MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

শিঙি আৰু মাগুৰ মাছ পালনৰ পদ্ধতি সম্পৰ্কে জানো আহক-

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Profitable Fish Farming
Profitable Fish Farming

শিঙি আৰু মাগুৰ মাছৰ শাৰীৰিক বৈশিষ্ট্যৰ মাজত কিছু সাদৃশ্য আছে। সিহঁতৰ শৰীৰ দীঘল, সন্মুখভাগ নলাকাৰ, পিছফালটো সমতল। মুখত চাৰিযোৰ দাড়ি আৰু দুয়োফালে দুডাল কাইট থাকে। শিঙি মাছবোৰ মাগুৰ মাছতকৈ তুলনামূলকভাৱে সৰু আৰু আৰু মুৰটো তুলনামূলকভাৱে ঠেক। শিঙি মাছৰ কাইট বিষাক্ত। সেইকাৰণে শিঙৰ মাছে বিন্ধিলে প্ৰভাৱিত এলেকাত পৰ্যাপ্ত বিষ অনুভৱ হয়। শিঙৰ মাছৰ ৰং সৰু হলে ধূসৰ ক'লা আৰু ডাঙৰ হ'লে মুগা ৰঙা হয়।

আনহাতে, মাগুৰৰ শৰীৰৰ ৰং সৰু হ'লে ধূসৰ মুগা আৰু যেতিয়া ই ডাঙৰ হয় তেতিয়া মুগা বৰণৰ হয়। শিঙি আৰু মাগুৰ মাছৰ এক বিশেষ বৈশিষ্ট্য হৈছে যে ফ্লেক্সৰ উপৰিও অতিৰিক্ত শ্বাসতন্ত্ৰ থাকে যাৰ জৰিয়তে পোনপটীয়াকৈ বায়ুৰ পৰা অক্সিজেন ল'ব পাৰে। পানীত সামান্য অক্সিজেন বা পানী অবিহনে এই মাছবোৰ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে জীয়াই থাকিব পাৰে।

শিঙি আৰু মাগুৰ সৰ্বভক্ষক মাছ। ইহঁত জলাশয়ৰ তলত বাস কৰে আৰু তাত বিভিন্ন সৰু জন্তু আৰু পচা জৈৱিক আৱৰ্জনা খায়। তেওঁলোকে বছৰত এবাৰ প্ৰজনন কৰে। প্ৰজনন কাল মেৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ লৈকে। অৱশ্যে, তেওঁলোকৰ সৰ্বোচ্চ প্ৰজনন জুন-জুলাইত হয়।

শিঙি আৰু মাগুৰ মাছ পালনৰ লাভালাভ

  • বজাৰত যথেষ্ট চাহিদা আছে, সেয়েহে এই মাছ পালন কৰি অধিক লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰি।

  • কৃষি পদ্ধতি সহজ। ইয়াক যিকোনো ধৰণৰ জলাশয়ত পালন কৰিব পাৰি, আনকি চাউবাচা আৰু পিঞ্জৰাতো।

  • অক্সিজেনৰ অভাৱ, অত্যাধিক পানীৰ উষ্ণতা আৰু আনকি পচা পানীৰ দৰে প্ৰতিকূল পৰিৱেশত জীয়াই থাকে।

  • ইয়াক কম পানীত আৰু উচ্চ ঘনত্বত পালন কৰিব পাৰি।

  • ৰোগ যথেষ্ট কম আৰু অধিক সহনশীল।

  • শিঙি-মাগুৰ জীৱিত ভাৱে বিপণন কৰিব পাৰি কিয়নো ইহঁত পানী নোহোৱাকৈও অলপ পানীত দীৰ্ঘদিন জীয়াই থাকে।

  • যদি সঠিকভাৱে যত্ন কৰা হয়, ই কম সময়ৰ ভিতৰত (6-8 মাহ) বিপণনৰ বাবে উপযুক্ত।

  • একক মাছ খেতিৰ উপৰিও পুখুৰীত অন্যান্য কাৰ্প মাছ, তিলাপিয়া আদিৰ সৈতে মিশ্ৰিত খেতি কৰিব পাৰি।

শিঙি আৰু মাগুৰ মাছৰ পুষ্টিগত গুৰুত্ব

শিঙি আৰু মাগুৰ মাছৰ পুষ্টিগত মূল্য বহুতো ডাঙৰ প্ৰজাতিতকৈ বহুত বেছি। এই মাছবোৰৰ শৰীৰৰ বাবে উপযুক্ত উচ্চ পৰিমাণৰ লো থাকে। এই মাছবোৰত প্ৰ'টিন বেছি আৰু তেল কম। সেইকাৰণে এইটো সহজে হজম হয়। ৰোগী আৰু ৰোগ মুক্ত হোৱাৰ পিছত এই মাছবোৰে দ্ৰুতগতিত স্বাস্থ্য উন্নত কৰাৰ সহায়ক। শিঙি আৰু মাগুৰ মাছে ৰক্তহীনতা প্ৰতিৰোধ কৰাত আৰু শক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

খেতিৰ বাবে পুখুৰী প্ৰস্তুত

শিঙি আৰু মাগুৰ মাছৰ পালনৰ বাবে পুখুৰীটো 1-1.5 মিটাৰ গভীৰ হ'ব লাগিব। যদি খেতিৰ বাবে বাছনি কৰা পুখুৰীৰ পাৰটো ভাঙিলে ইয়াক মেৰামতি কৰিব লাগে। পুখুৰীত কচোৰিপানাকে ধৰি আন জলজ অপতৰণ আছে, ইয়াক আঁতৰ কৰিব লাগে। পাৰত ডাঙৰ গছ থাকিব নালাগে। যদি পুখুৰীটোত চিকাৰী আৰু অপ্ৰয়োজনীয় মাছ থাকে, ইয়াক আঁতৰ কৰিব লাগে। শীতকালত পুখুৰীৰ পানী কমিলে পুখুৰীটো শুকুৱাই পুখুৰীটো প্ৰস্তুত কৰাৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰা ভাল। যেতিয়া পুখুৰীটো শুকুৱাই দিয়া হয়, চূণ, গোবৰ বা কুকুৰাৰ মল, ইউৰিয়া, টি.এছ.পি. সাৰ মজিয়াত নিৰ্ধাৰিত হাৰত নিৰ্ধাৰিত হাৰত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। যদি পুখুৰীত পানী থাকে, তেন্তে পানীত চূণ আৰু সাৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

শিঙি
শিঙি

খাদ্য ব্যৱস্থাপনা

খাদ্য ব্যৱস্থাপনা মাগুৰ আৰু শিঙি মাছৰ পালনত  মাছবোৰক পৰিপূৰক খাদ্য প্ৰদান কৰিব লাগে। শিঙি আৰু মাগুৰৰ পৰিপূৰক খাদ্য তৈয়াৰ কৰিবলৈ উপাদান আৰু মিশ্ৰণহাৰ।

খাদ্য উপাদান ⇒ মিশ্ৰণহাৰ (%)

ফিছমিল ⇒ 20

চিকেন পালচ তুহঁ আৰু হাড়ৰ গুৰি⇒ 25

খলিহবৈ ⇒ 30

চাউলৰ তুহঁ ⇒ 12

ঘেঁহুৰ ব্ৰাণ ⇒ 5

ময়দা/ চিতাগুৰ ⇒ 1 গ্ৰাম/কিগ্ৰা

ভিটামিন আৰু খনিজ ⇒ 8

চয়াবীনে ⇒ ৫ চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰিলে

কৰ্ণ পিষ্ট ⇒ 5

খাদ্য প্ৰয়োগ পদ্ধতি:

দৈনিক আহাৰক দিনত 2 বাৰ (ৰাতিপুৱা আৰু আবেলি) 2 ভাগত বিভক্ত কৰিব লাগে। খাদ্য অলপ পানীৰ সৈতে মিহলি কৰিব পাৰি আৰু পুখুৰীৰ কিছুমান ঠাইত পানীৰ তলত স্থাপন কৰা ট্ৰেএখনত সৰু বলত দিব পাৰি। খাদ্য প্ৰস্তুত কৰাৰ 24 ঘণ্টা আগতে সৰিয়হৰ খলিহৈ পানীত তিয়াই ৰাখিব লাগে। বজাৰৰ পৰা ক্ৰয় কৰা বাণিজ্যিক খাদ্যও মাছবোৰক প্ৰদান কৰিব পাৰি।

স্বাস্থ্য ব্যৱস্থাপনা:

মাজে মাজে পৰীক্ষা কৰা প্ৰয়োজন যে খেতিৰ সময়ত মাছবোৰ নিয়মীয়াকৈ বাঢ়ি আছে নে নাই আৰু মাছবোৰ ৰোগগ্ৰস্ত হৈছে নেকি। শিঙি আৰু মাগুৰ মাছৰ সাধাৰণতে কোনো ৰোগ নাথাকে। কেতিয়াবা শীতকালত, আঘাতজনিত ৰোগ, নেজ আৰু পাখনা পচা ৰোগ আৰু পাকস্থলী ফুলা ৰোগ দেখা যায়।

মাছ চপোৱা:

যদি সঠিকভাৱে যত্ন লোৱা হয় শিঙি আৰু মাগুৰ মাছ 7-10 মাহত বিপণনৰ বাবে উপযুক্ত। সেই সময়ত শিঙি মাছ গড়ে 100-125 গ্ৰাম আৰু মাগুৰ মাছ 120-140 গ্ৰাম। বেছিভাগ মাছ পুখুৰীত জাল টানি ধৰিব লাগিব।

লগতে পঢ়ক-থাই পুঠি পালনৰ পদ্ধতি সম্পৰ্কে জানো আঁহক-

English Summary: Know how to do snakehead fish Farming

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.