকো তেঁওলোকে কৰে । এই সমূহ ঠাইৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্যই মানুহক যথেষ্ট আকৰ্ষণ কৰে। ভ্ৰমণৰ বাবে এই 10 টা আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় স্থান:

1. পহলগাম (Pahalgam)

ই হৈছে সাগৰৰ স্তৰৰ পৰা 8,957 ফুট উচ্চতাত জম্মু আৰু কাশ্মিৰৰ এক মহৎ পাৰ্বত্য কেন্দ্ৰ। এই ঠাইত কেৱল দেশীয় পর্যটক সকলে নহয় বিদেশী পর্যটকসকলেও আহিব উত্তাবল হৈ থাকে । কাৰণ পহলগাম হৈছে দেশৰ আটাইতকৈ সুন্দৰ বৰফৰ স্থান। প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্যৰ সৈতে, আপুনি নিজকে বিলীন কৰি ৰাখিব পাৰে । কেৱল সেইটো নহয়, কিছুমান ৰোমাঞ্চকৰ স্থান আছে য'ত আপুনি স্কীয়িং কৰিব পাৰে। বৰফৰ ওপৰৰ শৃংগ আৰু সুন্দৰ নদীবোৰেও আপোনাক আকৰ্ষণ কৰিব।

2.গুলমাৰ্গ (Gulmarg)

ই লগতে J & K-ৰ এটা মুখ্য পাৰ্বত্য কেন্দ্ৰ। কিছুমান লোকে ইয়াক জনসাধাৰণৰ সৈতেও তুলনা কৰে। শ্ৰীনগৰ ভ্ৰমণ কৰা পৰ্যটকসকলে গুলমাৰ্গ ভ্ৰমণ নকৰাকৈ যাব নোৱাৰে । কাৰণ ইয়াত বহু প্ৰকাৰৰ ফুল আছে, তুৰ্মৰ শৃংগ, স্কীয়িঙৰ স্থানবোৰে আপোনাক আকৌ আহিবলৈ আকৰ্ষিত কৰিব।

3. পাটনিটপ (Patnitop)

পাটনিটপ হৈছে উধামপুৰ জিলাত থকা জম্মু আৰু কাশ্মিৰৰ এটা পাৰ্বত্য কেন্দ্ৰ। ই জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ পিৰ প্ৰাঞ্জল ৰেঞ্জৰ অতি ওচৰত, য'ত হিমালয়ৰ সৰু বৰ পাহাৰ লগ হৈছে।

4. চনামার্গ (Sonmerg)

চনামাৰ্গ হৈছে জম্মু আৰু কাশ্মিৰৰ এক সুন্দৰ স্থান যি শ্ৰীনগৰৰ পৰা প্ৰায় ৮০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত উত্তৰ-পূৱ দিশত আছে। চনামাৰ্গত বহুতো হ্রদ আছে। ইয়াত আপুনি পুৰণি গংগাবাল হ্ৰদ, কৃষ্ণচাৰ লেক, বিশ্নাচাৰ হ্রদ আৰু গাডচাৰ হ্রদৰ মনোমোহা দৃশ্য উপভোগ কৰিব পাৰে । কেৱল সেইটো নহয়, ইয়াত থকা নৰনাগ আৰু তাজিভাছ ৰ হিমবাহবোৰো অতি জনপ্ৰিয় পৰ্যটকৰ স্থান।

5. মানালী (Manali)

বহু লোকে বিবাহৰ পিছত হানিমুনৰ বাবে মানালিলৈ যাব বিচাৰে, ডিচেম্বৰৰ পৰা মাৰ্চলৈ পৰ্যটন মেলা হয় । ই ভাৰতৰ আটাইতকৈ সুন্দৰ পাৰ্বত্য কেন্দ্ৰৰ এটা অন্যতম। ইয়াত আপুনি দীদাল দীঘল ঘাঁহনি, Beas নদী আৰু বৰফৰ মাজেৰে যোৱা স্কিয়িং আৰু আইচ-স্কেটিঙৰ দৰে কাৰ্যকলাপ উপভোগ কৰিব পাৰে।

6.ধনালটি (Dhanaulti)

  উত্তৰাখণ্ডত অৱস্থিত পৰ্যটকৰ স্থান হৈছে ধনালটি। ই উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যৰ এখন সৰু চহৰ মৌচুৰিৰ পৰা প্ৰায় ৬২ কিঃমিঃ দূৰত্বত অৱস্থিত। যদিও পৰ্যটকসকল গোটেই বছৰ আহি থাকে, নৱেম্বৰৰ পৰা মাৰ্চলৈ মাহটো ভ্ৰমণ কৰা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সময় বুলি কোৱা হয়। এই মাহত, আপুনিও ধনালটিত শীতৰ আনন্দ লব পাৰে।

7.উলী (Auli)

  আপুনি পৰ্যটকৰ স্থানত উলীৰ নাম নিশ্চয় শুনিছে। উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যৰ এই স্থানৰ পৰ্যটকৰ সৈতে যথেষ্ট সম্পৰ্ক আছে। 5-7 কিলোমিটাৰত বিস্তৃত এটা সৰু স্কি ৰিজৰ্ট আছে। এই স্থানটো প্রকৃতি ভাল পোৱা লোকৰ বাবে অতি বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয়। যদি আপুনি স্কিয়িং উপভোগ কৰিব বিচাৰে, আপোনাৰ বাবে উলী লৈ অহাটো বিশেষ হ'ব। আউলি পৰ্যটক ৰখা স্থান বদৰিনাথ ধাম (জোশীমঠ)ৰ পৰা প্ৰায় ১৬ কিলোমিটাৰ।

8.টুংনাথ নাথ (Tungnath)

   টুংনাথ পৰ্যটন কেন্দ্র উত্তৰাখণ্ডৰ ৰুদ্ৰ প্ৰয়াগ জিলাত আছে। ই আন কোনো ধর্মস্থানতকৈ কম নহয়। ইয়াত টুংনাথ মন্দিৰ আছে যি ভক্তৰ বাবে অতি বিশেষ। একে সময়তে, বহুতো পৰ্যটন স্থান আছে যেনে- ডেৰিয়া টাল, কেদাৰনাথ মন্দিৰ আৰু টুংগাবনাথ মন্দিৰ অতি বিখ্যাত। কিন্তু অত্যাধিক বৰফৰ বাবে, শীতকালত টুংনাথ মন্দিৰ বন্ধ হৈ থাকে। চন্দ্ৰশিলালৈ যোৱা পৰ্যটকক এই ঠাইখিনিয়ে অতি আকর্ষন কৰে।

9.মৌচুৰী (Munsyari)

   ভাৰতৰ পৰ্যটনস্থানসমূহত মৌচুৰীৰ এক সুকীয়া পৰিচয় আছে। ইয়াত থকা শীতল বতাহে আপোনাৰ মন চুই যাব ৷ ইয়াত থকা পাহাৰ, হিমবাহ, ট্ৰেকিং পথৰ লগতে প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য, বৰফৰ খেল আদি আছে। কৈলাশ আৰু মিলাম হিমবাহ আৰু চিতাইৰ মন্দিৰ উত্তৰাখণ্ডৰ মৌচুৰী অতি বিখ্যাত।

10.নাইনিটাল (Nainital)

  নাইনিটাল হৈছে উত্তৰাখণ্ডত অৱস্থিত এক সুন্দৰ স্থান। ইয়াত আষে পাষে আৰু বহু ঠাই আছে ঘূৰিবলৈ আছে। এই পাহাৰীয়া অঞ্চলত টোত আপুনি বহুতো দুঃসাহসিক কার্যত অংশ লব পাৰে। আপুনি অধিক উভ ভোগৰ বাবে নাইনিটাল শীতকালীন কাৰ্নিভালৰ অংশ হ'ব পাৰে। লগতে ভ্ৰমণ কৰিবলৈ হৈছে ইকো নাইনি হ্রদ, গুহা, স্নো ভিউ পইণ্ট, টেফইন টপ, পিটি বলভ পণ্ট (চিৰিয়াখানা) ইত্যাদি। আপুনি নাইনিটালৰ পৰা কেইকিলোমিটাৰ আঁতৰত ভিমটেল, ছাটো টাল, নাউকুচিটাল আদি ভ্ৰমন কৰিব পাৰে। ৰামনগৰ হৈছে নাইনিটাল জিলাত একমাত্ৰ স্থান, ইয়াত আছে অতি বিখ্যাত জিম কৰবেট ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু আপুনি ইয়াক ভ্রমণসূচীত অন্তর্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

 

 

 

Travel Top 10 tourist places in India Tourist places across India Snow fall Best place to travel winter

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.