1. Government Schemes

e-Sharm পঞ্জীয়নৰ পৰা বাদ পৰিব লাখ লাখ শ্ৰমিকৰ নাম, লাভ নকৰিব কোনো সুবিধা!

RAHUL ALI
RAHUL ALI
e-Sharm Card Latest Update
e-Sharm Card Latest Update

আমাৰ দেশৰ এক বৃহৎ অংশ লোক আছে যি দৈনিক মজুৰিৰে জীৱন নিৰ্বাহ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, চৰকাৰে তেওঁলোকক সহায় কৰিবলৈ কিছুমান আঁচনি চলায়, যাৰ ভিতৰত এটা হৈছে ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড আঁচনি, যাৰ অধীনত অসংগঠিত খণ্ডত কাম কৰা শ্ৰমিকসকলক লাভালাভ প্ৰদান কৰা হয়।

কিন্তু এতিয়া শ্ৰম মন্ত্ৰালয়ে লাখ লাখ ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড বাতিল কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে। যাৰ বাবে শ্ৰমিকসকলে ৫০০ টকাৰ পৰিমাণ লাভ কৰিব নোৱাৰিব। চৰকাৰে এই আঁচনিৰ পৰা অযোগ্য শ্ৰমিকসকলক আঁতৰাবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছে কিয়নো কিছুমান লোকে ই-শ্ৰমৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰিছে যদিও তেওঁলোক যোগ্য নহয়। বিভাগৰ দ্বাৰা এই কাৰ্ডবোৰ পৰীক্ষা কৰাৰ সময়ত বহু সংখ্যক লোকক অযোগ্য বুলি পোৱা গৈছিল, য'ত কেৱল উত্তৰ প্ৰদেশত ৪ লাখতকৈও অধিক পঞ্জীয়ন বাতিল কৰা হৈছে।

ই-শ্ৰম কাৰ্ড (E-Shram Card) আঁচনি

ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনি হৈছে 2021 চনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা এক আঁচনি। যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে অসংগঠিত খণ্ডত কাম কৰা শ্ৰমিকসকলক বিত্তীয় সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা। ইয়াৰ উপৰিও, ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিত পঞ্জীয়ন কৰি, সকলো শ্ৰমিকক একত্ৰিত কৰা হয়, যাতে তেওঁলোকক ভৱিষ্যতে চৰকাৰী কামৰ আঁচনিৰ সৈতে সহজে সংযুক্ত কৰিব পাৰি।

এই লোকসকলক অযোগ্য বুলি ঘোষণা কৰা হৈছিল

শ্ৰম মন্ত্ৰালয়ে ইতিমধ্যে ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰিছে। কেৱল অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলহে এই আঁচনিৰ বাবে যোগ্য। কিন্তু ভিভাগীয় তথ্য মতে, ইতিমধ্যে এটা ব্যক্তিগত কোম্পানীৰ সৈতে কাম কৰি থকা দেশৰ কিছুমান লোক আৰু এনে কৃষক, যাৰ নামত ইতিমধ্যে মাটি আছে, তেওঁলোকেও ই-শ্ৰমত পঞ্জীয়ন কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, এতিয়া বিভাগটোৱে ভুৱা লোকৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে, য'ত অযোগ্য হিতাধিকাৰীসকলৰ নাম বাতিল কৰা হ'ব।

ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ বাবে যোগ্যতা

  • ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ, প্ৰথমে আপুনি ভাৰতৰ নাগৰিক হ'ব লাগিব।

  • পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীৰ বয়স ১৮ বছৰৰ পৰা ৫৯ বছৰৰ ভিতৰত হ'ব লাগিব।

  • অসংগঠিত খণ্ডত কাম কৰা কেৱল শ্ৰমিকহে এই আঁচনিৰ বাবে যোগ্য।

  • আৰু ব্যক্তিজনৰ নামত কোনো ভূমি থাকিব নালাগে।

ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ লাভালাভ

শ্ৰমিকসকলে ই-লেবাৰ কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰাৰ কেইদিনমান পিছত কাৰ্ডখন সাজু কৰে। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে, সকলো শ্ৰমিক একেলগে এটা মঞ্চত সংযুক্ত হৈ থাকে, যাতে ভৱিষ্যতে, যদি চৰকাৰে কোনো পৰিকল্পনা কৰে, শ্ৰমিকসকলে কোনো বাধা অবিহনে প্ৰত্যক্ষ লাভালাভ লাভ কৰাৰ সুযোগ পাব। এই আঁচনিৰ অধীনত, শ্ৰমিকসকলৰ একাউণ্টলৈ 500 টকা স্থানান্তৰ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, এই শ্ৰমিকসকলক 2 লাখ টকাৰ দুৰ্ঘটনা বীমাৰ সুবিধাও দিয়া হয়।

লগতে পঢ়ক-প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনা: একাউণ্ট ধাৰকসকলক চৰকাৰে দিব ১০ হাজাৰ টকা!

English Summary: e-Sharm Card Latest Update

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.