MFOI 2024 Road Show
  1. পশুপালন

Dairy Farming: দুগ্ধ পালন আৰম্ভ কৰাৰ পূৰ্বে এইকেইবিধ সঁজুলিৰ বিষয়ে জানি লওঁক

RAHUL ALI
RAHUL ALI
Essential Equipment for Dairy Farming
Essential Equipment for Dairy Farming

দুগ্ধ পালনৰ ব্যৱসায়  ভাৰতত এক লাভজনক ব্যৱসায় হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে। চৰকাৰে দুগ্ধ পালনৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ আঁচনিও চলাই আছে। আধুনিক যন্ত্ৰসমূহ এতিয়া দুগ্ধ পালনত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। যাৰ দ্বাৰা কম শ্ৰমিক আৰু কম খৰচত অধিক গাখীৰ উৎপাদন প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। যদি আপুনি দুগ্ধ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে তেন্তে এই প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে অতি উপযোগী। এই প্ৰবন্ধটোত আমি আপোনাক দুগ্ধ পালনত ব্যৱহৃত প্ৰয়োজনীয় সঁজুলি আৰু সেইবোৰৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিম।

ডেইৰী এনিমেল হাউচিং-

দুগ্ধপালন আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাৰ এটা ভাল ঠাই থাকিব লাগে। য'ত আপুনি জন্তু ৰাখিব পাৰে। এই ঠাইখন পৰিষ্কাৰ আৰু বতাহ চলাচল কৰিব লাগে। ইয়াত এক শীতল-ফেন প্ৰণালী থাকিব লাগে আৰু ঠাণ্ডাৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়াৰ ব্যৱস্থাও কৰিব লাগে।

উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰণালী-

এই সঁজুলিটো দুগ্ধ পালনত অত্যন্ত উপযোগী। ইয়াক গোহালিৰ ভিতৰৰ তাপমাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত এক শীতলকৰণ প্ৰণালী আছে। যাৰ সহায়ত গ্ৰীষ্মকালত গোহালিটো ঠাণ্ডা কৰি ৰখা হয়, যি গৰুৰ গ্ৰীষ্মকালত চাপ আঁতৰ কৰাত সহায়ক।

খোৱা সঁজুলি

ইয়াক আহাৰ খুৱাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে শস্য ৰখা গ্ৰাইণ্ডাৰৰ প্ৰয়োজন। ফিড গ্ৰাইণ্ডাৰৰ সহায়ত, পশুখাদ্যকে ধৰি অন্যান্য উপাদান মিহলি কৰি গৰুৰ বাবে খাদ্য প্ৰস্তুত কৰা হয়।

ফীড গ্ৰাইণ্ডাৰ

পশুখাদ্য কাটিবলৈ ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত তীক্ষ্ণ ব্লেড আছে। যিয়ে পশুখাদ্যক এক স্থিৰ আকাৰলৈ কাটি পেলায়।

সেউজীয়া টোপ কাটাৰ-

ইয়াৰ সহায়ত, পশুখাদ্যসৰু টুকুৰাত কটা হয়। শস্য, ঘাঁহ, বীন, জোৱাৰ আদি সেউজীয়া পশুখাদ্য কাটি গৰুক খুৱাব পাৰি।

স্বয়ংক্ৰিয় গাখীৰ খীৰোৱা মেচিন

হাতেৰে গাখীৰ খুৱাবলৈ যথেষ্ট সময় লাগে আৰু অধিক শ্ৰমিকৰ প্ৰয়োজন হয়। এনে পৰিস্থিতিত, কৃষকসকলে গাখীৰ খীৰোৱা যন্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰে। ইয়াক মটৰৰ দ্বাৰা চালিত কৰা হয়। যন্ত্ৰটোত এটা ভেকুৱাম পাম্প আছে, যিটো জন্তুৰ উড্ডাৰত লগোৱা হয়। ইয়াৰ এটা হোচ গাখীৰ খোৱা গোটৰ সৈতে সংলগ্ন হৈ থাকে।

পেষ্টুৰাইজাৰ মেচিন

জন্তুৰ পৰা গাখীৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত, ইয়াক পেষ্টুৰাইজ কৰা হয় যাতে গাখীৰত থকা ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া বোৰ আঁতৰ হয় আৰু গাখীৰৰ  ক্ষতিনহয়। এই যন্ত্ৰটোত, বহুপৰিমাণৰ গাখীৰ একেলগে যোগ কৰা হয় আৰু গৰম কৰা হয়। তাৰ পিছত এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ বাবে একে তাপমাত্ৰাত ৰখা হয়। পিছত, গাখীৰ ঠাণ্ডা কৰা হয় আৰু পেকেটত ভৰ্তি কৰা হয়। ইয়াৰ ফলত গাখীৰ সংৰক্ষণ কৰা সহজ হয়।

বিভাজক-

ইয়াক ক্ৰীম আৰু স্কিম কৰা গাখীৰ পৃথক কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াক গাখীৰৰ সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। দুগ্ধজাত সামগ্ৰী সংৰক্ষণ কৰিবলৈ গাখীৰ টেংক- প্ৰি-ষ্টেক টেংক, অন্তৱৰ্তীকালীন টেংক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদি আপুনি সৰু পালন কৰে তেন্তে আপুনি ইয়াক বাকচ আৰু বাল্টিত সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও, দুগ্ধ পালনত পশুখাদ্য কাটাৰ যন্ত্ৰ, খাদ্য বাস্কেট, লোডাৰ ট্ৰেক্টৰ, মটৰচালিত বোৰৱেল, পশুখাদ্য খণ্ড যন্ত্ৰ, পশুখাদ্য ঘনীকৰণ প্ৰেছমআদিৰ দৰে বহুতো সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক-দেশী গাই আৰু জাৰ্চি গাইৰ প্ৰভেদঃ বাণিজ্যিকভাৱে কোনটো প্ৰজাতি কিমান লাভজনক?

English Summary: Essential Equipment for Dairy Farming

Like this article?

Hey! I am RAHUL ALI. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.