MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

PMFBY: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ "মেৰী পলিচী, মেৰে হাত" অভিযান, লাভান্বিত হ’ব দেশৰ কোটি কোটি কৃষক

KJ Staff
KJ Staff
Union Government  Mere Policy, Mere Hath Abhiyan
Union Government Mere Policy, Mere Hath Abhiyan

PM Fasal Bima Yojana: কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে শনিবাৰে কৃষকসকলক শস্য বীমা কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে দেশজুৰি এক অভিযান আৰম্ভ কৰে । তেওঁ কয় যে চৰকাৰে কৃষকসকলক বিভিন্ন সামগ্ৰীত পৰিশোধ কৰাৰ ব্যৱস্থা সৰল কৰি তোলাৰ লগতে দালাল আৰু মধ্যস্থতাকাৰীৰ কবলৰ পৰা কৃষকসকলক মুক্ত কৰিবলৈ বদ্ধ পৰিকৰ ।

ইন্দোৰৰ পৰা প্ৰায় ৩৫  কিলোমিটাৰ দূৰত্বৰ বুধি বৰলাই গাঁৱত বৃহৎ সংখ্যক কৃষকৰ উপস্থিতিত 'Meri Policy Mere Hath' অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল । ইয়াৰ পিছতে তেওঁ সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয়, "এই অভিযানৰ জৰিয়তে আমি প্ৰধানমন্ত্ৰী ফচল বীমা যোজনা সমগ্ৰ দেশৰ সেই কৃষকসকলৰ দুৱাৰমুখলৈ প্ৰদান কৰিম যিসকলে এই বীমা গ্ৰহণ কৰিছে। আমি বিচাৰো যে যিসকল কৃষকে শস্য বীমা বীমা নকৰে তেওঁলোকেও সচেতন আৰু অনুপ্ৰাণিত হ'ব লাগে।"

কৃষিয়ে আমাৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৬০% লোকক জীৱিকা প্ৰদান কৰে । অৱশ্যে, প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, বৃহৎ বৰষুণ-খোৱা এলেকা, কীট-পতংগ আৰু ৰোগৰ বিপদাশংকাই কৃষিক এক অত্যন্ত অস্থিৰ খণ্ড তৈয়াৰ কৰে ।

সেয়েহে, এনে ধৰণৰ যিকোনো অপ্ৰত্যাশিত ঘটনাৰ বিৰুদ্ধে কৃষকসকলক বিত্তীয় সুৰক্ষা প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী ফশাল বীমা যোজনা আৰম্ভ কৰা হৈছিল । 'মেৰী পলিচী মেৰে হাত' উদ্যোগটোৱে শস্য বীমা সজাগতাৰ জৰিয়তে কৃষকসকলক শক্তিশালী কৰি আৰু কৃষকৰ দুৱাৰমুখলৈ বীমা আঁচনি অনাৰ দ্বাৰা চৰকাৰৰ প্ৰচেষ্টাক এখোজ আগুৱাই লৈ যাব । ই কৃষক আৰু বীমা কোম্পানীবোৰৰ মাজত পোনপটীয়া যোগাযোগ বৃদ্ধি কৰাত আৰু বীমা কোম্পানী আৰু পিএমএফবিৱাইৰ (PMFBY) ওপৰত তেওঁলোকৰ বিশ্বাস বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব।" 

৩৬ কোটিৰো অধিক লোক এই আঁচনিৰ সৈতে জড়িত

তোমাৰে কয় যে বিগত ছয় বছৰত মুঠ ৩৬ কোটি কৃষক প্ৰধানমন্ত্ৰী ফচল বীমা যোজনাৰ সৈতে জড়িত আৰু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ ফলত শস্যৰ ক্ষতিহোৱাৰ পৰিৱৰ্তে সংশ্লিষ্ট কৃষকসকলক এক লাখ কোটিতকৈও অধিক ক্ষতিপূৰণ প্ৰদান কৰা হৈছে ।

পঞ্জাৱ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ আগন্তুক ফলাফলৰ ওপৰত কৃষি আইনৰ বিষয়টোৰ সাম্ভাব্য প্ৰভাৱৰ বিষয়ে সোধাত তেওঁ এক চমু প্ৰতিক্ৰিয়াত কয়, "কৃষি আইনৰ (On the Elections Results) কোনো নেতিবাচক বা ইতিবাচক প্ৰভাৱ নপৰে।"

লগতে পঢ়কঃ নিৰ্বাচনৰ ফলাফলৰ পিচতেই শ্ৰমিকসকলে লাভ কৰিব e-Shram Card ৰ ২য় কিস্তি!

English Summary: PMFBY: Union Government Mere Policy, Mere Hath Abhiyan

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.