MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Kadaknath Farming: কদকনাথ মুৰ্গী পালনেৰে হওঁক লাখপতি!

KJ Staff
KJ Staff
Kadaknath Farming! A Profitable Business for Poultry Farmer
Kadaknath Farming! A Profitable Business for Poultry Farmer

কাৰাকনাথ এনে এক প্ৰজাতিৰ কুকুকৰা যাৰ হাড় আৰু মাংস সকলো ক'লা। যদিও তেজ ৰঙা, ইয়াত এক ডাঠ উজ্জ্বলতা আছে। কেৱল কণীৰ ৰং বগা। ভাৰতৰ বহু ঠাইত এই কুকুৰাটোক কদকনাথ কুকুৰা বুলিও কোৱা হয়।

কাৰাকনাথ কুকুৰাৰ বিশেষত্বঃ

এই মুৰ্গীৰ মাংসৰ প্ৰতি কেজি মূল্য হাজাৰ টকা। এযোৰ কণী কিনিবলৈ, ইয়াৰ বাবে 50 টকাতকৈ অধিক। কুকুৰাৰ কণী আৰু মাংসৰ এই প্ৰজাতিটো কিয় ইমান ব্যয়বহুল?  বিশেষজ্ঞসকলে এই কুকুৰাৰ ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ যাদু দেখিছে। চিকিৎসকসকলে বিশ্বাস কৰে যে ই ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ পেশীৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰাত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে।

এই কুকুৰাটোত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু যথেষ্ট পৰিমাণৰ লো থাকে। খাদ্য তালিকাত ইয়াৰ মাংস সুস্বাদু, ঔষধি আৰু ব্যয়বহুল। এই কুকুৰাটোত মাত্ৰ 1.94 শতাংশ চৰ্বি থাকে; কিন্তু প্ৰ'টিনৰ স্তৰ আন সকলো মুৰ্গীৰ মাংসতকৈ কেইবাগুণে বেছি।

এই প্ৰজাতিৰ কুকুৰাৰ মূল বাসস্থান ইণ্ডোনেছিয়াৰ জাভা দ্বীপত আছে। তাত ইয়াক 'আয়াম কেমানি' বুলি কোৱা হয়। ভাৰতৰ মধ্য প্ৰদেশত, কদকনাথক 'কলোমাচি' বা 'কদকনাথ' বুলি জনা যায়। ইয়াৰ কণী আৰু পোৱালি বিক্ৰী কৰিও ই অধিক লাভজনক হ'ব পাৰে।

কাৰাকনাথৰ জাত

কাৰাকনাথ কুকুৰাৰ তিনিটা প্ৰজাতি আছে। তিনিটা প্ৰকাৰ হৈছে জেড ব্লেক, পেঞ্চিলড আৰু গোল্ডেন কাদকনাথ। জেড ব্লেকৰ পাখিবোৰ সম্পূৰ্ণক'লা, পেঞ্চিল কেঁকোৰাৰ আকাৰ পেঞ্চিলৰ দৰে। সোণালী কদকনাথৰ পাখিত সোণালী ৰঙৰ দাগ আছে।

কদকনাথ চিকেন প্ৰতিপালন পদ্ধতি

আপুনি কদকনাথ কুকুৰা পালন কৰি যথেষ্ট পৰিমাণৰ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। যদি আপুনি 100 টা পোৱালিৰ সৈতে এখন ফাৰ্ম আৰম্ভ কৰে, ইয়াৰ বাবে আপোনাক 150 বৰ্গফুট স্থানৰ প্ৰয়োজন হ'ব। অৱশ্যে, ইয়াক ডাঙৰ কৰিবলৈ, 1000 ক'লা কুকুৰা পালন কৰিবলৈ 1500 বৰ্গফুট স্থানৰ প্ৰয়োজন হ'ব। মনত ৰাখিব, কুকুৰা ফাৰ্মখন এনে স্থানত থাকিব লাগে, য'ত পৰ্যাপ্ত পানী আৰু বিদ্যুৎ থাকে। ফাৰ্মত কেৱল এটা প্ৰজাতিৰ কুকুৰাহে পালন কৰিব লাগে। মনত ৰাখিব, কুকুৰা আৰু কুকুৰাপোৱালীবোৰক নিশা পলমকৈ খুৱাব নালাগে।

লগতে পঢ়ক-বৈজ্ঞানিক পদ্ধতিৰে ব্ৰইলাৰ কুকুৰা পালন এক লাভজনক ব্যৱসায়

English Summary: Kadaknath Farming! A Profitable Business for Poultry Farmer

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.