Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

ভাৰতীয় বায়ু সেনাত চাকৰি, AFCAT 2021: ৩৩৪ টা খালী পদ (Indian Air Force AFCAT (02/2021) Recruitment 2021 – 334 Posts)

Sunday, 30 May 2021 12:15 PM
Indian Air force recruitment 2021

Indian Air force recruitment 2021

    ভাৰতীয় বায়ু সেনাই ২০২‍২ চনৰ জুলাই মাহত আৰম্ভ হোৱা পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে ফ্লাইং শাখা আৰু গ্ৰাউণ্ড ডিউটি (কাৰিকৰী আৰু অ-কাৰিকৰী) শাখা আৰু এনচিচিৰ বিশেষ প্ৰৱেশৰ বাবে AFCAT (০২/২০২১)ত ৩৩৪ টা খালী পদৰ বাবে আবেদন বিচাৰিছে। আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে ইয়াত অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে।

ভাৰতীয় বায়ু সেনা নিযুক্তি 2021 সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ:

পদসমূহৰ নাম:

1. AFCAT প্ৰৱেশ

● ফ্লাইং শাখা: 96 টা পদ

● গ্ৰাউণ্ড ডিউটি (কাৰিকৰী) শাখা: 137 টা পদ

● গ্ৰাউণ্ড ডিউটি (অ-কাৰিকৰী): 73 টা পদ

2. এনচিচি বিশেষ প্ৰৱেশ

● ফ্লাইং শাখা: PCৰ বাবে CDSE খালী পদৰ ভিতৰত 10% আসন আৰু SSC-ৰ বাবে AFCAT খালী পদৰ ভিতৰত 10% আসন

3. বতৰ বিজ্ঞানৰ প্ৰৱেশ

● বতৰ বিজ্ঞান শাখা: 28 টা পদ

আৰু পঢ়ক- আপোনাৰ খালী হৈ পৰি থকা মাটীত ATM মেচিন বহাই মাহে লাখ টকা উপার্জন কৰক

ভাৰতীয় বায়ু সেনা নিযুক্তিৰ যোগ্যতাৰ চৰ্ত:

বয়সৰ সীমা:

(ক) উৰণ শাখা: 01 জুলাই 2022 তাৰিখত 20 ৰ পৰা 24 বছৰ অৰ্থাৎ 02 জুলাই 1998 ৰ পৰা 01 জুলাই 2002-ৰ ভিতৰত জন্ম হব লাগিব। অবশ্যে DGCA (ভাৰত)ৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা বৈধ আৰু বৰ্তমানৰ বাণিজ্যিক পাইলট অনুজ্ঞাপত্ৰ ধাৰণ কৰা প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে উৰ্ধতম বয়সৰ সীমা 26 বছৰলৈকে শিথিল কৰিছে অৰ্থাৎ 02 জুলাই 1996 ৰ পৰা 01 জুলাই 2002-ৰ ভিতৰত জন্ম হোৱা হব লাগিব।

(খ) গ্ৰাউণ্ড ডিউটি (কাৰিকৰী/ অ-কাৰিকৰী) শাখা: 01 জুলাই 2022 তাৰিখলৈকে 20 ৰ পৰা 26 বছৰ অৰ্থাৎ 02 জুলাই 1996 ৰ পৰা 01 জুলাই 2002-ৰ ভিতৰত জন্ম হব লাগিব।

শিক্ষাগত অৰ্হতা:

I) ফ্লাইং শাখা:

প্ৰাৰ্থীসকলে গণিত আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানত নিম্নতম 60% নম্বৰৰ সৈতে 10+2 স্তৰত বাধ্যতামূলকভাৱে উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব আৰু

(ক) নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য নম্বৰৰ সৈতে স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা যিকোনো শাখাত নিম্নতম তিনি বছৰৰ ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰমৰ সৈতে স্নাতক।

নাইবা

(খ) নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য এখন স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা B E/ B. Tech ডিগ্ৰী (চাৰি বছৰৰ পাঠ্যক্ৰম)।

নাইবা

(গ) যিসকল প্ৰাৰ্থীয়ে নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য নম্বৰৰ সৈতে স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ইনষ্টিটিউচন অফ ইঞ্জিনিয়াৰ (ইণ্ডিয়া) বা এৰোনটিকেল চ'চাইটি অফ ইণ্ডিয়াৰ সহযোগী সদস্যপদৰ ধাৰা Aআৰু B পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছে।

ii) গ্রাউণ্ড ডিউটি:

এৰোনটিকেল ইঞ্জিনিয়াৰ (ইলেক্ট্ৰনিক্স) পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু গণিতত নিম্নতম 60% নম্বৰ থকা প্ৰাৰ্থীসকলে 10+2 পৰ্যায়ত আৰু স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা অভিযান্ত্ৰিক/প্ৰযুক্তিত নিম্নতম চাৰি বছৰৰ ডিগ্ৰী স্নাতক/একত্ৰিত স্নাতকোত্তৰ অৰ্হতা নাইবা অভিযন্তা প্ৰতিষ্ঠানৰ সহযোগী সদস্যপদৰ শাখা A আৰু B পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছে।

ভাৰতীয় এৰোনটিকেল চ'চাইটিৰ যিকোনো শাখাত নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য প্ৰকৃত অধ্যয়নৰ দ্বাৰা ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু দূৰসংযোগ অভিযন্তা প্ৰতিষ্ঠানৰ স্নাতক৷

 iii) গ্ৰাউণ্ড ডিউটি (অ-কাৰিকৰী) শাখাসমূহ:

a) প্ৰশাসন আৰু লজিষ্টিক: UGC স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা যিকোনো শাখাত স্নাতক ডিগ্ৰী (নিম্নতম তিনি বছৰৰ ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰম) লগতে নিম্নতম 60% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিব।

 b) একাউণ্ট: নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা B.Com ডিগ্ৰী (নিম্নতম তিনি বছৰৰ ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰম)।

 c) শিক্ষা: ইংৰাজী/ পদাৰ্থ বিজ্ঞান/ গণিত/ গণিত/ ৰসায়ন বিজ্ঞান/ পৰিসংখ্যা/ আন্তৰ্জাতিক সম্পৰ্ক/ আন্তৰ্জাতিক অধ্যয়ন/ প্ৰতিৰক্ষা অধ্যয়ন/ মনোবিজ্ঞান/ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান/ আইটি/ গণ যোগাযোগ/ সাংবাদিকতা/ ৰাজহুৱা সম্পৰ্কত MBA/MCA বা MA/ Msc ডিগ্ৰী স্নাতকোত্তৰ (নিম্নতম দুবছৰীয়া কাৰ্যসূচী) আৰু স্নাতকোত্তৰত 60% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিব।

আৰু পঢ়ক- মুগা পালনেৰে স্বাৱলম্বী হোৱাৰ সপোন বৰছলাৰ এশ পৰিয়ালৰ

iv) NCC বিশেষ প্ৰৱেশ (ফ্লাইং শাখা):

এনচিচি এয়াৰ উইং ছিনিয়ৰ ডিভিজন 'চি' প্ৰমাণপত্ৰ ০১ জানুৱাৰী ১৭ তাৰিখে বা তাৰ পিছত অধিগ্ৰহণ কৰাটো বাধ্যতামূলক। প্ৰাৰ্থীসকলে গণিত আৰু পদাৰ্থ বিজ্ঞানত নিম্নতম 60% নম্বৰৰ সৈতে 10+2 নম্বৰত বাধ্যতামূলকভাৱে উত্তীৰ্ণ হ'ব লাগিব। নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য নম্বৰৰ সৈতে স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা যিকোনো শাখাত নিম্নতম তিনি বছৰৰ ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰম থকা স্নাতক। বা নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা বিই/বি টেক ডিগ্ৰী (চাৰি বছৰৰ পাঠ্যক্ৰম) ৷

নাইবা

যিসকল প্ৰাৰ্থীয়ে নিম্নতম 60% নম্বৰ বা সমতুল্য নম্বৰৰ সৈতে স্বীকৃত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ইনষ্টিটিউচন অফ ইঞ্জিনিয়াৰ (ইণ্ডিয়া) বা এৰোনটিকেল চ'চাইটি অফ ইণ্ডিয়াৰ সহযোগী সদস্যপদৰ শাখা এ আৰু বি পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছে।

v) বতৰ বিভাগ -

যিকোনো বিজ্ঞান শাখা/ গণিত/ পৰিসংখ্যা/ভূগোল/কম্পিউটাৰ এপ্লিকেচন/পৰিৱেশ বিজ্ঞান/প্ৰয়োগ পদাৰ্থ বিজ্ঞান/ সামুদ্ৰিক বিজ্ঞান/বতৰ বিজ্ঞান/কৃষি বতৰ বিজ্ঞান/পৰিস্থিতি বিজ্ঞান / পৰিৱেশ/ভূ-পদাৰ্থ বিজ্ঞান/পৰিৱেশ জীৱবিজ্ঞানত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰীত সকলো কাকত একেলগে ৰাখি সৰ্বনিম্ন 50% নম্বৰ থকা হব লাগিব।

এ.এফ.চি.এ.টি.-ৰ আবেদন মাচুল (02/2021):

   AFCAT প্ৰৱেশৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰা প্ৰাৰ্থীসকলে পৰীক্ষা মাচুল হিচাপে 250/- টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। অৱশ্যে, NCC বিশেষ প্ৰৱেশৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰা প্ৰাৰ্থীসকলে পৰিশোধ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ খালী পদৰ বাবে 2021 কেনেদৰে আবেদন কৰিব:

আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে ইয়াত অনলাইন ভিজিটিং কৰি আবেদন কৰিব পাৰে -

https://careerindianairforce.cdac.in

নাইবা

https://afcat.cdac.in

গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখসমূহ:

অনলাইন আবেদন কৰাৰ আৰম্ভণি তাৰিখ: 01/06/2021

● অনলাইন আবেদন কৰাৰ সমাপ্তি তাৰিখ: 30/06/2021

Advertisement Details: Click here

Online Application: Click Here

আৰু পঢ়ক- আপুনি যদি কম টকাৰে ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে, তেন্তে এইটো কৰক ৷ প্ৰতিদিনে কমেও 4000 টকা উপাৰ্জন পাব
Airforce recruitment Jobs Govt jobs Vacancies air force Army rally

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.