MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

Top Five Schemes for Girl: ছোৱালীৰ বাবে শীৰ্ষ পাঁচখন আঁচনি!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Top Five Schemes for girl
Top Five Schemes for girl

ছোৱালীৰ জন্মৰ পৰা তেওঁলোকৰ শিক্ষালৈকে বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে চৰকাৰে বহু প্ৰকাৰৰ আঁচনি চলাই আছে, য'ত কেন্দ্ৰৰ পৰা ৰাজ্য চৰকাৰলৈ এক দীঘলীয়া তালিকা আছে। কিন্তু কিছুমান আঁচনি আছে যিবোৰ অতি বিশেষ আৰু প্ৰকৃততে প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত ৰূপায়ণ কৰা হৈছে।

ছোৱালীৰ বাবে চলোৱা আঁচনিবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

বেটি বচাও বেটি পঢ়াও

বেটি বচাও বেটি পঢ়াও হৈছে এক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আঁচনি যিটো সমগ্ৰ দেশতে প্ৰযোজ্য। এই আঁচনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে সমাজত দেশত লিংগ অনুপাতৰ স্তৰ হ্ৰাস আৰু শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত ছোৱালীক আগুৱাই নিয়া। ই মুখ্যতঃ সামাজিক মনোভাৱ সলনি কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে এক শিক্ষা-আধাৰিত আঁচনি আৰু ইয়াত প্ৰত্যক্ষ নগদ ধন স্থানান্তৰ অন্তৰ্ভুক্ত নহয়।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এক সঞ্চয় আঁচনি, য'ত ছোৱালীজনীক প্ৰাথমিক একাউণ্ট ধাৰক হিচাপে ৰখা হয়, আনহাতে তাইৰ পিতৃ-মাতৃ আইনী অভিভাৱক একাউণ্টৰ যুটীয়া ধাৰক। এই একাউণ্টটো ছোৱালীজনীৰ 10 বছৰ হোৱাৰ আগতে খুলিব পাৰি আৰু একাউণ্টটো খোলাৰ পিছত, ইয়াত 15 বছৰৰ বাবে ধন জমা কৰিব লাগিব।

বালিকা শিশু সমৃদ্ধি আঁচনি

বালিকা সমৃদ্ধি যোজনা হৈছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এক বৃত্তি আঁচনি যাক দৰিদ্ৰসীমাৰ তললৈ অহা ছোৱালী আৰু তেওঁলোকৰ মাতৃসকলক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। আঁচনিখনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে সমাজত ছোৱালীৰ অৱদান আৰু বিদ্যালয়ত তেওঁলোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰা। এই আঁচনিৰ অধীনত, শিশুটো জন্ম হ'লে ইয়াক দিয়া হয়।

CBSE উদান আঁচনি

চিবিএছই উদন আঁচনি হৈছে শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা দেশৰ প্ৰতিষ্ঠিত অভিযান্ত্ৰিক আৰু কাৰিকৰী মহাবিদ্যালয়ত ছোৱালীৰ নামভৰ্তি বৃদ্ধি কৰা। এই আঁচনিৰ অধীনত একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীত ছোৱালী ছাত্ৰীসকলৰ বাবে বিনামূলীয়া শৈক্ষিক সামগ্ৰী যেনে অনলাইন ভিডিঅ' আৰু অন্যান্য বস্তু প্ৰদান কৰিব। কিন্তু এই আঁচনিৰ সুবিধা ল'বলৈ, ছাত্ৰজনৰ পৰিয়ালৰ উপাৰ্জন 6 লাখতকৈ অধিক হ'ব নালাগে।

মাধ্যমিক শিক্ষা আঁচনি

মাধ্যমিক শিক্ষা আঁচনি হৈছে ছোৱালী সকলক অধ্যয়ন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ এক আঁচনি। এই আঁচনিখন ভাৰত চৰকাৰৰ শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ে পৰিচালনা কৰে আৰু ই মুখ্যতঃ পিছপৰা শ্ৰেণীৰ ছোৱালীৰ বাবে। এই আঁচনিৰ লাভালাভ সকলো অনুসূচীত জাতি/জনজাতি প্ৰাৰ্থীৰ বাবে উপলব্ধ। অষ্টম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা এছ টি শ্ৰেণীৰ ছোৱালীবোৰে পায়। ইয়াৰ উপৰিও, আন শ্ৰেণীৰ ছোৱালীসকলে কস্তুৰবা গান্ধী বালিকা বিদ্যালয়ৰ পৰা অষ্টম শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'লেহে এই আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰে। আঁচনিখনৰ সুবিধা ল'বলৈ, ছোৱালীজনীৰ বয়স 16 বছৰতকৈ কম হ'ব লাগে।

লগতে পঢ়ক-e-Schram Card: ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ জৰিয়তে প্ৰাপ্ত কৰক চৰকাৰী আঁচনিৰ সুবিধা! শীঘ্ৰেই কৰক আবেদন

English Summary: Top Five Schemes for girl

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.