MFOI 2024 Road Show
  1. কৃষি সঁজুলি

খৰিফ শস্য: ভাৰতীয় অৰ্থনীতিত এক মুখ্য অৱদানকাৰী

KJ Staff
KJ Staff
Using the right farm implements makes a huge difference in the crop yield
Using the right farm implements makes a huge difference in the crop yield

আমি সকলোৱে জানো যে কৃষি হৈছে মূল সংস্কৃতি যি ভাৰতৰ অৰ্থনীতিত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই হৈছে ভাৰতীয় জনসংখ্যাৰ আধাতকৈও অধিক লোকৰ বাবে মুখ্য কাৰ্যকলাপ আৰু ইয়াত শস্য খেতি, পশুপালন, কৃষিবন আৰু বহুতো অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ভাৰতক বিভিন্ন শস্যৰ শীৰ্ষস্হানৰ উৎপাদক  হিচাপে গণ্য কৰা হয়, আৰু ভাৰতত শস্যক তিনিটা ঋতুত শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হয়: ৰবি, খৰিফ আৰু জাইদ। এই তিনিটাৰ ভিতৰত, খৰিফ শস্য, যাক বাৰিষা শস্য বুলিও কোৱা হয়, সেমেকা আৰু গৰম জলবায়ুত খেতি কৰা শস্য। বাৰিষাকালত ভাৰতত খেতি কৰা খৰিফ শস্যৰ ভিতৰত চাউল, মাকৈ, কপাহ আৰু মটৰ ইত্যাদি।

খৰিফ ঋতুত খেতি কৰা মুখ্য শস্য

ধান

সমগ্ৰ বিশ্বত, বিশেষকৈ উন্নয়নশীল দেশবোৰত লাখ লাখ লোকৰ জীয়াই থকাৰ বাবে চাউল অত্যাৱশ্যকীয়। ভাৰতত, ই হৈছে জনসংখ্যাৰ বৃহৎ অংশৰ দ্বাৰা খোৱা প্ৰাথমিক খাদ্যশস্য। সেয়েহে, ৰাষ্ট্ৰৰ খাদ্য সুৰক্ষাৰ বাবে ভাল উৎপাদন হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে। ধানৰ বাবে ভূমি প্ৰস্তুতকৰাটো ধানৰ পথাৰ ৰোপণৰ বাবে সাজু হোৱাৰ নিশ্চয়তা দিয়াৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ। এক ভালদৰে প্ৰস্তুত কৰা ভূমিয়ে অপতৃণবোৰ দূৰত ৰাখে, উদ্ভিদৰ পুষ্টি পুনৰব্যৱহাৰ কৰে আৰু সংৰোপণৰ বাবে এক কোমল মাটিৰ ভৰ প্ৰদান কৰে আৰু লগতে পোনপটীয়া বীজ ৰোপণৰ বাবে এক ভাল মাটিৰ পৃষ্ঠ প্ৰদান কৰে। 

STIHL’s Power Weeders
STIHL’s Power Weeders

STHIL ফাৰ্ম সঁজুলিবোৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই দক্ষতাৰ বাবে মূল্যৱান বুলি প্ৰমাণিত হৈছে, অৰ্থাৎ ভূমি প্ৰস্তুত কৰা। আকৰ্ষণীয় খনন প্ৰদৰ্শন আৰু উচ্চ মানদণ্ডৰ বৈশিষ্ট্যৰ লগতে এৰ্গোনোমিক ডিজাইনৰ সৈতে STHIL-ৰ পাৱাৰ ৱিডাৰবোৰে নাৰ্চাৰী উত্থাপন ৰ বাবে আৰু লগতে মূল ভূখণ্ডৰ প্ৰস্তুতিৰ বাবে মাটি প্ৰস্তুত কৰাৰ সময়ত ধান খেতিয়কসকলৰ বাবে যথেষ্ট দক্ষতা  থকাটো সম্ভৱ কৰি তোলে।

কপাহ

কপাহ হৈছে এক ক্ৰান্তীয় আৰু উপ-ক্ৰান্তীয় খৰিফ শস্য। কপাহ হৈছে এক উদ্ভিদ যাক ইয়াৰ আঁহৰ বাবে খেতি কৰা হয়।  ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ কপাহ উৎপাদক আৰু ই "হোৱাইট গোল্ড" হিচাপে প্ৰসিদ্ধ। এই "বগা সোণ"ৰ খেতি সাধাৰণতে ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ ব্যৱহাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, আৰু নিষ্কাশন পানীত পুষ্টি, লৱণ আৰু কীটনাশক থাকে। এয়া STHIL-ৰ বেকপেক মিষ্টব্ল'ৱাৰ আৰু স্প্ৰেয়াৰৰ (এছ.আৰ./এছ.জি.) সৈতে দক্ষতাৰে কৰিব পাৰি।

STIHL’s backpack mistblowers and Sprayers
STIHL’s backpack mistblowers and Sprayers

নমনীয় আৰু শক্তিশালী সঁজুলিটো  কঠিন পৰিৱেশত ব্যৱহাৰৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। মিষ্ট ব্ল'ৱাৰটো চম্ভালিবলৈ আৰামদায়ক কিয়নো শৰীৰৰ সৈতে খাপ খোৱাকৈ ছাঁচ তৈয়াৰ কৰা পিছফালৰ কুশ্বনৰ বাবে।   বায়ু প্ৰবাহৰ উচ্চ প্ৰস্থান গতি আৰু কুঁৱলীৰ টোপালৰ আকাৰে ইয়াক বৃহৎ পৰিসৰৰ বিচ্ছুৰণ হোৱাটো সম্ভৱ কৰি তোলে।

মাহজাতীয় শস্য

বাৰিষা ঋতুত সেউজীয়া দাইল আৰু ক'লা গ্ৰামৰ দৰে শস্য হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ আগশাৰীৰ শস্য।  মাটি প্ৰস্তুত কৰা হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ যি উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে আৰু শেষত শস্যৰ মানদণ্ড প্ৰতিফলিত কৰে।

মাটি ঘূৰাই, অপতৃণ আঁতৰ কৰি, সংকোচন কৰি, আৰু বৃক্ষৰোপণ শাৰী গঠন কৰি মাটি প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰা পাৱাৰ টিলাৰ ব্যৱহাৰ কৰি এই মানদণ্ড আৰু উৎপাদন বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

STIHL's Powerful Tiller for heavy soil
STIHL's Powerful Tiller for heavy soil

STHIL-ৰ 7 এইচ.পি. পাৱাৰ টিলাৰ/উইডাৰ হৈছে এক মাল্টি-পাৱাৰ টিলাৰ যাক স্প্ৰেয়াৰ, হাল, ৰিজাৰ, পুডলিং চকা আদিৰ সৈতে সংযোজিত কৰিব পাৰি। ইয়াক সৰু আৰু প্ৰান্তীয় খেতিপথাৰৰ দ্বাৰাও নিয়োগ কৰিব পাৰি।

আনকি আটাইতকৈ বেছি ৰেগাৰ আৰু হাৰ্ড গ্ৰাউণ্ডৱৰ্কই ইচি বি-ৰ দ্বাৰা এই সঁজুলিটো তৈয়াৰ কৰা হয়। এই সঁজুলিটো চাৰিটা শাৰী চাৰিটা খেতি কৰি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

যদি আপুনি STHIL কৃষি সঁজুলিৰ সুবিধা ল'ব বিচাৰে আৰু আপোনাৰ জীৱন সহজ কৰিব বিচাৰে, অফিচিয়েল ৱেবছাইটত লগ ইন কৰক। এই কৃষি যন্ত্ৰবোৰৰ বিষয়ে অধিক তথ্যৰ বাবে যোগাযোগৰ বিৱৰণ-

অফিচিয়েল মেইল আইডি- info@stihl.in

যোগাযোগ নম্বৰ: 9028411222

লগতে পঢ়ক-বজাৰত উপলব্ধ ভাৰতৰ ৬ বিধ শীৰ্ষ ব্ৰাছ কাটাৰ, জানক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কোনবিধ?

English Summary: Kharif Crop: Prominent Contributor to Indian Economy

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.