MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

পশু-পালকসকললৈ লাভজনক ৫ বিধ বিশেষ প্ৰজাতিৰ ছাগলী

KJ Staff
KJ Staff
Various Goat Breed
Various Goat Breed

পশুপালনৰ সমান্তৰালকৈ কৃষকসকলৰ মাজত পশুপালন ব্যৱসায় দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে । পশুপালনৰ ব্যৱসায়ত, আজিও মানুহে ছাগলী পালনক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱসায় বুলি গণ্য কৰে । এই ব্যৱসায় কেৱল ভাৰততে নহয় সমগ্ৰ বিশ্বতো আছে । কৃষক ভাতৃসকলৰ বাবে এই ব্যৱসায় অতি লাভজনক, কিয়নো ছাগলীৰ ব্যৱসায়ৰ ব্যয় কম আৰু লাভ গৰু-ম'হৰ তুলনাত অধিক।

যদিও ভাৰতত ৫০ টাতকৈ অধিক ছাগলীৰ প্ৰজাতি আছে, কিন্তু এই প্ৰজাতিসমূহৰ ভিতৰত মাত্ৰ কেইটামানহে বাণিজ্যিকভাৱে পালন কৰা হয় ।

গতিকে আজি এই প্ৰবন্ধটোত প্ৰায় ৫ টা উন্নত প্ৰজাতিৰ ছালগীৰ বিষয়ে ক’ম যিবোৰ প্ৰতিপালন কৰি আপুনি কম সময়তে ভাল লাভালাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে ।

এই প্ৰজাতি সমূহ হৈছে –

  1. যমুনাপাৰি

  2. বিটল

  3. চিৰোহি

  4. ওচমানবাদী

  5. বাৰ্বেৰী

যমুনাপাৰি প্ৰজাতি (Jamunapari breed)

যমুনাপাৰি ছাগলীৰ প্ৰজাতিটো ব্যৱসায়ৰ বাবে অতি ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়, কিয়নো ই কম পশুখাদ্যতো অধিক গাখীৰ দিয়ে । ই প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২ ৰ পৰা ৩ লিটাৰ গাখীৰ দিয়ে । এই প্ৰজাতিৰ ছাগলীৰ বজাৰত অধিক চাহিদা থাকে, কিয়নো ইয়াত গাখীৰ আৰু মাংসত অধিক প্ৰ'টিন থকা দেখা যায় । এই প্ৰজাতিৰ ছাগলীৰ মূল্য বজাৰত প্ৰায় ১০ ৰ পৰা ১৫ হাজাৰ টকাৰ ভিতৰত হয়।

বিটল প্ৰজাতি (Beetle Breed)

গুৰুৰ প্ৰজাতিৰ ছাগলীটো পশু পালকসকলে গাখীৰ আৰু মাংসৰ বাবে পালন কৰে । এই ছাগলীটোৱে প্ৰতিদিনে ২ ৰ পৰা ৩ লিটাৰ গাখীৰ ও দিয়ে । ইয়াৰ মূল্যও বজাৰত প্ৰায় ১০ ৰ পৰা ১৫ হাজাৰ টকা ।

চিৰোহি প্ৰজাতি (Sirohi Breed)

চিৰোহি প্ৰজাতিৰ ছাগলীটো পশুপালকসকলে আটাইতকৈ বেছি পালন কৰে, কিয়নো এই ছাগলীটো অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয় আৰু বজাৰত ইয়াৰ মাংসৰ চাহিদা সৰ্বাধিক । ইয়াৰ গাখীৰৰ ক্ষমতাও সৰ্বাধিক ।

ওচমানবাদী প্ৰজাতি (Osmanabadi breed)

এই প্ৰজাতিটো মাংসৰ ব্যৱসায়ৰ বাবে পশুপালক ভাতৃসকলে পালন কৰে, কিয়নো ওচমানবাদী প্ৰজাতিৰ গাখীৰ ক্ষমতা অতি কম, কিন্তু ইয়াৰ মাংসত আটাইতকৈ বেছি প্ৰ'টিন থাকে । সেইকাৰণে এইটো বজাৰৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল বিক্ৰী । বজাৰত ওচমানবাদী প্ৰজাতিৰ এটা ছাগলীৰ মূল্য ১২ ৰ পৰা ১৫ হাজাৰ টকাৰ ভিতৰত।

বাৰবেৰী প্ৰজাতি (barberry breed)

এই প্ৰজাতিটো যিকোনো ঠাইতে সহজে পালন কৰিব পাৰি । বাৰ্বেৰী প্ৰজাতিৰ ছাগলীৰ মাংস অতি ভাল আৰু গাখীৰৰ পৰিমাণো যথেষ্ট ভাল । ভাৰতীয় বজাৰত বৰবাৰী প্ৰজাতিৰ ছাগলীৰ মূল্য প্ৰায় ১০ ৰ পৰা ১৫ হাজাৰ টকাৰ ভিতৰত।

লগতে পঢ়কঃ ছাগলী পালনৰ প্ৰশিক্ষণঃ জানক কেনেদৰে কৰিব আবেদন

English Summary: Goat Breed for Farming

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.