1. Government Schemes

Budget 2022: বৃদ্ধি হ’ব নেকি PM Kisan আচঁনিৰ ধন, জানিবলৈ সম্পূৰ্ণ কাহিনী পঢ়ক

KJ Staff
KJ Staff
Budget 2022
Budget 2022

আগন্তুক বাজেট ২০২২ ( Budget 2022 ) কৰোনা মহামাৰী আৰু নিৰ্বাচনৰ মাজত উপস্থাপন কৰা হ'ব  । অনুমান কৰা হৈছে যে চৰকাৰৰ সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব অৰ্থনীতি (Economy) শক্তিশালী কৰাৰ ওপৰত হ'ব পাৰে  বিশেষকৈ গ্ৰাম্য আৰু কৃষি অৰ্থনীতি (Rural and Agro Economy) ৰ ক্ষেত্ৰত ।

ইয়াৰ অধীনত চৰকাৰে বাজেট 2022-ত কৃষক সকলৰ উন্নতিৰ বাবে কেইবাটাও ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে । প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ (PM Kisan) সন্মান নিধিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ খবৰও পোৱা গৈছে । কৃষি খণ্ডৰ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ  অধীনত পৰিমাণ ৬,০০০ টকাতকৈ অধিক বৃদ্ধি কৰিলে কেৱল কৃষক সকলক সকাহ দিয়াই নহয় গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিও শক্তিশালী হ'ব ৷

বিশেষজ্ঞ সকলে কয় যে PM Kisan ৰ উপৰিও  চৰকাৰে এই বাজেটত কৃষকসকলৰ বাবে আন কেইবাটাও সাহায্য ঘোষণা কৰিব পাৰে । অৱশ্যে এই ক্ষেত্ৰত আপোনাক কওঁ যে এতিয়ালৈকে চৰকাৰৰ পৰা কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি অহা নাই। এনে পৰিস্থিতিত কৃষি জাগৰণে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে ।

যদি উপাৰ্জন বৃদ্ধি হয়  মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত সকাহ পাব

আইআইএফএল চিকিউৰিটিজ (IIFL Securities)ৰ উপ-সভাপতি অনুজ গুপ্তাই কয় যে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ এই যুগত যদি চৰকাৰে ২০২২ চনৰ বাজেটত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অধীনত পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে তেন্তে ই আৰু বহুতো লাভালাভ দেখিব । ই কেৱল কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন (Farmers’ Income) বৃদ্ধিকৰাত সহায় নকৰে, বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ দিশত তেওঁলোকক সকাহ প্ৰদান কৰিব । তেওঁ কয় যে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিয়ে (Inflation) কৃষকসকলৰ বাবে বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে । মুদ্ৰাস্ফীতি বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে কৃষিত ব্যৱহৃত সাৰ, বীজ আৰু ডিজেলৰ মূল্য নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে । এনে পৰিস্থিতিত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ বৃদ্ধিয়ে কৃষকসকলক নিশ্চিতভাৱে সকাহ প্ৰদান কৰিব।

আগন্তুক বাজেট ২০২২ ( Budget 2022 ) কৰোনা মহামাৰী আৰু নিৰ্বাচনৰ মাজত উপস্থাপন কৰা হ'ব  । অনুমান কৰা হৈছে যে চৰকাৰৰ সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব অৰ্থনীতি (Economy) শক্তিশালী কৰাৰ ওপৰত হ'ব পাৰে  বিশেষকৈ গ্ৰাম্য আৰু কৃষি অৰ্থনীতি (Rural and Agro Economy) ৰ ক্ষেত্ৰত ।

ইয়াৰ অধীনত চৰকাৰে বাজেট 2022-ত কৃষক সকলৰ উন্নতিৰ বাবে কেইবাটাও ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে । প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ (PM Kisan) সন্মান নিধিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ খবৰও পোৱা গৈছে । কৃষি খণ্ডৰ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ  অধীনত পৰিমাণ ৬,০০০ টকাতকৈ অধিক বৃদ্ধি কৰিলে কেৱল কৃষক সকলক সকাহ দিয়াই নহয় গ্ৰাম্য অৰ্থনীতিও শক্তিশালী হ'ব ৷

বিশেষজ্ঞ সকলে কয় যে PM Kisan ৰ উপৰিও  চৰকাৰে এই বাজেটত কৃষকসকলৰ বাবে আন কেইবাটাও সাহায্য ঘোষণা কৰিব পাৰে । অৱশ্যে এই ক্ষেত্ৰত আপোনাক কওঁ যে এতিয়ালৈকে চৰকাৰৰ পৰা কোনো আনুষ্ঠানিক বিবৃতি অহা নাই। এনে পৰিস্থিতিত কৃষি জাগৰণে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে ।

যদি উপাৰ্জন বৃদ্ধি হয়  মুদ্ৰাস্ফীতিৰ ক্ষেত্ৰত সকাহ পাব

আইআইএফএল চিকিউৰিটিজ (IIFL Securities)ৰ উপ-সভাপতি অনুজ গুপ্তাই কয় যে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ এই যুগত যদি চৰকাৰে ২০২২ চনৰ বাজেটত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অধীনত পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে তেন্তে ই আৰু বহুতো লাভালাভ দেখিব । ই কেৱল কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন (Farmers’ Income) বৃদ্ধিকৰাত সহায় নকৰে, বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ দিশত তেওঁলোকক সকাহ প্ৰদান কৰিব । তেওঁ কয় যে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিয়ে (Inflation) কৃষকসকলৰ বাবে বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিছে । মুদ্ৰাস্ফীতি বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে কৃষিত ব্যৱহৃত সাৰ, বীজ আৰু ডিজেলৰ মূল্য নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে । এনে পৰিস্থিতিত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ বৃদ্ধিয়ে কৃষকসকলক নিশ্চিতভাৱে সকাহ প্ৰদান কৰিব।

PM Kisan Amount may increse
PM Kisan Amount may increse

বৰ্ধিত উৎপাদনে ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰিব

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে  কৃষকসকলে অধিক ধন পালে তেওঁলোকৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিবলৈ ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে । চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ খোৱা তেল (Edible Oil) সম্পৰ্কীয় এক আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে । প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ আচঁনিৰ বৰ্ধিত পৰিমাণে তৈলবীজ শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে । ই খোৱা তেলৰ আমদানি হ্ৰাস কৰিব । গুৰুত্বপূৰ্ণ ভাৱে  উৎপাদন বৃদ্ধিয়ে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিব যাৰ ফলত তেওঁলোকে আগৰ তুলনাত অধিক ব্যয় কৰিব । ই ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰিব, যি সামগ্ৰিকভাৱে অৰ্থনীতি শক্তিশালী কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ দাবী

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ অধীনত পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে অতীতত কেইবাটাও দাবী আছিল । আশা কৰা হৈছে এই বাজেটে পৰিমাণ বৃদ্ধিৰ ঘোষণা কৰিব পাৰে । এতিয়ালৈকে কৃষকৰ একাউণ্টলৈ বছৰি ৬০০০ টকা প্ৰেৰণ কৰা হয় যিটো ৩টা কিস্তিত পৰিশোধ কৰা হয় । এইটো খবৰ পোৱা গৈছে যে আগন্তুক বিত্তীয় বৰ্ষৰ পৰা পৰিমাণটো ৮,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে । ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে কৃষকসকলক তেতিয়া বছৰত ২,০০০ টকাৰ চাৰিটা কিস্তি দিব পাৰি।

১৩ কোটি কৃষক পৰিয়ালে ২০,৯০০ কোটি টকা লাভ কৰে

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০২২ চনৰ ১ জানুৱাৰীত কৃষকৰ একাউণ্টত প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণৰ দশম কিস্তি মুকলি কৰে । ১৩ কোটি কৃষক পৰিয়ালৰ বেংক একাউণ্টলৈ ২০,৯০০ কোটি টকা স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল । আঁচনিখনৰ অধীনত এতিয়ালৈকে কৃষক পৰিয়ালৰ বেংক একাউণ্টলৈ ১.৩৮ লাখ কোটি টকা স্থানান্তৰ কৰা হৈছে ।

লগতে পঢ়কঃ Jeevan Jyoti Bima Yojna: মাত্ৰ ৩৩০ টকাত লাভ কৰক ২ লাখ টকাৰ বীমা

English Summary: budget 2022: PM KIsan Amount may increse

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.