MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

কুকুৰা ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰাৰ বাবে নিয়ম আৰু নিৰ্দেশনা-

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Poultry Farming
Poultry Farming

আপোনাৰ নিজা কুকুৰা ফাৰ্ম স্থাপন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে নেকি? এই প্ৰবন্ধটোত আমি আপোনাক কুকুৰা ফাৰ্ম ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ মৌলিক ধাৰণা, নিৰ্দেশনা আৰু পৰামৰ্শবোৰত আপোনাক সহায় কৰিম। কোনো সন্দেহ নাই যে কুকুৰা পালন সঠিকভাৱে কৰিলে লাভজনক ব্যৱসায়। লগতে বহুতো বেংক আৰু বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান আছে যিয়ে কুকুৰা পালনৰ বাবে ঋণ প্ৰদান কৰে।

বহল পৰিপ্ৰেক্ষিতত, কুকুৰা পালনৰ অৰ্থ হৈছে মাংস, কণী উৎপাদনৰ উদ্দেশ্যে বাণিজ্যিকভাৱে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ঘৰুৱা চৰাই ডাঙৰ কৰা।

কুকুৰা ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰাৰ বাবে নিয়ম আৰু নিৰ্দেশনা

আপুনি আপোনাৰ কুকুৰা ৰব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ আগতে তলত দিয়া নিয়মবোৰ সাৱধানে পঢ়ক;

কুকুৰা পালন খণ্ড বাছনি কৰক

বহল পৰিভাষাত দুটা প্ৰকাৰৰ কুকুৰা পালন আছে- ব্ৰইলাৰ আৰু লেয়াৰ। ব্ৰইলাৰ হৈছে মুৰ্গীৰ মাংসৰ বাবে ডাঙৰ কৰা হয় আনহাতে লেয়াৰ কণীৰ বাবে ডাঙৰ কৰা মুৰ্গী।

যদি আপুনি একাধিক খণ্ডত ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে তেনেহ'লে আপুনি ইয়াৰ পৰা বাছনি কৰিব পাৰে-

  • মাংস উৎপাদন

  • কণী উৎপাদন

  • কুকুৰা খাদ্য উৎপাদন

  • চিকেন ব্ৰিডিং (হেচাৰী)

  • কণী আৰু মাংস প্ৰক্ৰিয়াকৰণ

চৰাইৰ প্ৰকাৰ বাছনি কৰক

আপুনি আৰম্ভণিতে দুই-তিনিটা চৰাই বাছনি কৰি সৰু কুকুৰা ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু পিছত ব্যৱসায়ৰ বিকাশৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি অধিক চৰাই অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

বেছিভাগ, কুকুৰা খেতিয়কে ঘৰুৱা কুকুৰা বা কুকুৰাৰ দৰে চৰাইবোৰক ব্ৰইলাৰ আৰু হাঁহ, হাঁহ, কোৱেল, ময়ূৰ, কপৌ, টাৰ্কীক স্তৰ হিচাপে ডাঙৰ কৰে।

আপোনাৰ ফাৰ্মলো বনাওক

আপোনাৰ ব্যৱসায়ৰ বাবে এক অনন্য কুকুৰা ফৰ্মূলা সৃষ্টি কৰক। বিপণন কৰোঁতে, আপোনাৰ লোগো আপোনাৰ খেতিৰ সামগ্ৰীৰ সকলো ঠাইতে থাকিব লাগে। ভিজিটিং কাৰ্ড, ৱেবছাইট আদিত আপোনাৰ লোগো ৰাখক।

আপোনাৰ বজাৰ জানক

আপোনাৰ স্থানীয় ক্ৰেতা কোন বুজিব? আপুনি আপোনাৰ ফাৰ্মৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ গ্ৰাহকসকলক বিক্ৰী কৰিব নেকি? আপোনাৰ গ্ৰাহকসকলে আপোনাক ক'ত পাব জানিব?  আপুনি ৰেষ্টুৰেণ্টবোৰক বিক্ৰী কৰিব নেকি? এই সকলোবোৰ সম্পৰ্কে তথ্য আহৰণ কৰক।

ব্যৱসায়িক পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰক

আপোনাৰ বজাৰ চিনাক্ত কৰাৰ পিছত নিৰ্দিষ্ট আৰু পৰিমাপযোগ্য লক্ষ্য বনাওক যেনে আপুনি আপোনাৰ প্ৰথম বাৰৰ বাবে কিমান ব্ৰইলাৰ সংগ্ৰহ কৰিব?  বজাৰৰ আকাৰ কিমান?  সেইবোৰৰ বাবে আপোনাক কি সঁজুলিৰ প্ৰয়োজন হ'ব অৰ্থাৎ ফেন্সিং, হাউচিং, ৱাটাৰ আৰু ফিডাৰ।

তাৰ পিছত আপোনাৰ মূলধন নিৰ্ধাৰণ কৰক। আপোনাৰ কিমান মূলধন আছে?  কুপ আৰু পোৱালী নিৰ্মাণৰ ব্যয় কিমান হ'ব?  প্ৰয়োজনীয় খাদ্যৰ ব্যয়। ঔষধ বা পৰিপূৰকবোৰো মন কৰিব।

ফাৰ্মৰ অৱস্থান নিৰ্ধাৰণ কৰক

চহৰৰ পৰা অলপ আঁতৰত আপোনাৰ কুকুৰা পাম নিৰ্মাণ কৰক যাতে সস্তীয়া মাটি আৰু শ্ৰম থাকে। অৱস্থানত সকলো প্ৰয়োজনীয় সুবিধা থাকিব লাগিব। নিকটতম চহৰৰ পৰা ফাৰ্মখন বেছি দূৰত নাৰাখিব। আপোনাৰ লক্ষ্য গ্ৰাহকসকলক মনত ৰাখি এখন চহৰ বাছনি কৰক। 

পোৱালী

পোৱালী কিনি ছয় সপ্তাহলৈ বৃদ্ধি কৰক তাৰ পিছত সেইবোৰ বিক্ৰী কৰক। অন্যান্য কাৰক যেনে খাদ্, ঔষধ আৰু প্ৰয়োজনীয় সুবিধাবোৰ মনত ৰাখিব।

কুকুৰা পালকসকলৰ বাবে লাভজনক পৰামৰ্শ

প্ৰথমে কিছুমান খেতিপথাৰ ব্যৱহাৰিকভাৱে দৰ্শন কৰক আৰু সৰু পৰিমাণত ডাঙৰ কৰা আৰম্ভ কৰক। কুকুৰা পালনৰ বিষয়ে পৰ্যাপ্ত জ্ঞান প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত বৃহৎ পৰিমাণৰ বাণিজ্যিক উৎপাদন আৰম্ভ কৰক। সদায়ে গ্ৰীষ্মকালত কুকুৰাৰ গোবৰ বিক্ৰী কৰিব।

কুকুৰা পালনৰ লাভ অতি আশাব্যঞ্জক। উচ্চ উৎপাদনশীলতা বজাই ৰাখিবলৈ প্ৰতি বছৰে কুকুৰা চৰাই সলনি কৰা হয়। 

লগতে পঢ়ক-ৱ্যবসায়িক ভিত্তিত কুকুৰা পালনঃ অসমৰ জলবায়ুত ‘দিপ লিটাৰ্' পদ্ধতি

English Summary: Know how to Start Poultry Farming Business

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.