1. পশুপালন

Important Pig Breeds: এইকেইটা গাহৰি পালন কৰিলে লাভ কৰিব অধিক মুনাফা

Mrigakshi Phukan
Mrigakshi Phukan
Pig farming
Pig farming

Important Pig Breeds in India: ভাৰতত গাহৰি পালন হৈছে এক লাভজনক পশুধন ব্যৱসায় আৰু বহুলোকে ইতিমধ্যে গাহৰি পালন কৰি সফলতা অৰ্জন কৰিছে। কিন্তু গাহৰি পালনৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল ইয়াৰ উন্নত প্ৰজাতিবোৰ চিনাক্ত কৰা। ভাৰতত গাহৰিৰ বিভিন্ন ধৰণৰ বিদেশী প্ৰজাতি আছে। সেইসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম হৈছে- ডাঙৰ বগা য়ৰ্কশ্বায়াৰ, লেনড্ৰেছ, ডুৰোক, বাৰ্কশ্বায়াৰ আৰু হেম্পশ্বায়াৰ । এই লেখাত আমি দেশৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ গাহৰিৰ প্ৰজাতিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম, যাৰ দ্বাৰা কৃষকসকলে গাহৰি পালনৰ ব্যৱসায়ৰ পৰা ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

ডাঙৰ বগা য়ৰ্কশ্বায়াৰ (Large White Yorkshire)

ই এটা সৰু আকাৰৰ জন্তু। এইটো ভাৰতৰ আটাইতকৈ বহুলভাৱে পালন কৰা গাহৰিৰ প্ৰজাতি। ই উচ্চ পৰিমাণৰ গাখীৰ আৰু লগতে কম চৰ্বিযুক্ত মাংস উৎপাদন কৰাৰ বাবে বিখ্যাত। ইয়াৰ শৰীৰ বগা, ভৰি দীঘল, কিছু দীঘল মুৰ, কাণ বিন্ধা থকা আৰু পাতল দীঘল কান্ধ থাকে। এই প্ৰজাতিৰ এটা পৰিপক্ক গাহৰিৰ ওজন ৩০০-৪০০ কিগ্ৰা। ই বেছিভাগ ক্ৰছ-প্ৰজনন উদ্দেশ্যৰ বাবে উৎকৃষ্ট। ইয়াক বহুতো পাৰিপাৰ্শ্বিক পৰিস্থিতিৰ বাবে উপযুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয়।

ডাঙৰ বগা য়ৰ্কশ্বায়াৰ (Large White Yorkshire)
ডাঙৰ বগা য়ৰ্কশ্বায়াৰ (Large White Yorkshire)

মিডল হোৱাইট য়ৰ্কশ্বায়াৰ (Middle White Yorkshire)

এই প্ৰজাতিটো কেৱল ভাৰতৰ কিছুমান বিশেষ অঞ্চলতহে পালন কৰা হয়। ই এক দ্ৰুতভাৱে পৰিপক্ক হোৱা প্ৰজাতি। অৱশ্যে, এই প্ৰজাতিবোৰ লাৰ্জ য়ৰ্কশায়াৰৰ প্ৰজাতিবোৰতকৈ কম উৎপাদনশীল। ইয়াৰ গোটেই শৰীৰটো বগা ৰঙৰ। এটা পৰিপক্ক গাহৰিৰ ওজন ২৫০-৩৪০ কিগ্ৰা। ই ইয়াৰ শান্ত আচৰণ, শক্তিশালী পিতৃ-মাতৃৰ প্ৰবৃত্তি আৰু উচ্চ ক্ষমতাসম্পন্ন মাংস উৎপাদনৰ বাবে বিখ্যাত।

মিডল হোৱাইট য়ৰ্কশ্বায়াৰ (Middle White Yorkshire)
মিডল হোৱাইট য়ৰ্কশ্বায়াৰ (Middle White Yorkshire)

হেম্পশ্বায়াৰ (Hampshire)

উত্তৰ পূব ভাৰত এই প্ৰজাতিৰ গাহৰিৰ ঘাই ঘৰ। হেম্পশায়াৰ হৈছে এটা গড় আকাৰৰ গাহৰি। এই প্ৰজাতিটো মুখ্যতঃ মেঘালয়ত পোৱা যায়। এই প্ৰজাতিটো অসাধাৰণ শাৰীৰিক গুণ আৰু সৰ্বোচ্চ উচ্চ মানৰ মাংস উৎপাদনৰ বাবে বিখ্যাত। হেম্পশ্বায়াৰ প্ৰজাতিৰ বিশেষত্ববোৰ হৈছে দ্ৰুত বিকাশ, ভাল স্বভাৱ আৰু উৎকৃষ্ট প্ৰজননকাৰী। এই প্ৰজাতিটোৰ শৰীৰ ক'লা, কান্ধত আৰু সন্মুখৰ ভৰিৰ তলত বগা আঁচ থাকে। মতা গাহৰিৰ ওজন প্ৰায় ৩০০ কিলোগ্ৰাম আৰু মাইকী গাহৰিৰ ওজন প্ৰায় ২৫০ কিলোগ্ৰাম হয়। ইয়াৰ গড় জীৱনকাল প্ৰায় ১২ বছৰ।

হেম্পশ্বায়াৰ (Hampshire)
হেম্পশ্বায়াৰ (Hampshire)

বাৰ্কশ্বায়াৰ (Berkshire)

এই প্ৰজাতিটো দক্ষিণ-মধ্য ইংলেণ্ডৰ বাৰ্কশায়াৰ কাউণ্টিত পৰম্পৰাগত ইংৰাজী হগ আৰু চীনা বংশৰ চিয়ামিজৰ সৈতে পালন কৰিবলৈ বিকশিত কৰা হৈছিল। ইউৰোপীয় বনৰীয়া গাহৰি চৌচ স্ক্ৰোফা ইংৰাজী হগৰ পূৰ্বপুৰুষ আছিল। গাহৰিৰ এই প্ৰজাতিটোৰ এটা ডাঙৰ, গধুৰ হাড়যুক্ত শৰীৰ থাকে। ইয়াৰ ভৰি দীঘল আৰু পিঠি পাতল। ইয়াৰ ওজন প্ৰায় ৫০০ কিলোগ্ৰাম। এই প্ৰজাতিৰ গাহৰি ইয়াৰ পাতল মাংসৰ বাবে বিখ্যাত। ১৮১৬ চনত এক কৃষিযোগ্য প্ৰজাতি হিচাপে ই গুৰুত্ব পাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ১৮২৩ চনৰ আৰম্ভণিতে এই প্ৰজাতিৰ গাহৰি আমেৰিকালৈ অনা হয়। ইয়াৰ গা ক'লা, ভৰি বগা আৰু মুখত ক'লা আঁচ আছে।

বাৰ্কশ্বায়াৰ (Berkshire)
বাৰ্কশ্বায়াৰ (Berkshire)

লেণ্ডৰেচ (Landrace)

লেণ্ড্ৰেচ প্ৰজাতিবোৰ আজিকালি বহুলভাৱে ব্যৱহৃত হয়। ইয়াক মুখ্যতঃ ভাৰতৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহত পোৱা যায়। ই এটা সৰু প্ৰাণী। ক'লা বিন্দু থকা বগা ছালেৰে শৰীৰ আৱৰা। ইয়াৰ কাণ তললৈ পৰা। এটা পৰিপক্ক গাহৰিটোৰ ওজন ২৭০-৩৬০ কিগ্ৰা। এই প্ৰজাতিৰ মান য়ৰ্কশ্বায়াৰ গাহৰিৰ দৰে একে। ই উন্নত প্ৰজননৰ বাবে বিখ্যাত।

লেণ্ডৰেচ (Landrace)
লেণ্ডৰেচ (Landrace)

ঘুংৰু (Ghungroo)

এই প্ৰজাতিৰ পৰা বৃহৎ সংখ্যক উৎকৃষ্ট শ্ৰেণীৰ গাহৰি উৎপন্ন হয়। ঘুংৰু গাহৰিৰ মুখখন বুলডগৰ দৰে আৰু শৰীৰৰ ৰং ক'লা। ই ৬ ৰ পৰা ১২ টা গাহৰি জন্ম দিয়ে। প্ৰতিটোৰ ওজন জন্মৰ সময়ত ১ কিলোগ্ৰাম আৰু গাহৰিৰ গাখীৰ ওলোৱালৈকে ইয়াৰ ওজন প্ৰায় ৭ ৰ পৰা ১০ কিঃগ্ৰাঃ হয়। ঘুংৰু গাহৰি প্ৰজাতিৰ পুৰুষ আৰু মাইকী দুয়োটাই দয়ালু আৰু আজ্ঞা পালনকাৰী।

Ghungroo
Ghungroo

ডাৰক (Durco)

উত্তৰ পূব ভাৰতেই এই প্ৰজাতিৰ গাহৰিৰ ঘৰ। এই প্ৰজাতিৰ গাহৰি উচ্চ কেলিবাৰযুক্ত আৰু ইয়াৰ শৰীৰৰ ৰং ৰঙা। এইটো মেঘালয়ৰ এনইএইচ অঞ্চলৰ বাবে আইচিএআৰ গৱেষণা কমপ্লেক্সত উপলব্ধ। ডাৰক’ প্ৰজাতিৰ কাণ ওলমি থকা আৰু মজলীয়া দৈৰ্ঘ্যৰ। প্ৰজাতিটো বেছিভাগ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত বিকশিত হৈছিল আৰু এতিয়া উত্তৰ-পূব ভাৰতত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই প্ৰজাতিৰ মতা গাহৰিৰ ওজন ৫০০-৭৫০ কিঃগ্ৰাঃ। আনহাতে মাইকী গাহৰিৰ ওজন ২০৪-২৯৫ কিঃগ্ৰাঃ হয়।

ডাৰক’ (Durco)
ডাৰক’ (Durco)

গাহৰিৰ আন কিছুমান ভাৰতীয় প্ৰজাতি নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

আন্দামান আৰু নিকোবাৰৰ গাহৰি

একমলি

ধ্বংস

মেলা

লগতে পঢ়কঃ পোহনীয়া জন্তুৰ বাবে বাজৰা উপকাৰী নে অপকাৰী?

English Summary: Important Pig Breeds in India

Like this article?

Hey! I am Mrigakshi Phukan. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.