MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

এই পৰ্যন্ত ওলোৱা নাই লাম্পিৰ কোনো ভেকচিন! গো-পালকসকলে গ্ৰহণ কৰক এইসমূহ প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Preventive Measures for Lumpy Disease
Preventive Measures for Lumpy Disease

লাম্পি (Lumpy) ৰোগ হৈছে এক ভাইৰেল ৰোগ যি গৰুক প্ৰভাৱিত কৰে। 'কেপ্ৰিপ'ক্স' নামৰ এবিধ ভাইৰাছ এই ৰোগৰ কাৰক। মহ আৰু দাহৰ দৰে পোক-পতংগ কামোৰাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয় এইবিধ ৰোগ। সাম্প্ৰতিক সময়ত ৰাজ্যৰ বিভিন্ন ঠাইৰ গো-ধনৰ মাজত লাম্পি নামৰ এবিধ চৰ্মৰোগ (Lumpy Skin Disease) ৰ প্ৰাদূৰ্ভাৱ হৈছে। বিশেষকৈ নগাঁও জিলাৰ বিভিন্ন অঞ্চলত ধাৰাবাহিক বাবে বৃদ্ধি পাইছে পশুধনৰ এইবিধ মাৰাত্মক ৰোগ। নগাঁওৰ ৰহা, বৰদোৱা, ননৈ, কামপুৰ, কঠীয়াতলি, ৰূপহী, চামগুৰি জুৰীয়াৰ বেছিভাগ অঞ্চলতে বহু গৰু আক্ৰান্ত হৈছে এই ৰোগত।

লাম্পি এতিয়া পশু পালকসকলৰ বাবে এক অতিকৈ চিন্তাৰ বিষয় হৈ পৰিছে।  প্ৰথমতে গৰুৰ গোটেই গাত ফোহা সদৃশ টেমুনাৰ সৃষ্টি হয় আৰু পিছত এই টেমুনাবোৰ ফাটি ঘা লাগি যায়। যাৰ ফলত অত্যন্ত দুৰ্বল হৈ পৰে গৰুবোৰ। শেষত গো ধনৰ মৃত্যু পৰ্যন্ত হোৱা দেখিবলৈ পোৱা যায়। এতিয়া লৈ এই বেমাৰৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট ভেকচিন ওলোৱা নাই। ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ আৰু ভেটিনেৰি বিভাগৰ তৎপৰতাত দুই এটা গৰু ভাল হৈছে। অৱশ্যে এই সংখ্যা নগণ্য। এই ক্ষেত্ৰত লাম্পি ৰোগ বিয়পা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ কিছুমান প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে-

  1. টিকাকৰণ: লাম্পি ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী উপায় হৈছে টিকাকৰণ। টিকাকৰণৰ বাবে অনুমোদিত বয়স প্ৰাপ্ত কৰাৰ লগে লগে পামৰ সকলো গৰুক টিকাকৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাৰ ভিতৰত আছে পোৱালী।

  2. পতংগ নিয়ন্ত্ৰণ: পতংগ, যেনে মহ আৰু দাহ হৈছে লাম্পি ভাইৰাছৰ প্ৰাথমিক বাহক। ৰোগটো বিয়পা প্ৰতিহত কৰিবলৈ পতংগৰ সংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। কীটনাশক ব্যৱহাৰ কৰি, মহৰ প্ৰজনন হোৱা যিকোনো পানী পৰিষ্কাৰ কৰি  আৰু শস্য ভঁৰাল আৰু চাৰিওফালৰ এলেকাবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰি কৰিব পাৰি।

  3. আচুতীয়াকৰণ: যদি ফাৰ্মত লাম্পি প্ৰাদুৰ্ভাৱ হয়, আন জন্তুলৈ ভাইৰাছ বিয়পা প্ৰতিহত কৰিবলৈ সংক্ৰমিত জন্তুবোৰক কোৱেৰেণ্টেইন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। সংক্ৰমিত জন্তুবোৰ পুনৰুদ্ধাৰ নোহোৱালৈকে আৰু সংক্ৰামক নোহোৱালৈকে আচুতীয়াকৰণ অব্যাহত ৰাখিব লাগে।

  1. জৈৱ সুৰক্ষা ব্যৱস্থা: ভাল জৈৱ সুৰক্ষা ব্যৱস্থাই লাম্পি ৰোগ বিয়পা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে জন্তুবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা লোকৰ সংখ্যা সীমিত কৰা, সঁজুলি বীজাণুমুক্ত কৰা আৰু লাম্পি উপযুক্ত জৈৱ সুৰক্ষা প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰা টো নিশ্চিত কৰা।

  2. নিয়মীয়া স্বাস্থ্য পৰীক্ষা: নিয়মীয়া স্বাস্থ্য পৰীক্ষাই আৰম্ভণিতে লাম্পি যিকোনো লক্ষণ চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যি ৰোগটো বিয়পা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ৰোগৰ লক্ষণ দেখুওৱা যিকোনো প্ৰাণীক পৃথক কৰিব লাগে আৰু লগে লগে চিকিৎসা কৰিব লাগে।

এই প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থাবোৰ কাৰ্যকৰী কৰি পশুপালকসকলে লাম্পি ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ গৰুৰ স্বাস্থ্য নিশ্চিত কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক-

নগাঁৱত লাম্পিৰ ভয়াৱহ ৰূপ, মৃত্যুমুখত পৰিছে অধিকাংশ আক্ৰান্ত গৰুৱেই

English Summary: Preventive Measures for Lumpy Disease

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.