MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

PM Kisan Scheme: ২০২২ৰ মাৰ্চৰ ভিতৰত কৃষকলৈ মুকলি কৰিব ২২,০০০ কোটি, জানক সবিশেষ

KJ Staff
KJ Staff
PM Kisan Yojna
PM Kisan Yojna

PM Kisan Yojna অধীনত দেশৰ কৃষকলৈ দশম কিস্তি প্ৰেৰণৰ  কাম চলি আছে বুলি জানিবলৈ দিয়ে ভাৰত চৰকাৰৰ কৃষি মন্ত্ৰীণালয়ে । প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কৃষকৰ একাউণ্টলৈ ২৫ ডিচেম্বৰৰ আগতে ধন স্থানান্তৰ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে । দেশৰ বেছিভাগ কৃষকে ঘেঁহু আৰু সৰিয়হ ৰোপণ কৰাৰ পিছত ২০০০ টকাৰ কিস্তিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে । এই ধনৰ সহায়ত ক্ষুদ্ৰ কৃষকসকলে ৰবি শস্যৰ বাবে তেওঁলোকৰ কিছু কাম সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব । চৰকাৰে ২০২২ চনৰ মাৰ্চৰ ভিতৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ অধীনত ২২,০০০ কোটি টকাতকৈও অধিক মুকলি কৰিব ।

কেতিয়া আৰম্ভ হৈছিল প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনা

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৃষকসকলক পোনপটীয়া সহায় আগবঢ়াবলৈ ২০১৮ চনৰ ডিচেম্বৰত আঁচনিখন আৰম্ভ কৰিছিল । পূৰ্বতে কৃষকসকলে কেতিয়াও বেংক একাউণ্টত কোনো চৰকাৰৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ নগদ সহায় লাভ কৰা নাছিল । বিজেপিয়ে ইয়াৰ পৰা নিৰ্বাচনী লাভলাভ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে কিয়নো দশম কিস্তি এনে এটা সময়লৈ গৈ আছে যত দেশৰ পাচঁখন ৰাজ্যত বিধানসভা নিৰ্বাচন আহি আছে ।

PM Kisan Yojna
PM Kisan Yojna

কোনে নাপাব প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ যোজনাৰ লাভঃ

  • যদি আপুনি এজন প্ৰাক্তন বা বৰ্তমান সাংবিধানিক পদবীত আছে তেন্তে আপুনি ধন নাপাব
  • মন্ত্ৰী, প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী, মেয়ৰ, বিধায়ক, বিধায়ক, সাংসদ আৰু বা জিলা পঞ্চায়তৰ সভাপতিসকলে ধন নাপাব
  • কেন্দ্ৰীয় বা ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিষয়াসকল ইয়াৰ বাবে যোগ্য নহ'ব
  • চিকিৎসক, অভিযন্তা, চিএ, উকীল, স্থপতিবিদসকল ইয়াৰ বাবে যোগ্য নহ'ব
  • ১০,০০০ৰ অধিক পেঞ্চন প্ৰাপ্ত কৰা কৃষকসকলে লাভালাভ নাপাব
  • আয়কৰ পৰিশোধ কৰা কৃষকসকল ইয়াৰ বাবে যোগ্য নহ'ব

শীঘ্ৰেই কৰক আবেদনঃ

যিসকল লোকে এতিয়ালৈকে আঁচনিখনৰ অধীনত আবেদন কৰা নাই তেওঁলোকেও আবেদন কৰিব পাৰে । অনলাইন প্ৰক্ৰিয়াৰে কৃষকসকলে নিজে আবেদন কৰিব পাৰে । আবেদন কৰোঁতে প্ৰপত্ৰখন সম্পূৰ্ণৰূপে পূৰণ কৰক । বেঙ্ক একাউণ্টৰ তথ্য পূৰণ কৰোতে IFSC Code সঠিকভাৱে দিয়ক । ম'বাইল নম্বৰ দিয়ক ।

লগতে পঢ়কঃhttps://asomiya.krishijagran.com/government-schemes/misson-basundhara-government-of-assam/

English Summary: PM Kisan Scheme

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.