MFOI 2024 Road Show
  1. স্বাস্হ্য আৰু জীৱন

Skin & Hair Care: আপোনাৰ সৌন্দৰ্যৰ ৰুটিনত দৈ (Curd) যোগ দিয়াৰ ৫ টা অনন্য উপায়

KJ Staff
KJ Staff
Add Curd In Your Beauty Routine
Add Curd In Your Beauty Routine

দৈত কেলচিয়াম, প্ৰ'টিন আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ থাকে । ই ভিটামিন ডিৰে পৰিপূৰ্ণ, যাৰ ছালৰ বাবে যথেষ্ট স্বাস্থ্যউপকাৰিতা আছে । দৈত থকা লেক্টিক এচিডে ছালৰ পৰা মৃত ছালৰ কোষবোৰ আঁতৰ কৰাৰ লগতে কোঁচ প্ৰতিৰোধ কৰা আৰু বাৰ্ধক্যৰ অন্যান্য প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে । ইয়াৰ উপৰিও, লেক্টিক এচিডে ছালক হাইড্ৰেট কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত ইয়াক ছালত লগালে কোমল হয় । ই ছালৰ অবয়ব উন্নত কৰে, ব্রণৰ ব্ৰেক আউট প্ৰতিহত কৰে, ৰঙা পৰা হ্ৰাস কৰাৰ লগতে টেনিং আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।

আপোনাৰ সৌন্দৰ্যৰ ৰুটিনত দৈ যোগ দিয়াৰ টা উপায়

ইয়াত আমি আপোনাৰ সৌন্দৰ্যৰ ৰুটিনৰ অংশ হিচাপে দৈ ব্যৱহাৰ কৰাৰ ৫ টা বিভিন্ন উপায় উল্লেখ কৰিছোঁ।

ময়েশ্চাৰাইজাৰ হিচাপে কাম কৰে (Act as Moisturizer)

দৈ ছাল ময়েশ্চাৰাইজ কৰে । ইয়ে আপোনাৰ ছালৰ আৰ্দ্ৰতা হ্ৰাস কৰাৰ লগতে ছালৰ আৰ্দ্ৰতা পুনৰুদ্ধাৰ কৰাত সহায় কৰে । দৈনিক আধাৰত আপোনাৰ মুখত দৈ প্ৰয়োগ কৰিলে আপোনাক  কোমল ছাল প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে ।

ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অলপ দৈ লওক আৰু ইয়াক মৌৰ সৈতে মিহলি কৰক । মিক্সিং বাটি এটাত সকলো বোৰ উপাদান একত্ৰিত কৰক আৰু আপোনাৰ মুখত লগাওঁক । ঠাণ্ডা পানীৰে ধুই দিয়াৰ আগতে ইয়াক প্ৰায় ১৫ মিনিট বহিবলৈ দিয়ক।

চানবাৰ্ণৰ পৰা যথেষ্ট সকাহ প্ৰদান কৰ(Provide great Relief From sunburn)

যেতিয়া ইউভি ৰশ্মি আমাৰ ছালৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে, সেইবোৰে আমাৰ শাৰীৰিক কোষবোৰৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়, যাৰ ফলত সেইবোৰ নিস্তেজ আৰু টেন হোৱা দেখা যায়। ফলস্বৰূপে, তীব্ৰ চানবাৰ্ণৰ ফলত কেতিয়াবা দাগ আৰু ফোঁহা হ'ব পাৰে । প্ৰভাৱিত এলেকাবোৰত দৈ প্ৰয়োগ কৰিলে কিছু সকাহ দিব পাৰে । ইয়াত জিংকৰ পৰিমাণ অধিক আৰু ইয়াৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী প্ৰভাৱ আছে, সেয়েহে ই এক ভাল বিকল্প।

দৈয়ে ডাঠ বৃত্তপাত পাতল কৰাত সহায় কৰে (Curd Helps in Lighten Dark Circles)

দৈয়ে ডাঠ বৃত্তৰ অবয়ব হ্ৰাস কৰে । এনে কৰিবলৈ, আপুনি কিছু সতেজ দৈ ল'ব লাগিব আৰু সেই ডাঠ বৃত্তবোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ইয়াক ১০ মিনিটৰ বাবে আপোনাৰ চকুৰ তলত প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব । শেষ হোৱাৰ পিছত আপোনাৰ চকু ঠাণ্ডা পানীৰে ধুই পেলাওক । প্ৰতিদিনে এই প্ৰক্ৰিয়াটো অনুসৰণ কৰক আৰু ফলাফলবোৰৰ ওপৰত নজৰ ৰাখিব ।

চুলিৰ বাবে দৈ (Curd For Hair)

দৈয়ে আপোনাৰ চুলি অহাত সহায় কৰে । ইয়াৰ বাবে, আপুনি দৈ আৰু কণী যোগ দিব পাৰে আৰু কোমল, পুষ্টিকৰ চুলি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ কণ্ডিচনাৰ বিকল্প হিচাপে আপোনাৰ চুলিত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে । আপুনি মিশ্ৰণ বাটি এটাত ১ টা কণী আৰু ২ টেবল চামুচ দৈ একত্ৰিত কৰিব পাৰে ।  দুয়োটা উপাদান একেলগে মিহলি কৰক যেতিয়ালৈকে ডাঠ পেষ্ট সৃষ্টি নহয় । আপোনাৰ চুলিত প্ৰয়োগ কৰক আৰু ১০ মিনিটৰ ধুই দিয়ক ।

শালমইনা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে (Helps in Preventing Acne)

দৈত শালমইনা আৰু বেক্টেৰিয়া-ৰোধী গুণাগুণ আছে । যিহেতু ইয়াত প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী বৈশিষ্ট্য অধিক, ই নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ ছালক শালমইনাৰ পৰা সুৰক্ষিত আৰু আৰোগ্য কৰাৰ বাবে আপোনাৰ সৌন্দৰ্যৰ ৰুটিনত থাকিব লাগে ।
লগতে পঢ়কঃ কেঁচা হালধিৰ উপকাৰিতা সম্পৰ্কে জানিলে আপুনিওঁ আৰম্ভ কৰিব সেৱন

English Summary: 5 Unique Ways To Add Curd In Your Beauty Routine

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.