MFOI 2024 Road Show
  1. কৃষি সঁজুলি

বজাৰত উপলব্ধ ভাৰতৰ ৬ বিধ শীৰ্ষ ব্ৰাছ কাটাৰ, জানক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কোনবিধ ?

KJ Staff
KJ Staff
Best Brush cutters in India
Best Brush cutters in India

ব্ৰাছ কাটাৰ বা ব্ৰাছ চ' (Brush Cutter or Brush Saw) হৈছে এক কৃষিজাত সঁজুলি যি খেতিৰ উৎপাদনৰ মানদণ্ডত বাধা দিয়া অপতৃণ আৰু সৰু উদ্ভিদৰ দৰে অপ্ৰয়োজনীয়বোৰ আঁতৰ কৰে । ঘন জোপোহা পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে ব্ৰাছ কাটাৰবোৰ অতি সহায়ক । আজিকালি, এজন ক্ৰেতা হিচাপে, বজাৰত উপলব্ধ বিভিন্ন বিকল্পৰ দ্বাৰা অভিভূত হ'ব পাৰে । সেয়েহে, এই প্ৰবন্ধটোত, আমি আপোনাক 'ভাৰতৰ শ্ৰেষ্ঠ ব্ৰাছ কাটাৰ' বাছনি কৰাত সহায় কৰিম ।

ভাৰতৰ ৬ টা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্ৰাছ কাটাৰ  (6 Best Brush Cutter in India):  

যদি আপুনি এনে এজন ব্যক্তি যিয়ে তেওঁলোকৰ বাগিচা বা পথাৰৰ পৰা অপতৃণ আঁতৰোৱাটো ক্লান্তিকৰ বুলি ভাৱে আৰু ব্ৰাছ কাটাৰ এটা কিনিবলৈ চিন্তা কৰি আছে, তেনেহ'লে এই প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে! ভাৰতীয় বজাৰত উপলব্ধ কিছুমান শ্ৰেষ্ঠ ব্ৰাছ কাটাৰৰ তালিকা বিচাৰক:

STHIL-ৰ FS 230 ব্ৰাছ কাটাৰ:

এই তালিকাৰ নম্বৰ-১ হৈছে  STHIL-ৰ  FS 230। ইয়াৰ কম্প্যাক্ট ডিজাইন, সহজতা আৰু সুবিধাৰ বাবে ই বজাৰৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠবোৰৰ ভিতৰত এটা । এই ব্ৰাছ কাটাৰটো বিশেষভাৱে শক্তিশালী, জাৰ্মান প্ৰযুক্তিৰে নিৰ্মিত । ইয়াৰ কিছুমান আকৰ্ষণীয় বৈশিষ্ট্য তলত উল্লেখ কৰা হৈছে:

  • সহজে কাম কৰে, দক্ষতাৰে কাম কৰে

  • কম সময়ত অধিক কাম কৰে

  • নিম্ন তত্বাৱধান

  • সমগ্ৰ ভৰতত সেৱা কেন্দ্ৰ উপলব্দ্ধ

  • জাৰ্মান প্ৰযুক্তিৰ সৈতে বিশ্বাসী

ঘৰত ঘাঁহ নিক্ষেপ কৰা আৰু পৰিষ্কাৰ কৰা, অত্যাধিক পৰিমাণৰ এলেকা বোৰ পাতল কৰা বা তীব্ৰ ঢালত কঠিন তত্বাৱধানৰ কাম কৰা – তেওঁলোকৰ উচ্চ-প্ৰদৰ্শন ইঞ্জিন আৰু অত্যাধুনিক ব্যৱহাৰিক বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে, এই শক্তিশালী যন্ত্ৰবোৰে যিকোনো প্ৰত্যাহ্বান ল'ব পাৰে!

Honda UMK450T UTTNT ব্ৰাছ কাটাৰ: 

এইটো গধুৰ-কৰ্তব্য ক্ষেত্ৰৰ কামৰ বাবে ডিজাইন কৰা আটাইতকৈ শক্তিশালী ব্ৰাছ কাটাৰবোৰৰ ভিতৰত এটা । ই হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথম দুটা অশ্বশক্তিৰ চাৰি-ষ্ট্ৰোক ইঞ্জিন কাটাৰ, বোকা ভূখণ্ডৰ বাবে আদৰ্শ ।

এইটো আধুনিক প্ৰযুক্তিৰে তৈয়াৰ কৰা হয় যিয়ে এই গধুৰ কৰ্তব্য ব্ৰাছ কাটাৰত শব্দ আৰু কম্পন হ্ৰাস কৰে । হোণ্ডা ইউএমকে450টি ইউটিএনটি 360-ডিগ্ৰী ইনকলাইনিং ইঞ্জিন আৰু ডাবল-পেডেড বেল্ট হাৰ্নেছৰ সৈতে সজ্জিত । হোণ্ডা ইউএমকে450টি ইউটিএনটি ব্ৰাছ কাটাৰৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সুবিধাবোৰ তলত দিয়া হৈছে

  • বছৰত ১০০০ ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি

  • গধুৰ কৰ্তব্য ৰক্ষা কৰাৰ লগতে পশুখাদ্য সংগ্ৰহৰ বাবে উপযুক্ত

  • ২ এইচপি শ্ৰেণীত ভাৰতৰ প্ৰথম আৰু মাত্ৰ ৪ ষ্ট্ৰোক ব্ৰাছ কাটাৰ

  • ডাবল বেল্ট পেডেড হাৰ্নেছ

  • ৩৬০ ডিগ্ৰী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পৰা ইঞ্জিন

VST ব্ৰাছ কাটাৰ:

VST ব্ৰাছ কাটাৰবোৰ ধান চপোৱা, পুষ্পপালন, উদ্যানশস্য, বাগিচা, লন, আৰু ৰিজৰ্ট খণ্ডৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ । সামগ্ৰীটো অতি বহুমুখী আৰু বিশেষ সংলগ্নৰ সৈতে সুসঙ্গত যেনে – ২-পইণ্ট ব্লেড, ৩-পইণ্ট ব্লেড, পেডি গাৰ্ড, হো কাটাৰ, নাইলন কাটাৰ, ধাতুৰ ব্লেড কাটাৰ আৰু ইয়াক অপতৃণ, শস্য কটা, ঘাঁহ কটা, ট্ৰিমিং কাৰ্যৰ বাবে ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ভি.এছ.টি. টিলাৰ্ছ ট্ৰেক্টৰ্ছ লিমিটেডে শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ বিস্তৃত পৰিসৰৰ ব্ৰাছ কাটাৰৰ বাবে ১০০ শতাংশলৈকে লৈকে Finance ৰ এক অনন্য প্ৰস্তাৱ ঘোষণা কৰিছে । এই আঁচনিৰ অধীনত, গ্ৰাহকসকলে ভাৰতীয় ফাৰ্মৰ বাবে অনুকূলিত শেহতীয়া প্ৰযুক্তিৰে সজ্জিত এক সম্পূৰ্ণ নতুন ব্ৰাছ কাটাৰৰ গৰাকী হ'বলৈ মাত্ৰ ১/- টকা ডাউন পেমেণ্ট পৰিশোধ কৰিব লাগিব ।

Husqvarna 525 RSব্ৰাছ কাটাৰ:

এইটো কৃষি যন্ত্ৰৰ এটা শক্তিশালী আৰু নমনীয় । শক্তিশালী এক্স-টৰ্ক ইঞ্জিনে ইন্ধনৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰাৰ সময়ত সৰ্বাধিক শক্তি প্ৰদান কৰে ।

ইয়াত হেণ্ডেলবাৰ বোৰ হেলনীয়া কৰা হৈছে যি গ্ৰিপত সহায় কৰে, আৰু ইঞ্জিনবোৰ ঠাণ্ডা থাকিলেও সৰল আৰম্ভণি ত্বৰণ প্ৰদান কৰে । অটো ৰিটাৰ্ণ ষ্টপ চুইচ, এক ষ্টেণ্ড-অলোন ষ্টাৰ্টাৰ, আৰু এক কাৰ্যকৰী এয়াৰ ফিল্টাৰৰ দৰে সুবিধাৰ সৈতে, এই সঁজুলিটো কৃষকসকলৰ মাজত আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় । এই ব্ৰাছ কাটাৰৰ বিশেষ বৈশিষ্ট্যবোৰ তলত উল্লেখ কৰা হৈছে:

  • Intuitive নিয়ন্ত্ৰণ

  • এক্স-টৰ্কিঞ্জিন

  • অফছেট হেণ্ডেল বাৰ

  • সহজে Cold Starting

Green Leaf Bajaj ব্ৰাছ কাটাৰ:

  Green Leaf Bajaj ব্ৰাছ কাটাৰ হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ ব্যয়সাধ্য ব্ৰাছ কাটাৰ । ইয়াত চাৰি-ষ্ট্ৰোক ৩৫ চিচি ইঞ্জিন আছে । ইয়াত ৮০ টি আৰু ৩ টি ব্লেডৰ সৈতে অতিৰিক্ত পাৱাৰ টৰ্ক আছে । ই বাগিচা, লন ঘাঁহ কাটিবলৈ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ । এইটো ঘৰুৱা ব্যৱহাৰৰ বাবে আদৰ্শ আৰু সুলভ । সেউজীয়া পাত বাজাজ ব্ৰাছ কাটাৰৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বৈশিষ্ট্যবোৰ তলত তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে:

  • ৱাৰেণ্টি: ৬ মাহ

  • নিশ্চিত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাইলেজ

  • ঘাঁহ ট্ৰিমিংৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ, ফাৰ্ম ব্যৱহাৰৰ বাবে আদৰ্শ

  • ৪ ষ্ট্ৰোক; অতিৰিক্ত টৰ্ক; অতিৰিক্ত শক্তি

GT- Shakti 4 Stroke বেকপেক ক্ৰপ হাৰ্ভেষ্টাৰ, ব্ৰাছ কাটাৰ:

শক্তিৰ এই ব্ৰাছ কাটাৰত চাৰি-ষ্ট্ৰোক ইঞ্জিন আৰু ১১,০০ ৱাট শক্তি লগোৱা হৈছে । ইয়াৰ স্থানচ্যুতি হৈছে ৯০০০ আৰপিএম গতিৰ সৈতে ৩৭.৭চিচি । ইয়াক  কঢ়িয়াই নিয়া আৰু ব্যৱহাৰ কৰা সহজ । কাটাৰৰ হেণ্ডেলবোৰ পৃথক কৰিব পৰা আৰু কোমল গ্ৰিপ থাকে। 

নাইলন ট্ৰিমাৰ মুৰটোৱে সহজে চলাচল আৰু নিৰন্তৰ ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে । ই ডাঙৰ জোপোহাবোৰো কাটিব পাৰে। ই অনিয়মীয়া আৰু অবাঞ্ছিত অপতৃণ আৰু সৰু অঙ্কুৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।

যিকোনো দুৰ্ঘটনা ৰক্ষা কৰিবলৈ ডিজাইনটো শ্বকপ্ৰুফ । ইয়াত 40টি টিচিটি ব্লেড আছে আৰু ইয়াত এটা টুল কিট, পেডি গাৰ্ড, গগলচ, হেণ্ড গ্লোভচ আৰু নাইলন ট্ৰিমাৰ আছে।

বলৱান ব্ৰাছ কাটাৰ (Balwaan Brush Cutter):

বলৱানৰ ব্ৰাছ কাটাৰ হৈছে বজাৰৰ আটাইতকৈ অৰ্থনৈতিক (Economic) কাটাৰবোৰৰ ভিতৰত এটা । একে সময়তে ইয়াত 360 ডিগ্ৰী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পৰা ইঞ্জিন আছে । এই ক্ৰপ কাটাৰৰ ৰিকোইল লো-নয়েজ ষ্টাৰ্টাৰে মসৃণ ত্বৰণ নিশ্চিত কৰে  আৰু পিছফালৰ ফিটাবোৰে ইয়াক কঢ়িয়াই নিয়াটো অতি সহজ কৰি তোলে । এটা 4 ষ্ট্ৰোক ওএইচচি পেট্ৰ'ল ইঞ্জিনে এই জনপ্ৰিয় সঁজুলিটোক শক্তি প্ৰদান কৰে । ইয়াত তেলৰ কুঁৱলী লুব্ৰিকেচন প্ৰণালীৰ সৈতে  ০.৬৩ লিটাৰ গেছ'লিন টেংক আছে।

বলৱান ক্ৰপ কাটাৰ ভাৰতত নিৰ্মিত উচ্চ মানদণ্ডৰ সামগ্ৰী,  ই আনকি আটাইতকৈ কঠোৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক নিয়মাৱলীও পাছ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

আশা কৰোঁ এই প্ৰবন্ধটোৱে আপোনাক আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে খাপ খোৱা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্ৰাছ কাটাৰ বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰিব!

লগতে পঢ়কঃ Good News for farmers: মাত্ৰ ১ টকা ডাউন পেমেণ্টত কৃষকে লাভ কৰিব ভিএচটি ব্ৰাছ কাটাৰ

English Summary: Top Brush Cutters in India

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.