MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Beekeeping: কম ব্যয়ত অধিক উপাৰ্জন, লাভজনক ব্যৱসায় মৌ পালন

KJ Staff
KJ Staff
মৌপালন ব্যৱসায়ৰ
মৌপালন ব্যৱসায়ৰ

সম্প্ৰতি দেশৰ কৃষকসকলে কৃষিৰ লগতে পশুপালনৰ ব্যৱসায়ত যথেষ্ট আগ্ৰহী হৈ পৰিছে । পশুপালনৰ ক্ষেত্ৰত, মৌ পালন হৈছে এনে এক কৃষি কাৰ্য য’ত কৃষকসকলে কম কষ্টৰ জৰিয়তে অধিক লাভালাভ অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হয় ।

মৌপালনৰ প্ৰচাৰৰ বাবে চৰকাৰে ইতিমধ্যে  বহুতো আঁচনি চলাই আছে  যাতে কৃষকসকলে অধিক লাভলাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ লগতে তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক অৱস্থাও উন্নত হ'ব পাৰে । কিছুদিন পূৰ্বে দেশৰ বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে মৌপালনৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এক আত্মনিৰ্ভৰশীল পেকেজও ঘোষণা কৰিছিল, য'ত ৫০০ কোটি টকাৰ আঁচনি অন্তৰ্ভুক্ত আছিল ।

মৌপালনৰ বাবে ৰাজসাহায্য (Subsidy for Beekeeping)

একে সময়তে, দেশৰ বহুতো ৰাজ্যত মৌপালন ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ পশু পালকসকলক ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰা হয় আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মৌপালনৰ ওপৰত ৮০ ৰ পৰা ৮৫% ৰাজসাহায্যও দিয়ে ।

নাবাৰ্ডেও প্ৰচাৰ কৰি আছে (NABARD is also Promoting)

নেচনেল বি ব'ৰ্ড ফৰ বিকিপিং (NBB) য়ে নাবাৰ্ডৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছে, য'ত উভয়ে দেশত মৌপালন ব্যৱসায়ৰ বাবে যুটীয়াভাৱে বিত্তীয় আঁচনি সমূহ কাৰ্যকৰী কৰিছে ।

মৌপালন লাভ (Beekeeping Profit)

কৃষকসকলৰ বাবে, মৌপালন ব্যৱসায় হৈছে এক লাভজনক চুক্তি, কিয়নো ই হৈছে এক ব্যৱসায় য'ত ব্যয় কম আৰু লাভ ব্যয়তকৈ অধিক হয় । আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ ৩৫-৪০ হাজাৰ টকা ব্যয় হয়।

য'ত মৌমাখিৰ সংখ্যা অনুসৰি, এই ব্যৱসায়ত উপাৰ্জন প্ৰতি বছৰে বৃদ্ধি হয় । মৌমাখিৰ পৰা প্ৰাপ্ত মৌৰ বজাৰত যথেষ্ট চাহিদা আছে । যাৰ পৰা বহুতো খাদ্য সামগ্ৰী নিৰ্মাণ কৰা হয় । যদি কোনো কৃষকে মৌপালনৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ কেইমাহমানৰ ভিতৰতে এই ব্যৱসায়ত লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

লগতে পঢ়কঃ দৈনিক ৩৩ লিটাৰকৈ গাখীৰ দিয়ে ৰেশ্মাই, বিশেষত্ব জানিলে স্তম্ভিত হ'ব আপুনিওঁ!

English Summary: Beekeeping in Assam

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.