MFOI 2024 Road Show
  1. কৃষি সঁজুলি

শস্য চপাবলৈ কৃষকসকলৰ বাবে সস্তীয়া কাৰ্যকৰী কৃষি যন্ত্ৰ, কম বিনিয়োগত অধিক লাভালাভ

KJ Staff
KJ Staff
effective agricultural machinery for farmers to harvest crops
effective agricultural machinery for farmers to harvest crops

 উৎপাদিত শস্যসমূহ বিক্ৰী কৰি কৃষকে যিদৰে সুখ অনুভৱ কৰে ঠিক তেনেদৰে আকৌ শস্য চপোৱাৰ চিন্তাও কৃষকসকলৰ ওপৰত সদায় থাকে । এতিয়া আপুনি নিশ্চয় ভাবি আছে কিহৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিব লাগে, মই আপোনাক কওঁ যে কৃষকসকলেও বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিত ভুগি আছে । শস্য চপোৱাৰ বাবে, কৃষকসকলক কৃষি-যন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন ।

বছৰটোৰ দ্বিতীয় মাহটো শেষ হৈছে । যদি আমি কৃষকসকলৰ কথা কওঁ, এতিয়া শস্য চপোৱাৰ সময় আহি আছে । হয়, মাৰ্চৰ শেষত বা এপ্ৰিলৰ আৰম্ভণিতে, বিশেষকৈ ঘেঁহুৰ শস্য চপোৱাৰ বাবে সাজু । এফালে, কৃষকসকলে শস্য বিক্ৰী কৰি সুখী হয়, শস্য চপোৱাৰ চিন্তাও আছে ।

শস্য চপোৱাৰ বাবে, কৃষকসকলক কৃষি-যন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন । এনে পৰিস্থিতিত, ইয়াৰ ব্যয়ে প্ৰায়ে কৃষকসকলৰ বাবে এক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে, সেয়েহে আমি এই সমস্যাটোৰ সমাধান লৈ আপোনাৰ ওচৰলৈ আহিছোঁ । হয়, এতিয়া সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলে শস্য চপোৱাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিব নালাগে । মই আপোনাক কওঁ যে বজাৰত বহুতো যন্ত্ৰ ভাড়াত উপলব্ধ । যাৰ সহায়ত আপুনি সহজে আপোনাৰ শস্য চপোৱা তৎপৰ হ'ব পাৰে ।

ঘেঁহু চপোৱাৰ বাবে উপযুক্ত কৃষি যন্ত্ৰ

আজি এই খণ্ডটোত আমি কোনটো কৃষি যন্ত্ৰ ঘেঁহু চপোৱাৰ বাবে আটাইতকৈ উপযুক্ত সেই বিষয়ে কথা পাতিম । ঘেঁহু চপোৱাৰ বাবে ৰিপাৰ ফাৰ্ম যন্ত্ৰটো এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হৈছে । ৰিপাৰ অতি পাতল । যদি আমি ইয়াৰ ওজনৰ বিষয়ে কওঁ, ইয়াৰ মুঠ ওজন ৮-১০  কিলোগ্ৰামলৈকে হয় । কিছুমান পৰিসংখ্যা অনুসৰি, ৰিপাৰ যন্ত্ৰটো ঘেঁহু চপোৱাত হাচিয়াতকৈ চাৰিগুণ বেছি লাভজনক আৰু লগতে কম মজুৰি লয় । তেলৰ ব্যৱহাৰো অতি কম। প্ৰতি ঘণ্টাত মাত্ৰ ১ লিটাৰ তেল খোৱা হয় ।

এই শস্য চপোৱা যন্ত্ৰটোক হাৰ্ভেষ্টাৰ বুলিও কোৱা হয় । এই যন্ত্ৰটোৱে ঘেঁহু, ধান, ধনিয়া আৰু জোৱাৰ আদি চপোৱাত ভালদৰে কাম কৰে । ফলস্বৰূপে, কৃষকসকলৰ ব্যয়ও কম আৰু ভাল লাভ হ’ব । যদি আপুনি এই ফাৰ্ম মেচিনৰ ব্লেড সলনি কৰে, আপুনি সহজে মাকৈও কাটিব পাৰে । বজাৰত বহু প্ৰকাৰৰ যন্ত্ৰ আছে, যাৰ মূল্য কৃষকসকলৰ বাবে উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয় । এনে সঁজুলিবোৰ অনলাইনত উপলব্ধ আৰু দাম ১৫ ৰ পৰা ৪০ হাজাৰলৈকে হ'ব পাৰে ।  বিনিয়োগ কৰিবলৈ  কৃষকসকলৰ ওচৰত ইমান টকা নাথাকিলে যন্ত্ৰ ভাড়াত ল'ব পাৰে ।

এই যন্ত্ৰবোৰৰ এটা মুখ্য বৈশিষ্ট্য হ'ল সৰু বা ডাঙৰ কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ শস্য চপোৱা আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ ভাড়া পৰিশোধ কৰিব পাৰে । ইয়াৰে বেছিভাগ যন্ত্ৰত তেলৰ ব্যৱহাৰ অতি কম ।

সৰু কিন্তু কাৰ্যকৰী কৃষি যন্ত্ৰ

চানা হওঁক বা চয়াবীন হওঁক, ডাঙৰ শস্য চপোৱাৰ পৰা সৰু শস্য চপোৱালৈকে, কৃষকসকলৰ সমস্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয় । ইয়াক সহজ কৰিবলৈ, বজাৰত বহুতো শস্য চপোৱা যন্ত্ৰ আছে, যাক কৃষকসকলে চেষ্টা কৰিব পাৰে । ৰিপাৰ যন্ত্ৰটো এই শস্যবোৰ কাটিবলৈ এটা সৰু যন্ত্ৰ হিচাপে বজাৰলৈ আহিছে ।

ইয়াৰ ফলত ঘেঁহুৰ লগতে বেৰচিম, গ্ৰাম বা চয়াবীন সহজে চপোৱা যায় । ১ ফুট পৰ্যন্ত উদ্ভিদবোৰো সৰু শস্য চপোৱাৰ পৰা সহজে কটা হয় । ই 50চিচি 4-ষ্ট্ৰোক ইঞ্জিনৰ দ্বাৰা চালিত । কৃষক ভাতৃসকলে সহজে এই যন্ত্ৰটো ভাড়াত ল'ব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ ২০২৪ চনৰ ভিতৰত খেতিপথাৰত ডিজেলৰ ব্যৱহাৰ শূন্য হ'ব!

English Summary: effective agricultural machinery for farmers to harvest crops

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.